Podporuje Združenie miest a obcí Slovenska myšlienku zavedenia školských autobusov?
"Ja by som to nekládol do roviny, či podporujeme, alebo nepodporujeme, lebo s touto myšlienkou sme my ako združenie vyšli ešte asi pred štyrmi rokmi. Bolo to hneď po tom, keď nastali zmeny vo financovaní škôl. Už vtedy sme upozorňovali, že je povinnosť štátu, aby sa postaral o dochádzku školopovinných detí do škôl. Najmä za situácie, keď v niektorých lokalitách po nastavení nového financovia nastal výrazný úbytok základných škôl, najmä málotriedok."
Akú ste mali vtedy predstavu?
"Chceli sme pilotnými projektmi odskúšať zavedenie školských autobusov. Týkalo by sa to vybraných lokalít, ktoré boli najviac postihnuté rušením základných škôl a kde majú deti sťaženú dochádzku do škôl."
Prečo sa táto myšlienka neujala?
"Najmenej po tri roky sme žiadali ministerstvo školstva, aby na tento projekt vyčlenilo zo svojho rozpočtu peniaze, doteraz sa tak nestalo."
O ktoré lokality malo ísť?
"Kysuce, myjavské kopanice, isté lokality na východnom Slovensku, Spiš, prešovský región. Teda tie, kde povinnú školskú dochádzku ovplyvňuje doprava. Pred tromi rokmi o tento pilotný projekt prejavili záujem aj starostovia príslušných obcí."
V čom sa odlišuje váš návrh od návrhu poslanca Fronca, ktorý ho predložil na rokovanie Národnej rady?
"Toto je naša myšlienka, stojíme si za ňou. Poslanec Fronc, ktorý bol v čase vzniku myšlienky ministrom školstva, si ju osvojil. Ale kým on to chce riešiť zákonom, my sme vychádzali z reality a právneho stavu. Sme presvedčení, že stačí navŕšiť rozpočet ministerstva školstva a dá sa to riešiť. Martin Fronc hovorí o plošnej povinnosti štátu a obcí, my to vnímame opatrnejšie, nechceme to obciam diktovať."
Myslíte si, že obce by sa mohli alebo mali podieľať na financovaní školskej dopravy?
"To je diskutabilné. A priori neodmietame finančnú spoluúčasť obcí na prevádzke školských autobus, ale myslíme si, že nákup tých autobusov a ich prevádzku by mal zafinancovať štát."
Jarmila Horáková © SME