Šanca, že utečenec z Iraku dostane azyl na Slovensku alebo v Grécku, je minimálna. Naopak vo Švédsku má podľa štatistík až 90percentnú nádej, že mu umožnia v krajine zostať.
Skoncovať s touto nerovnosťou chce francúzsky návrh spoločnej imigračnej politiky pre 27 členských krajín Európskej únie. Paríž v júli preberá predsedníctvo v únii a práve prisťahovalectvo patrí medzi jeho priority.
Potreba jednotnej politiky
„Nechceme, aby imigranti cestovali po Európe a snažili sa využívať rozličné zákony. Ak im jedna členská krajina azyl neudelí, malo by to platiť pre celé územie únie,“ hovorí pre SME zahraničnopolitický poradca prezidenta, Jean David Levitte. Cieľom nie je vybudovať z Európy pevnosť, ale jednoducho kontrolovať prílev ľudí.
Paríž sa podľa neho riadi sloganom: Nie ilegálnej imigrácii, áno tým profesiám, ktoré potrebujeme. Samotné Francúzsko má pol milióna voľných pracovných miest, ktoré chce obsadiť robotníkmi z cudziny.
Pre prezidenta Nicolasa Sarkozyho je téma prisťahovalectva zásadná. „Myslí si, že je to dobré pre jeho popularitu a vďaka tejto téme vyhral voľby,“ vysvetľuje odborník na migráciu Patrick Wiel z parížskej univerzity Sorbonne.
Protestujú najmä Španieli
Wiel nesúhlasí s plánmi zaviesť pre prisťahovalcov kvóty, ako to urobili Spojené štáty či Taliansko. Tie podľa skúseností vzbudzujú oveľa väčší záujem a výsledkom je vysoký počet nelegálnych vstupov. Iný prístup má Nemecko, ktoré nestanovuje žiadnu hranicu. Prijme tých, čo splnia prísne podmienky.
Výhrady k spoločnej imigračnej politike ako prvé zverejnilo Španielsko. Madrid sa obáva, že niektoré návrhy budú v rozpore s domácimi zákonmi a môžu protirečiť španielskej ústave. Problémová môže byť aj časť týkajúca sa rovnosti medzi mužom a ženou, ktorá sa inak vníma v moslimskom náboženstve.
Pravidlá pre imigrantov
Paríž a Madrid mali nedávno prudkú výmenu názorov, ktorá sa týkala amnestie nelegálnych migrantov žijúcich v Španielsku. Väčšina pochádzala z krajín Magrebu, kde sa hovorí po francúzsky. Paríž sa teraz obáva, že cez otvorený schengenský priestor sa mnohí z nich presunú na jeho územie.
Súčasťou zmien majú byť aj celoeurópske pravidlá na návrat nelegálnych migrantov. Umožňujú im dobrovoľný odchod z krajiny do štyroch týždňov. Inak môžu úrady nariadiť deportáciu a päťročný zákaz vstupu na územie únie.
Autor: Paríž