WASHINGTON, BRATISLAVA - Americký Najvyšší súd dal opäť za pravdu väzňom zadržiavaným na americkej základni na kubánskom Guantáname. Väčšinou jediného hlasu včera prijal rozhodnutie, podľa ktorého majú väzni rovnaké práva ako americkí občania a môžu sa obrátiť na americké civilné súdy, aby prešetrili ich zadržiavanie.
Podľa väčšiny sudcov vláda porušuje ich práva garantované americkou ústavou, keď ich zadržiava na neurčito a bez vznesenia obvinení.
Vojenské súdy sa urýchlia
Rozhodnutie súdu je ďalším úderom pre Bushovu administratívu, ktorá má stále viac problémov pri obhajovaní Guantánama. Existencia väznice je témou aj Bushovej rozlúčkovej cesty po Európe.
Ako napísala agentúra AP, podľa prvých správ nebolo jasné, či rozhodnutie povedie k urýchleniu vojenských súdov pre zadržiavaných podozrivých teroristov. Nie je tiež jasné, či sa teraz dá spochybniť legálnosť týchto tribunálov. Pentagon nedávno vyhlásil, že v každom prípade prácu tribunálov urýchli a pridelí k nim viac ako dvojnásobok vojenských právnikov, než majú doteraz k dispozícii. Zatiaľ je v pláne asi 80 takýchto procesov.
Na základni sa momentálne nachádza 270 zajatcov, ktorí sú podľa americkej vlády prepojení s al-Káidou či Talibanom. Niektorí sú vo väzení už vyše šesť rokov bez vznesenia obvinení.
Kandidáti väznicu nechcú
Musí sa tiež preskúmať, či je americká vláda oprávnená označovať zadržiavaných ako „nepriateľských bojovníkov“. To dáva ministerstvu obrany pri zadržiavaní osôb na Guantáname rozsiahle právomoci.
Súd v minulosti už dvakrát rozhodol proti vláde ohľadom Guantánama. Vždy však Kongres kontrolovaný republikánmi zmenil zákony, aby znemožnil prístup zadržiavaným na americké civilné súdy.
Republikánsky kandidát John McCain aj jeho demokratický súper Barack Obama sú za uzavretie väznice. McCain bol počas vietnamskej vojny zajatcom a je proti mučeniu na Guantáname. Obama žiada spravodlivé procesy.