Som samostatne zárobkovo činná osoba odvádzajúca poistné zväčša z minimálnej mzdy. V druhom pilieri som od roku 2005, vstúpil som doň vo veku 47 rokov. Zvažujem, či z neho mám vystúpiť. Keby som dovŕšil dôchodkový vek teraz, mal by som nárok na dôchodok okolo 8000 korún. Znamenalo by to 4000 korún mesačne od DSS a 4000 korún od Sociálnej poisťovne. Počas 15 rokov by som do DSS nasporil (orientačne, podľa súčasného stavu) 131 200 korún. To by stačilo na necelé tri roky podielu môjho dôchodku z DSS. Čo ak mi DSS postupne vyplatí všetko, čo som nasporil? Podľa mňa by z princípu poistenia malo vyplácanie dôchodku pokračovať, ale z princípu sporenia nie. Po vyčerpaní vkladu v DSS by som dostával iba polovicu dôchodku, teda to, na čo mám nárok z prvého piliera?V. M., Leopoldov
Vo vašom postavení odporúčam vystúpiť z druhého piliera. Ak nepredpokladáte, že v budúcich rokoch sa vaše postavenie zmení, napríklad by ste sa stali zamestnancom a mali by ste príjmy prekračujúce priemerný zárobok na Slovensku, je druhý pilier pre vás s vysokou pravdepodobnosťou nevýhodný.
Ak máte veľmi nízky vymeriavací základ, v druhom pilieri si nasporíte relatívne málo, čo by sa priamo úmerne odrazilo aj na nízkej výške vášho dôchodku z druhého piliera. Samozrejme, že pri nízkom vymeriavacom základe by nemal byť vysoký ani dôchodok z prvého piliera.
Významným rozdielom medzi oboma piliermi je však fakt, že v prvom pilieri hral, hrá a nesporne bude hrať významnú úlohu princíp solidarity. Znamená to, že osoba s nízkymi odvodmi, ktorá by mala mať z prvého piliera nízky dôchodok, v skutočnosti bude mať dôchodok vyšší, ako by si „zaslúžila“. Preto je pre ľudí s nízkymi odvodmi výhodné byť len v prvom pilieri.
V každom prípade najväčším problémom pri rozhodovaní je nestabilita našich zákonov. Kritériá vyplývajúce zo súčasného znenia zákonov sa do času, keď pôjdete do dôchodku, mnohokrát zmenia.
Napriek tomu vám ešte raz odporúčam vystúpiť z druhého piliera.Jozef Mihál, odborník na dane a odvody www.drak.porada.sk