MOSKVA, PRAHA. Jazero Bajkal, Chrám Vasilija Blaženého či Údolie gejzírov. To sú len tri príklady „siedmich ruských divov sveta“, ktoré boli vyhlásené predvčerom pri príležitosti „Dňa Ruska“.
Sedem ruských divov nie je výsledkom nejakého vedeckého bádania, ale ľudového konkurzu ktorý začali na jeseň 2007 ruské oznamovacie prostriedky, aby pozdvihli sebavedomie ruského občana a lásku k rodnej vlasti.
Nápad to práve originálny nebol, lebo vznikol ako rozhnevaná reakcia na podobný projekt, keď ľudia z viacerých krajín vyberali sedem divov sveta. A aj keď sa vtedy na konkurze zúčastnil veľký počet Rusov, do víťaznej sedmičky sa žiadny ruský unikát nedostal.
Ruská verejnosť bola pohoršená, ako je možné, že v najväčšej krajine sveta sa nenašiel žiadny dôstojný prírodný úkaz či historická pamiatka. A tak si Rusko usporiadalo nový konkurz, tentoraz už len svoj, domáci. Nakoniec sa v Ruskej federácii na hlasovaní prostredníctvom internetu alebo zasielaním SMS správ zúčastnilo neuveriteľných 25 miliónov ľudí.
Na rozdiel od svetového rebríčka sa do ruskej sedmičky dostali aj prírodné pamiatky. Okrem jazera Bajkal je na zozname aj hora Elbrus na Kaukaze – najvyšší vrchol Európy.
Organizátori priznali, že prvým popudom bolo urazené zaznanie ruskej prírody a histórie. Projekt môže byť aj prakticky prospešný, lebo upozorní na absolútne nedostatočné financovanie tak prírodných, ako i architektonických a historických pamiatok ruským štátom.
To najkrajšie z Ruska
jazero Bajkal
Údolie gejzírov
Chrám Vasilija Blaženého
palácový komplex Petergrof
prírodná pamiatka Piliere zvetrávania v republike Komi
vrcholček Mamajev Kurgan s obrovskou sochou Matka - vlasť
hora Elbrus na Kaukaze
Autor: Agentúra Epicentrum