BRATISLAVA. Premiér Robert Fico včera pokračoval v hodnotení ministrov po dvoch rokoch vládnutia na ministerstve životného prostredia. K práci ministra SNS Jaroslava Izáka bol na tlačovej besede mimoriadne nekritický a za jediný problém počas jeho pôsobenia označil nedostatok peňazí v rezorte.
Sporné témy vynechali
O pôsobení bývalého agenta ŠtB a nominanta Smeru Dušana Muňka na mieste štátneho tajomníka, kritizovanej zmene štruktúry ochrany prírody a prepúšťaní odborníkov, vylúčení verejnosti z konaní, vypovedaní zmluvy s ekologickými združeniami, či o ťažbe v Tichej a Kôprovej doline, ktorú kritizovala aj Európska komisia, premiér s Izákom nehovoril.
„Každá kauza má dve strany a sú také a onaké tvrdenia. Myslím si, že sme prebrali tie najpodstatnejšie veci,“ povedal Fico. Neprišiel vraj „nadávať alebo chváliť“, ale prebrať čo najviac aktuálnych tém.
Za „najpodstatnejšie“ označil témy ako zabezpečenie pitnej vody, vlastnícke vzťahy vo vodárňach a kanalizáciách, výstavba vodných diel pre dostavbu jadrovej elektrárne v Mochovciach, rekonštrukcia plavebných komôr v Gabčíkove, či prehodnotenie systému Natura 2000 a rozsahu chránených území.
Chránených území je veľa
„Dnes musíme smutne konštatovať, že štát nemá žiadnu kontrolu nad distribúciou pitnej vody, čo považujeme za absolútne neúnosné,“ povedal Fico. Aktuálnou sa podľa neho stáva aj téma, „ako zobrať spod kontroly Enelu vodné dielo Gabčíkovo, pokiaľ ide o energetickú časť, pretože prichádzame o neuveriteľné peniaze“. Vláda chce prehodnocovať aj „obrovský rozsah chránených území“, pretože hrozí „zastavenie akéhokoľvek rozvoja Slovenska“.
Bývalý minister životného prostredia László Miklós z SMK hovorí, že v niektorých oblastiach ministerstvo odovzdalo iniciatívu rezortu pôdohospodárstva, poľavilo v spolupráci so združeniami a oslabilo pozíciu verejnosti v konaniach. Za úspech označil, že rezort získal z rozpočtu peniaze na protipovodňovú ochranu.
Ochranári hovoria o vojne
„Posledné dva roky vnímam ako obdobie nevyhlásenej vojny proti ochrancom životného prostredia. Ministerstvo vypovedalo zmluvu so sieťou Ekofórum, hovorca ministerstva používa na diskreditáciu mimovládnych organizácií metódy mediálnej manipulácie,“ tvrdí Juraj Smatana z Klubu Strážov.
„Ministerstvo nereagovalo na výzvy pracovníkov organizácií ochrany prírody a namiesto dialógu súhlasilo s čistkami odborných pracovníkov. Pričinilo sa tak o znefunkčnenie ochrany prírody na Slovensku,“ hovorí bývalý zamestnanec Štátnej ochrany prírody Pavol Polák.
Fico kritiku odmieta. „Bolo by veľmi zlé, keby medzi ministerstvom a mimovládnymi organizáciami v tomto sektore neexistovala určitá miera napätia. To je dokonca zdravé.“
Izák tvrdí, že ochranári sa za bývalého vedenia rezortu „dostali do štruktúr ministerstva nad mieru, ktorá je únosná“ a preto museli viacerí odísť. „Nemyslím si, že ich hodnotenie je objektívne.“
„Očakávam od úradníkov, že budú rešpektovať zákony a budú lojálni k vláde. Pokiaľ to nespĺňajú a minister si urobil poriadok, môžem to len podporiť,“ povedal Fico.