BRATISLAVA. Ak chce dnes Markíza alebo TA3 v správach ukázať záznam zo zápasov futbalových majstrovstiev Európy, na ktorých vysielanie kúpila práva STV, môže odvysielať najviac tri minúty a použiť ich iba raz. Poslanec Smeru Ján Senko navrhuje, aby obmedzenie neplatilo. Jeho návrh novely zákona o vysielaní a retransmisii umožní televíziám v priebehu 24 hodín opakovane odvysielať 90sekundové záznamy z významných podujatí.
Pomoc pre TA3?
Mediálny analytik IVO Miroslav Kollár si myslí, že novela neprospeje verejnoprávnej televízii.
„Nevýhodná je najmä pre STV, ktorá v podstate ako jediná na tomto televíznom trhu nakupuje drahé práva na najväčšie športové podujatia, a aj v súvislosti so spustením športovej Trojky,“ povedal Kollár.
Napísaná je podľa neho naopak v prospech spravodajskej televízie TA3.
„Vzhľadom na programovú štruktúru TA3 rozumiem jej snahe zabezpečiť si cez poslancov právo opakovaného vysielania krátkych spravodajských šotov z podujatí, na ktoré vlastnia vysielacie práva iní vysielatelia,“ povedal Kollár, ktorý za návrhom vidí lobing spravodajského kanálu.
Podpredseda Rady STV Peter Malec zhodnotil návrh otázkou „Cui bono?“ (Komu prospieva?). Pre STV je podľa neho výhodne skrátenie dĺžky záznamu na 90 sekúnd. „Otázna je možnosť opakovane odvysielať ten istý záznam z podujatia, na ktorý má iný vysielateľ výhradné vysielacie práva,“ povedal Malec.
Profitovať má vraj divák
TA3 na otázku, či iniciovala návrh, neodpovedala. Podľa hovorkyne Zuzany Vachovej však považuje návrh za prospešný pre divákov všetkých televízií, ktoré denne opakovane vysielajú spravodajstvo. Tvrdí, že návrh je v súlade s európskou legislatívou, zákon modernizuje a približuje ho k európskym spravodajským štandardom.
Navrhovateľ Senko tvrdí, že motívom na jeho predloženie bola smernica Európskeho parlamentu z roku 2007. Novelou chce pomôcť lepšej informovanosti obyvateľstva.
„Keby sme mali spravodajstvo komentované len ilustračnou fotografiou, tak to môže plniť rozhlas,“ povedal Senko. Odpovedi, či to navrhuje na podnet TA3, sa vyhol. Povedal len, že „novela bude slúžiť všeobecne pre všetky televízie, ktoré majú niekoľkokrát denne spravodajstvo“.
Čo hovorí európske právo
Smernica EP, ktorú spomína Senko, odporúča, aby televízie, ktoré majú výhradné práva na vysielanie udalostí, o ktoré má verejnosť veľký záujem, uznali právo ostatných vysielateľov na zaradenie krátkych sekvencií do všeobecných spravodajských programov.
Dĺžku sekvencií stanovuje na 90 sekúnd tak, ako aj Senkov návrh, no nehovorí o tom, či môže iná televízia tento záznam vysielať opakovane a v akom časovom limite.
Odporúčanie Rady Európy z roku 1991 o práve na krátke spravodajstvo hovorí, že „už odvysielané krátke spravodajstvo sa nesmie použiť opakovane okrem prípadu, ak jeho obsah priamo súvisí s iným aktuálnym podujatím“.
Návrh má podporu ministra kultúry a odobrila ho už aj Legislatívna rada vlády.
Čo radí Európa?
Právo verejnosti na prístup k informáciám zahŕňa právo iných vysielateľov na sprostredkovanie informácií o podujatí, ktoré je predmetom výhradných práv.
Krátke spravodajstvo nesmie iná televízia odvysielať skôr, ako má primárny vysielateľ, ktorý má na neho práva, možnosť zrealizovať hlavné vysielanie významného podujatia.
Už odvysielané krátke spravodajstvo sa nesmie použiť opakovane okrem prípadu, ak jeho obsah priamo súvisí s iným aktuálnym podujatím.
Sekundárny vysielateľ je po vyrobení krátkeho spravodajstva povinný zlikvidovať celý pôvodný programový materiál a o likvidácii informovať primárneho vysielateľa.
Treba zabrániť prílišnému zasahovaniu do vlastníckych práv prvotného vysielateľa.
zdroj: Odporúčanie Rady Európy z roku 1991
STV víta návrh, ktorý televíziu poškodzuje
Verejnoprávna televízia ročne investuje do práv na športové podujatia desiatky miliónov. Na licenčnú radu roky posiela sťažnosti na neoprávnené vysielanie jej záberov. Novelu poslanca Smeru však víta.
Zámer navrhovateľa novely zákona chápeme ako ústretový krok na zabezpečenie práva na informácie, napísala v stanovisku za vedenie STV hovorkyňa televízie Želmíra Habánová o návrhu, aby mohli televízie opakovane vysielať záznamy z významných podujatí, aj keď vysielacie práva má iná televízia.
Zmena názoru
Práve STV roky posielala na licenčnú radu množstvo sťažností na neoprávnené využívanie krátkeho spravodajstva nad rámec zákona, kde sa sťažovala hlavne na TA3. Napríklad keď TA3 odvysielala záznamy z Davis Cupu, z MS v biatlone či z MS v zjazdovom lyžovaní. Rada dala väčšinou za pravdu verejnoprávnej televízii, keď skonštatovala, že z TA3 porušuje zákon a dala jej sankciu, ale len vo forme upozornenia. STV sa prestala na TA3 sťažovať až za Radima Hrehu, ktorý mal nadštandardné vzťahy s majiteľom TA3 Ivanom Kmotríkom.
Krátke spravodajstvo zo športových podujatí bolo predmetom sváru medzi televíziami za čias, keď STV šéfoval Richard Rybníček.
Iným televíziám odmietol dať zábery z futbalových MS, za čo licenčná rada dala televízii 200tisícovú pokutu.
Rada je rada
Samotná licenčná rada iniciatívu poslanca Senka víta. „Terajšia úprava práva na krátke spravodajstvo je na európske pomery pomerne rigidná a ak by sa nezmenila teraz, zrejme by sa musela meniť v rámci implementácie smernice o audiovizuálnej mediálnej službe, minimálne čo sa týka časového rozsahu použitého záznamu,“ povedal riaditeľ kancelárie rady Ľuboš Kukliš. Návrh Senka považuje za vyvážený.
(hr)