BRATISLAVA – Sestričky na Kramároch sa dodnes pamätajú na požiar spred štyroch rokov. Pacient tajne fajčil v posteli a chvíľka nepozornosti spôsobila tragédiu.
Choroba pacienta, schizofrénia, sa potom intepretovala aj spôsobom – akí sú títo chorí nebezpeční! Psychiatri, ale aj mnohí vyliečení z duševných porúch sa zhrozili, ako sa pred verejnosťou, bez udania súvislostí prípadu, zneužila téma duševného postihnutia.
Psychiatri už dávno tvrdia, že trebárs pijani môžu byť pre svoje okolie podstatne nebezpečnejší ako schizofrenici, ale spoločnosť má zvyk alkoholikov tolerovať. Naopak, schizofrenikov a ďalších duševne chorých, aj keď väčšinou liečiteľných, odpisuje. Nie síce priamo, ale svojím postojom. Podľa odborníkov sa na tom podieľa aj vedenie rezortu zdravotníctva, ktoré preferuje prístup – radšej ich izolovať za múrmi nemocníc ako im vytvárať sociálne podmienky.
Psychiatri už dlho kričia, že naše zdravotníctvo sa tým uberá proti svetovému trendu. „Vývoj vo svete ide k tomu, aby sa posilňovala mimonemocničná starostlivosť o psychicky chorých, ktorá je lacnejšia,“ hovorí psychiater Pavol Černák. „Nepresúvajme týchto pacientov do zariadení pre chronicky chorých, ale dajme im a ich rodinám sociálnu starostlivosť, ktorá tu absolútne chýba. Chýbajú denné stacionáre a chránené dielne, ako je to bežné inde,“ hovorí psychiater Peter Breier.
O týchto súvislostiach sa hovorilo aj na slovensko-českej konferencii Reforma psychiatrickej starostlivosti, ktorá sa v sobotu skončila v Michalovciach. Do jej programu sa zapojili lekári, pacienti, ich príbuzní i verejnosť. Slovenské združenie príbuzných a priateľov duševne chorých Opora, ktoré pôsobí v šiestich mestách a v ďalších piatich sa rozbieha, zastupovala predsedníčka Jana Lojanová. „Chceme, aby sa odbúravala stigma duševnej choroby. Bola som v Čechách, tam títo ľudia bežne pod dohľadom pracujú aj bývajú. Takého človeka napríklad raz denne navštívi sociálna sestra, dohliadne na hygienu, stravu, branie liekov. Funguje to. U nás je jediný chránený dom pre duševne chorých v Michalovciach.“
TÁŇA RUNDESOVÁ
Slovenský psychiater vyšetrí denne v priemere 23 pacientov. Každá štvrtá rodina sa podľa štatistík aspoň raz stretne s problémom duševne chorého.
Náklady na liečbu psychických porúch sú: priame – lieky, lekári, nemocnice; nepriame – pokles pracovného výkonu chorého, zaťaženie rodiny, strata zamestnania člena rodiny, ktorý sa musí o pacienta starať, osobné útrapy.
Náklady rodiny, ktorá sa stará o duševne chorého, sa vyrovnajú tretine až polovici (!) nákladov, ktoré vo vyspelých štátoch potrebujú verejné nemocnice na týchto pacientov.