BRATISLAVA. Slovenskí a českí podnikatelia majú vo výbere názvu svojho výrobku alebo služby jedno kuriózne obmedzenie. Nemôžu ho nazvať po významnej historickej osobnosti. Na Slovensku tak neprešiel názov vodka Štefánik a v Čechách víno Masaryk alebo značka Klaus pre obleky a kravaty.
Obmedzenie platí aj vtedy, keď sa priezvisko žiadateľa zhoduje s priezviskom významnej osobnosti a podnikateľ je dokonca jej príbuzným. Svoje skúsenosti s tým má vinár Alojz Masaryk zo Skalice. Historik to považuje za čudnú vec.
Česi nezaregistrovali víno Masaryk
„Ja som tu v Skalici založil firmu Masaryk,“ hovorí známy slovenský vinár. Podľa neho mu na Slovensku názov značky bez problémov zaregistrovali. Keďže však vyváža víno do Čiech, chcel ju mať zaregistrovanú aj tam. Nastali však problémy. Český Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) mu ju odmietol zaregistrovať.
Predstavitelia úradu včera odmietli celú záležitosť oficiálne komentovať, pretože ide podľa nich o neverejné správne konanie.
Masarykov právnik Peter Andris však potvrdil, že podľa úradu je problémom slovo Masaryk. V Čechách je totiž vnímané najmä ako priezvisko prvého československého prezidenta a má vysokú symbolickú hodnotu. To je podľa odôvodnenia úradu prekážkou na zápis takéhoto názvu značky do registra ochranných známok.
Vinárovi zo Skalice nepomohla ani skutočnosť, že je príbuzným prvého československého prezidenta. „Sme rodina po tatoch,“ hovorí. Svoje tvrdenie má podložené geneaologickým rešeršom, ktorý vypracoval Krajský archív v Nitre. Podľa neho je Alojz Masaryk s Tomášom Garigueom Masarykom príbuzným v pobočnom rade.
Napriek zamietnutiu českého ÚPV bude Masaryk podľa vlastných slov svoje víno do Čiech aj naďalej vyvážať. „Nebudem to registrovať pod inou značkou. Ja sa volám Masaryk, tak budem Masaryk furt.“
Nevzdáva sa ani jeho právnik Peter Andris. Podľa neho ide o diskrimináciu slovenského vinára z dôvodu jeho pôvodu a rozhodnutie ÚPV je v rozpore s Masarykovými ústavnými právami, ktoré sú zakotvené v listine základných práv a slobôd. „Budeme sa súdiť a žalovať český úrad priemyselného vlastníctva,“ povedal Andris.
Slováci nepovolili vodku Štefánik
Podobný postoj ako český ÚPV má aj slovenský. Zdenka Hajnalová z nášho úradu tvrdí, že v prípade mien štátnikov, ktorí sa významnou mierou podieľali na tvorbe štátnosti slovenského národa, by úrad takéto označenie posúdil ako neregistrovateľné. Ako príklad uviedla označenie vodka Štefánik, ktorého prihlášku úrad zamietol a nezapísal do registra ochranných známok.
Okrem štátnikov by podľa nej neprešli ani názvy, ktoré pozostávajú z jedného písmena a číslice, lebo pri nich chýba potrebná rozlišovacia spôsobilosť.
Nepriechodné sú aj všetky názvy, ktoré odporujú dobrým mravom a verejnému poriadku. Ide o označenia, ktoré obsahujú rasistické alebo nacistické symboly, taktiež pornografické alebo obscénne názvy. Vylúčené z registrácie sú aj označenia, ktoré obsahujú náboženské znaky vysokej symbolickej hodnoty, napríklad kríž, kalich alebo madonu s dieťaťom.
Historik: Je to čudná vec
Slovenský historik Milan Zemko hovorí, že zákaz pomenovať výrobky podľa významných osobností je čudná vec. „Najmä v prípade, ak osoba, ktorá sa uchádza o túto značku, sama vlastní toto priezvisko.“
Nebudem to registrovať pod inou značkou. Ja sa volám Masaryk, tak budem Masaryk furt.
Alojz Masaryk, vinár zo Skalice