Mária Ondreková, starostka Beňadova v okrese Námestovo hovorí, že v súčasnosti s prepravou detí do a zo školy žiaden problém nemajú. SAD prispôsobila spoje, aby sa deti dostali do školy v Breze tak, ako treba. Na druhý stupeň tam dochádza z Beňadova približne 60 detí. Dobré spoje majú aj popoludní, autobusy im idú domov priebežne, prípadne po krúžkoch bez toho, aby obec musela na dopravu finančne prispievať.
Jozef Kováčik, starosta Pribiša v okrese Dolný Kubín za nerentabilné spoje vypláca z obecnej kasy vyše sedemtisíc korún. Inak by cez víkendy do Pribiša nejazdili žiadne autobusy. Školáci chodia momentálne do školy v Oravskom Podzámku.
Do Základnej školy v Kvačanoch v okrese Liptovský Mikuláš dochádzajú žiaci z desiatich okolitých obcí. Riaditeľka školy Mária Rypáková povedala, že písomne požiadali starších žiakov, aby ráno dochádzali do školy neskorším autobusom. Tým prvým prichádzajú mladší žiaci.
"Nedochádza tak ráno v autobuse k nervozite, ktorú by si inak žiaci preniesli aj na vyučovanie." (ep)
V Radošovciach zvoní
o pätnásť minút skôr
V Základnej škole Radošovce v okrese Skalica sa vyučovanie začína už o trištvrte na osem.
Spomedzi 331 žiakov je domácich iba 183, ostatní dochádzajú zo šiestich obcí vzdialených tri až osem kilometrov. Dochádzajú aj dve tretiny vyučujúcich. Autobusy z Chropova a z Koválovca školákov privážajú už pár minút po siedmej. "V lete veľa detí prichádza na bicykloch alebo pešo, pri horšom počasí môžu do zvonenia počkať v predsieni školy, ktorá je pre nich otvorená," hovorí Bohumil Holúbek, zástupca riaditeľa.
Z osem kilometrov vzdialených Popudinských Močidlian a z päť kilometrov vzdialených Duboviec prichádzajú iba žiaci druhého stupňa. V oboch obciach sú ešte málotriedky. V ostatných štyroch obciach málotriedky zanikli už dávnejšie. (or)