Íri zavrhli reformu Európy

Malý ostrovný národ zavaril Európskej únii. Brusel netuší, ako ďalej.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – REUTERS)

BRUSEL, DUBLIN. Piatok trinásteho bol včera smutným dňom pre všetkých euronadšencov. Keltský tiger včera potvrdil svoju nezávislú povahu. Írsko v referende odmietlo Lisabonskú zmluvu. Proti sa postavilo 53,4 percenta voličov.

Íri povedali jasné nie. Podporovateľom zmluvy nepomohla ani relatívne vysoká účasť a kampaň väčšiny parlament­ných strán. Zvíťazil strach z vplyvu veľkých štátov a túžba zostať nezávislí.

„Íri sú hrdý národ, ťažko si vybojovali nezávislosť od Londýna a nechcú, aby ich únia valcovala,“ povedala politologička Annelin Andersenová z univerzity v Limericku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Európa sa hnevá potichu

Obavy z Bruselu sa splnili a Európska únia sa ani na druhý pokus nedokáže dohodnúť na základných pravidlách. Silnejší text euroústavy pred tromi rokmi potopili Francúzi a Holanďania. Lisabonská zmlu­va mala byť zjemnenou zmluvou prijateľnou pre všetkých.

Najviac írske nie vydesilo Francúzov. Paríž preberá v júli od Slovincov predsedníctvo v Európskej únii. Namiesto sil­ných tém imigrácie a spoločnej obrany tak bude prezident Nicolas Sarkozy musieť riešiť problém, ako udržať úniu pohromade.

Oficiálne francúzske reakcie boli najmä pre skúsenosť s eurozmluvou umiernené. „Bolo by od nás arogantné dávať Írom lekcie. Nemôžeme nikoho nútiť, aby hlasoval opäť,“ hovorí pre SME Pierre Menat, ktorý riadi európsku sekciu na ministerstve zahraničných vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej?

S írskym NIE Lisabonskej zmluve sa únia nerozpadne. Presný scenár následných krokov však Európa nemá. Po včerajšku je jasné len to, že štáty, ktoré o zmluve ešte nehlasovali, tak majú urobiť.

Európski diplomati po vyhlásení výsledkov tvrdili, že reforma únie nie je mŕtva. V kuloároch však vládlo obrovské sklamanie. Írov považujú za nevďačný národ, ktorý na integrácii zarobil, a teraz Brusel odkopol.

„Zmluva nie je pochovaná, mali by sme nájsť spoločnú cestu,“ povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Nepovedal však, ako sa majú únia a Írsko so situáciou vyrovnať. K jeho výzve na pokračovanie ratifikácie sa pridali aj lídri európskych veľmocí Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová a Gordon Brown.

Na pokračovanie ratifikácie vyzýva aj Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prvá na rane je Veľká Británia, ktorá má proces ukončiť na budúci týždeň. Premiér Gordon Brown je po írskom odmietnutí pod silným tlakom opozície i rebelov vo vlastnej strane, aby ratifikáciu zastavil.

Očakáva sa, že pokračovať budú aj Poliaci a Švédi.

Lisabonskú zmluvu niektorí politici už pochovali. O definitívnom konci hovoril napríklad francúzsky premiér Francois Fillon.

Nebezpeční Česi

Problémy môžu robiť Česi. Vládna ODS sa včera nevedela dohodnúť.

Podľa premiéra Mirka Topolánka môže únia ďalej fungovať aj bez Lisabonskej zmluvy. Tvrd­ší bol prezident Václav Klaus: „Projekt Lisabonskej zmluvy rozhodnutím írskych voličov skončil a v jeho ratifikácii už nie je možné pokračovať.“ Klaus je známy euroskeptik. Bez podpory jeho materskej strany ODS zmluva nemôže prejsť českým Senátom.

SkryťVypnúť reklamu

Európski lídri sa na budúci týždeň stretnú v Bruseli a zrejme vyzvú Írsko, aby samo navrhlo riešenie súčasnej krízy. Dublin sa tak dostane pod tlak, aby umožnil ostatným pokračovať v integrácií.

Šéf ústavnoprávneho výboru Európskeho parlamentu Jo Leinen dokonca pripustil, že Írsko môže byť donútené úniu opustiť.

Čo bude ďalej

Únia dnes presne nevie, ako sa vyrovnať s írskym NIE.

V hre sú štyri možnosti.

1. Prehra

Politici postupne dospejú k názoru, že Lisabonskú zmluvu už nijako nepretlačia a pochovajú ju. Únia pôjde ďalej podľa zmluvy z Nice, ktorú hlavne väčšie krajiny nenávidia, pretože pripisuje neúmerne veľký vplyv stredne veľkým štátom. Zmluvu z Nice by museli novelizovať: musel by sa znížiť počet členov Európskej komisie a europoslancov.

SkryťVypnúť reklamu
2. Ešte raz od začiatku

Hlavy členských štátov znovu zasadnú k „rysovacím doskám“ a spíšu novú zmluvu. Od tej lisabonskej by sa ale pravdepodobne príliš nelíšila a preto by obsahovala riziko nového zamietnutia. Sama Lisabonská zmluva je už reparát na zmietnutú euroústavu.

3. Bez Írska

Pokračujúca ratifikácia Lisabonskej zmluvy povedie k výsledku 26:1. Text schvália všetky štáty s výnimkou Írska, pretože len tam sa musí konať referendum. Írsko by potom asi čakalo druhé referendum, a to buď o rovnakom texte, alebo o rovnakom texte očistenom o výnimky, ktoré by si dublinská vláda medzitým vyrokovala. Podobne vyhoveli napríklad Dánom, keď zamietli Maastrichtskú zmluvu. Opakovanie plebiscitu o lisabonskom texte zatiaľ írska vláda vylučuje.

4. Len to najnutnejšie

Dokončenie ratifikácie s výsledkom 26:1 dáva Lisabonskej zmluve legitimitu a lídri vyhlasujú, že sa obsahu nie je možné len tak vzdať. Štáty sa preto rozhodnú vybrať zo zmluvy len najnutnejšie pasáže o reforme inštitúcií, ktoré neznamenajú prenos ďalších kompetencií na Brusel a nevyžadovali by si ani súhlas voličov, ale len parlamentov. Súhrn zmien by sa potom pridal napríklad k prístupovej dohode Chorvátska v roku 2009/2010 a oboje sa schválilo naraz. Aj tento jemný chirurgický zákrok by však sprevádzali komplikácie, napríklad spor, či ustanovenie európskeho prezidenta je alebo nie je prenosom suverenity.

SkryťVypnúť reklamu

Kateřina Šafaříková, Brusel

Koniec zmluvy hrozil aj na Slovensku

Lisabonská zmlu­va zatriasla aj slovenskou politickou scénou.

Na začiatku sa zdalo – a premiér Robert Fico to verejene vyhlasoval – že Slovensko bude jednou z prvých krajín, ktoré zmluvu podporia. Vážne výhrady k dokumentu malo vtedy iba KDH.

Zmluve však do cesty prišiel kontroverzný tlačový zákon, ku ktorému mali výhrady nielen novinári a vydavatelia, ale aj opozícia.

Pravica sa na stretnutí predsedov v januári dohodla, že podporu zmluve vysloví výmenou za stiahnutie, alebo výrazné úpravy v tlačovom zákone.

Opozícia bola jednotná iba do apríla. Vtedy koalícia odhlasovala tlačový zákon a SMK podporila Lisabonskú zmluvu.

Tento krok viedol zatiaľ k najvážnejšej roztržke v opozícii v tomto volebnom období. Od toho času sú dovtedy pravidelné opozičné schôdzky len stretnutiami SDKÚ a KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Robert Fico, ktorý kritizoval opozíciu za podmieňovanie súhlasu so zmluvou zmenami v tlačovom zákone a opozíciu obviňoval z vydierania, sa k výsledkom írskeho referenda zatiaľ nevyjadril. Po svojej hovorkyni odkázal, že to urobí až po tom, ako Dublin oznámi oficiálne výsledky hlasovania.

(knm)

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Autor: Kateřina Šafaříková Štefan Hudec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu