Spermie sú pomalšie a je ich menej

Neplodnosť je pre mužov na Slovensku oveľa väčší problém, ako by si mnohí mysleli. Vo väčšine prípadov je problém u nich a nie u partneriek. Odhaliť príčinu je medicínsky veľmi náročné.

BRATISLAVA. V centrách asistovanej reprodukcie sa z roka na rok častejšie opakuje tá istá situácia – prichádzajú k nim mladí muži, ktorí si chcú privyrobiť tým, že predajú spermie, prípadne ich chcú darovať.

Väčšina z nich sa však medzi darcov zaradiť nemôže: nevyhovujú kritériám. Laicky – spermia by sa často nedokázala k vajíčku ani prebojovať.

„Až 60 percent z nich nemôžeme medzi darcov zaradiť. Hoci teda neprišli do centra preto, aby sa liečili, zistia tam, že sami liečbu potrebujú,“ hovorí Jozef Války z Centra asistovanej reprodukcie Iscare.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Situácia je vážna

Hoci špeciálne štúdie na Slovensku robené neboli, výskyt mužskej neplodnosti je podobný ako v okolitých štátoch. Nie je to veľmi povzbudivá správa pre budúcnosť ľudstva.

„V súčasnosti je situácia taká, že asi v 70 percentách párov, ktoré trpia neplodnosťou, nachádzame aj problém u muža. Zhruba 45 percent z nich trpí vážnou formou neplodnosti,“ hovorí Války. Lekári odhadujú, že 90 percent mužov sa dostalo do tohto problému nie vlastnou vinou.

Mužská neplodnosť súvisí s civilizačnými vplyvmi: napríklad je to nevhodné stravovanie, čo platí už aj pre obdobie detstva. Niektoré chemické látky používané v minulosti v poľnohospodárstve, ako organofosfáty, negatívne pôsobia priamo na semenníky. Ohrozením sú aj pohlavné choroby.

SkryťVypnúť reklamu

Odhaľuje sa ťažko

Odhaliť príčinu neplodnosti nie je jednoduché. „Najčastejšie k nám chodia muži s nevysvetliteľnou sterilitou. V každom prípade skúmame, či nejde o prejav nejakej choroby, alebo či je to dôsledok užívania liekov, ale väčšinou príčinu nezistíme,“ vysvetľuje Války. Asi v jednom percente prípadov ide o geneticky podmienené stavy.

V najčastejšie sa vyskytujú­cich prípadoch odporúča vitaminóznu liečbu a sprchovanie semenníkov studenou vodou. Povzbudzujúce je, že keď príčinu neplodnosti zistia, pomoc je dostupná. Jednou z hlavných zásad je nefačiť, obmedziť alkohol a zmeniť životosprávu.

Preplácajú len časť

Pokiaľ pár počas roka part­nerského spolužitia nie je schopný splodiť potomka, problém treba riešiť. Na Slovensku nie je schopný splodiť dieťa prirodzenou cestou každý piaty až šiesty pár.

SkryťVypnúť reklamu

Želanie stať sa rodičmi pomáhajú splniť odborníci v troch centrách asistovanej reprodukcie v Bratislave, v troch košic­kých centrách a v jednom v Martine. Ďalšie sa rozvíja v Ružomberku. Páry, ktorých problémom je neplodnosť u partnera, chodia čoraz častejšie. Pri závažných formách neplodnosti mužov je jedinou možnosťou oplodnenie v skúmavke, ak je spermia príliš slabá a nedokáže preniknúť k vajíčku. Úspešnosť mimotelového oplodnenia je 40 až 45 percent. „Veľmi však závisí na veku ženy, kvality a počtu vajíčok. So stúpajúcim vekom, najmä u žien nad 35 rokov, úspešnosť samozrejme klesá,“ hovorí Radomír Hredzák zo Sanatória pre liečbu neplodnosti v Košiciach.

Poisťovne u nás preplácajú zhruba dve tretiny nákladov počas t­­r­o­ch­ cyklov asistovanej reprodukcie, ďalšie si pacient platí sám. Náklady za každý cyklus mimotelového oplodnenia sa pohybujú v desiatkach tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Pomoc od združenia

Párom trpiacim zníženou plodnosťou pomáhajú dobrovoľníci z občianskeho združenia Bocian. Upozorňujú, že k metóde umelého oplodnenia by mali partneri pristúpiť až po dôkladnom zvážení. Problém so zníženou plodnosťou je možné, na rozdiel od neplodnosti, liečiť.

Preto je dôležité poznať rozdiel a všetky možnosti liečby a správnu postupnosť.

„Našťastie je Slovensko jednou z mála európskych krajín, kde už je k dispozícii výživový doplnok, ktorý zlepšuje pohyblivosť spermií, ich počet a dokonca i schopnosť oplodniť vajíčko,“ hovorí Denisa Priadková, predsedníčka združenia.

Bocian párom ponúka aj stretnutie s ľuďmi trpiacimi podobnými problémami. Ich vzájomné pacientské rady sú neoceniteľné,“ dodáva.

Zdrvujúca diagnóza

„Naša dcéra sa narodila po šiestich rokoch čakania, v decembri 2003. Ťažko som znášal, že po množstve vyšetrení, mnohých nepríjemných a bolestivých, sa príčina čakania zistila na mojej strane,“ zveruje sa dobrovoľníkom zo združenia Bocian otec zo Šale.

SkryťVypnúť reklamu

Mal zníženú pohyblivosť i kvalitu spermií. V tom čase ešte neboli dostupné prípravky na zlepšenie spermiogramu. Automaticky im odporúčali umelé oplodnenie. Absolvovali päť cyklov. „Po poslednom neúspešnom pokuse, ktorý najmä manželka niesla ťažko a plakala, sme odchádzali s presvedčením, že tam už nikdy nevkročíme,“ hovorí pán S., ktorého prístup lekárov sklamal. „Nevyšlo to, pani, ale poďte do kancelárie, dám vám nový cenník služieb,“ vypočuli si po jednom pokuse.

„Po čase sa téma dieťa stala tabu. Snažil som sa obmedziť všetko, čo by mojim spermiám škodilo, v skutočnosti však máte zlý pocit, lebo niektoré veci, najmä genetického charakteru alebo tie, ktoré súvisia so životným prostredím, zmeniť nemôžete.“

V apríli 2003 pani zistila, že je tehotná. „Stres, ktorý človek z diagnózy neplodnosť má a celé plánovanie a čakanie, je zdrvujúci. O to väčšiu radosť sme mali z dcérky. Viem, že nie som jediný, no som rád, že patrím k mužom, ktorí so zníženou plodnosťou zabojovali a nenechali v tom manželku samotnú,“ hovorí jej muž.

SkryťVypnúť reklamu

(mp)

Pri neplodnosti prevažujú muži

O neplodnosti hovorí lekár Sanatória pre liečbu neplodnosti v Košiciach RADOMÍR HREDZÁK.

Kedy sa má muž zamýšľať nad možnou neplodnosťou?

„Pokiaľ majú žena a muž spolu pravidelný pohlavný nechránený styk a do jedného roka žena neotehotnie, tak by mali navštíviť odborníka.“

Ako vyšetrenie prebieha?

„U mužov sa robí spermiogram – zisťuje sa počet, zrelosť a pohyblivosť spermií v ejakuláte. Pred vyšetrením sa muž zdrží ejakulácie tri až päť dní, príde na špecializované pracovisko, kde je izolovaná miestnosť a masturbáciou odovzdá vzorku. Je to jednoduché vyšetrenie, reči o elektródach sú hlúposti. Ak sa zistí chorobná zmena, robia sa ďalšie vyšetrenia.“

Sú prípady, že pár je plodný, no žena nemôže otehotnieť?

SkryťVypnúť reklamu

„Takéto prípady nazývame nevysvetliteľná neplodnosť, udáva sa asi v 15 percentách neplodností. Aj tam je príčina, ale my ju nedokážeme zistiť. V tomto prípade vieme pomôcť – metódou asistovanej reprodukcie.“

Je mužská neplodnosť naozaj na vzostupe?

„V posledných 40 rokoch pozorujeme pokles kvality spermií. Je to celosvetový trend, príčina sa presne nevie, predpokladá sa, že vplyv má životné prostredie, stres, elektromagnetické žiarenie, fajčenie, pitie. Pravdepodobne je to dôsledok súčasného spôsobu života.“

Koľkých mužov sa to týka?

„V minulosti bol výskyt neplodnosti u žien a u mužov zhruba pol na pol, dnes už jednoznačne prevažujú muži. Udáva sa, že 15 až 20 percent párov je neplodných a u viac ako polovice je na strane muža.“

Dá sa nejako chrániť?

SkryťVypnúť reklamu

„Keď preženiem – presťahovať sa na vysokohorskú chatu. Je to o životnom štýle, čo je veľmi ťažké úplne zmeniť, ale aspoň obmedziť alkohol, fajčenie, viac športovať, dodržiavať zásady správnej životosprávy.“

Aká je účinnosť liečby?

„Pokiaľ sa zistí príčina, napríklad infekcia, treba ju cielene preliečiť. Ak má muž málo spermií alebo veľmi slabú pohyblivosť, dokážeme páru pomôcť metódou mimotelového oplodnenia, pri ktorej pod mikroskopom spermiu zavedieme priamo do vajíčka. Je to naj­efektívnejšia metóda, pretože stačí, aby mal muž toľko spermií, ako je vajíčok. Takže teoreticky stačí aj desať spermií.“

Ako postupujete u mužov, ktorí spermie nemajú vôbec?

„Môžeme sa pokúsiť o chirurgický odber priamo zo semenníka alebo nadsemenníka. Ak sa to nepodarí, ostáva ešte darcovstvo spermií.“

SkryťVypnúť reklamu

Michal Piško

Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu