Šum motýlích krídel

Motýle sa na rozdiel od mnohých iných druhov hmyzu na negatívnu reklamu sťažovať nemôžu. S krehkou krásou ich krídel spájame tie romantickejšie predstavy. Na motýliu šou, ktorá sa končí tento víkend v Botanickej záhrade v Košiciach, neváhali tisíce ...

(Zdroj: AUTORKA)

Motýle sa na rozdiel od mnohých iných druhov hmyzu na negatívnu reklamu sťažovať nemôžu. S krehkou krásou ich krídel spájame tie romantickejšie predstavy. Na motýliu šou, ktorá sa končí tento víkend v Botanickej záhrade v Košiciach, neváhali tisíce návštevníkov čakať v daždi aj celé hodiny.

Kupovať botanickej záhrade k jej výročiu kvetinu, je nosením dreva do lesa. V Košiciach sa rozhodli kúpiť si pri príležitosti päťdesiateho výročia fungovania ich skleníkov asi tisíc kukiel motýľov. "Tri zásielky sme načasovali tak, aby sa motýle liahli postupne. Zo zhruba osemdesiatich nakúpených druhov sa nám zatiaľ vyliahlo asi šesťdesiat," hovorí riaditeľ košickej botanickej záhrady Sergej Mochnacký.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku sa motýlia šou konala po prvý raz, podobné akcie sa však v zahraničí organizujú pomerne často, skúsenosti s nimi má aj Botanická záhrada v Prahe. Motýliu farmu môžete zasa navštíviť priamo v Stratforde-upon-Avone či v Edinburghu, vycestovať za ňou sa dá aj na Floridu, do Austrálie či do Malajzie.

Pre botanickú záhradu, ktorú prevádzkuje Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika, boli motýle určite dobrým marketingovým trikom. "Šou" mala okrem iného obrátiť pozornosť verejnosti na neutešený stav skleníkov, ktorým pomôže azda len totálna výmena.

Najväčší exemplár na svete

Záujem verejnosti prevýšil očakávania, pred botanickou záhradou dokázali záujemcovia o tropické exempláre motýľov čakať celé hodiny, dokonca aj v daždi. Pred tromi týždňami, keď liahnutie z kukiel vrcholilo, mali len počas nedele viac ako 1800 návštevníkov. "V pondelky mávame teraz len okolo 400 ľudí, aj to je však niekoľkonásobný nárast oproti našej návštevnosti bežne počas roka," hovorí Peter Fridman, vedúci oddelenia tropickej a subtropickej flóry v tejto záhrade. V ich najväčšom skleníku Viktória si záujemcovia mohli pozrieť motýle, za ktorými by inak museli cestovať až na Filipíny, do Thajska, Malajzie, Afriky, Strednej či do Južnej Ameriky.

SkryťVypnúť reklamu

Atrakciou bol pravdepodobne najväčší motýľ na svete, hrdzavočervený Attacus atlas. Z piatich nakúpených kukiel sa však vyliahli len dva kusy, aj tie videli návštevníci len v deň vyliahnutia, v noci sa potom stratili a na druhý deň ich pracovníci záhrady už len "dohľadávali". Ide totiž o druh nočného motýľa. Hoci rozpätie jeho krídel dosahuje 28 - 29 cm, kusy, ktoré sa tu vyliahli, mali len okolo 23 cm.

Motýle si v botanickej záhrade plánovali uchovať aj na zimný čas. "Mali sme predstavu, že uhynuté kusy vypreparujeme a stanú sa našimi exponátmi. Dosť veľa z nich však zostalo poškodených," hovorí Fridman. Mnohí návštevníci jednoducho skúšali, či sú motýlie krídla naozaj také krehké, ako o nich píšu básnici. Iné kusy zasa nešťastne uviazli na vodnej hladine umelého jazierka s leknami.

SkryťVypnúť reklamu

Nebojme sa ich

Výprava školáčok pri vstupe do najväčšieho skleníka Viktória vzrušene šumela. "Nebojte sa ich, nebojte sa ich," povzbudzovali sa navzájom dievčatá.

Niektoré motýle, napríklad tie z radu Morpho, sa pri ohrození bránia vypúšťaním nie veľmi príjemnej tekutiny. Iné ako Caligo zasa nemajú zábrany ani pred človekom a s radosťou si sadajú na farebné tričká.

Najviac radosti návštevníkom robia motýle samozrejme vtedy, keď sa pária. "Majú nádherné svadobné tance, vtedy sú najaktívnejšie," hovorí Fridman.

Pre motýle pripravili v záhrade aj špeciálne farebné lákadlá, misky z umelej hmoty v tvare kvetu, do ktorých dali rôzne zvyšky ovocia. Práve nimi sa totiž motýle živia.

Lietajú v skleníku z kvietka na kvietok. Opelené kvetiny potom rýchlejšie odkvitajú. "To by však bola najmenšia škoda," hovorí Peter Fridman.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšou hrozbou je, že motýle po oplodnení kladú vajíčka na listy, rady si vyberajú napríklad veľké listy banánovníkov. Larvy krotkého motýľa Caligo patria k najväčším škodcom banánovníkov. "Jedna húsenica dokáže zožrať denne tri kilá banánovej hmoty," podotýka. Húsenice sú dokonca kanibalské, vo svojom okolí neznesú konkurenta.

V košickej botanickej záhrade však veria, že inváziu húseníc zvládnu aj za pomoci miestnych "motýľkarov", ktorí budú vajíčka zbierať a potom sa o ne doma starať. V Prahe dokázali vypestovať celú novú generáciu motýľov, ktorá je ešte krajšia ako tá, čo pochádza z farmy, kde sú vraj trochu stiesnené podmienky.

Šou húseníc však už pre verejnosť organizovať nebudú. "Myslím, že húsenice, nie sú až také pekné," pripúšťa triezvo Fridman.

SkryťVypnúť reklamu

Psy, mačky, morčatá a motýle?

Ak máte doma psa, mačky, akvárium, kanárika i škrečka, je možné, že vám do dokonalej domácnosti chýba už len nejaký motýľ. Ich chov vraj nie je až taký náročný.

"Ak si kúpite kuklu a umiestnite ju do prostredia s istou teplotou a vlhkosťou, môže sa vám motýľ vyliahnuť aj doma," tvrdí Sergej Mochnacký. Verí, že úspešný pestovateľ si môže dokonca vychovať motýľa aj z vajíčka. V podmienkach ich záhrady to však nešlo. Nevedeli zabezpečiť všetky štyri fázy vývoja motýľa, a tak nakúpili už predpripravené kukly.

Vývoj od vajíčka až k fáze imága, teda k dospelému motýľovi, trvá asi štyridsať dní. Rýchlosť vývoja závisí od vonkajšej teploty. Kukly dokážu pri teplote od nula do pätnásť stupňov Celzia vydržať aj päť či šesť mesiacov, pri vyššej teplote vyliahnutie motýľa trvá len pár týždňov.

SkryťVypnúť reklamu

Po vyliahnutí sa konečne môžeme tešiť z pestrofarebných krídel. Samec má silnejšie tykadlá, samica menšie a tenšie. Samica po oplodnení nakladie aj vyše stovky vajíčok. Radosť z krásneho hmyzu však netrvá dlho. Po spárení sa totiž život motýľov veľmi skoro končí.

Aké romantické!

Mýty, symboly a legendy

Zázraky jsi neviděla, neměla jsi křídla motýlí, spieva Aneta Langerová. Motýle sú symbolom čoho chcete – slobody, lásky, krásy. Máme ich radi napichnuté na špendlíkoch a zarámované, namaľované na pohľadniciach, vytlačené na obálkach kníh červenej knižnice. Pripisujeme im aj isté magické schopnosti. Motýlie webové stránky sú plné príbehov ľudí, v ktorých motýle zohrali nejakú osudovú úlohu.

Podľa indiánskej legendy treba chytiť motýľa, zašepkať mu svoje prianie a potom ho opäť vypustiť. Keďže motýle nevydávajú nijaké zvuky, neprezradia vaše želanie nikomu, len tomu najvyššiemu, ktorý vám ho splní ako odplatu za jeden ušetrený motýlí život. Zásielky motýľov v ozdobných škatuliach preto putujú zmotýlích fariem na svadby či iné oslavy, aby tam poslúžili ako krásni poslovia tých najrozličnejších prianí.

SkryťVypnúť reklamu

Prebiehajúca kampaň na podporu ľudí trpiacich svalovou distrofiou si za svojho maskota vybrala modrého motýľa z rodu Morpho. Zraniteľnosť motýľa vyjadruje totiž podľa aktivistov bezmocnosť ľudí, ktorí sa progresiou ochorenia stanú úplne bezvládnymi a odkázanými na pomoc iných ľudí. Motýle symbolicky slúžia vedcom v rámci tzv. efektu motýlích krídel. Môžu mať tie najjemnejšie javy katastrofické následky? Môže mávnutie krídel motýľa spôsobiť na druhom konci sveta zemestrasenie?

Z nie celkom racionálneho dôvodu sa nám motýle spájajú aj s niečím čistým až asexuálnym. Pritom ich húsenice požierajú vo veľkom nielen listy banánovníkov, ale často sa žerú aj medzi sebou navzájom. Ani samotné motýle nie sú, prísne povedané, také poetické, ako by sa od nich žiadalo. Živia sa rozkladajúcimi sa zvyškami ovocia a húb. Aj cieľ ich krátkeho života je veľmi bežný a celkom banálny: nájsť si samičku a oplodniť ju. „Hríšná těla, křídla motýlí.“

SkryťVypnúť reklamu

FOTO


FOTO


FOTO


foto - autorka


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu