Vysoká škola je aj o prekážkach

Najviac zdravotne postihnutých študentov s poruchami sluchu, zraku a s telesným postihnutím študuje na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. O ich štúdiu hovoríme s koordinátorkou štúdia pre sluchovo postihnutých DARINOU TARCSIOVOU ...

FOTOFOTO

Najviac zdravotne postihnutých študentov s poruchami sluchu, zraku a s telesným postihnutím študuje na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. O ich štúdiu hovoríme s koordinátorkou štúdia pre sluchovo postihnutých DARINOU TARCSIOVOU z katedry špeciálnej pedagogiky.

Na konferencii o integrácii študentov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami ste povedali, že vysoké školy pootvorili pre týchto študentov svoje dvere. Sú dnes už všade otvorené?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Podľa mojich skúseností a vedomostí áno, aj keď, samozrejme, sú rozdiely medzi jednotlivými školami, fakultami či študijnými programami. Ale sme týmto študentom ešte veľa dlžní."

SkryťVypnúť reklamu

Majú nárok na mimoriadne podmienky pri prijímačkách?

"Áno, fakulta im vytvára podmienky, aby neboli pri nich diskriminovaní. Napríklad majú predĺžený čas, sú v samostatnej miestnosti, aby ich ostatní nevyrušovali, majú k dispozícii artikulačného tlmočníka, tlmočníka posunkovej reči. Alebo môžu mať (u zrakovo postihnutých) napríklad zväčšené písmo. Tak to bolo tento rok prvýkrát na Elektrotechnickej fakulte STU, kde sa tiež hlásili študenti so sluchovým postihnutím."

O ktoré vysoké školy majú najväčší záujem?

"Študenti so sluchovým postihnutím o humanitné a spoločensko-vedné smery, z nich najviac na pedagogickej a filozofickej fakulte a fakulte sociálnej práce. S telesným postihnutím sa hlásia napríklad aj na Ekonomickú univerzitu, pomenej na právo. Veľkej obľube sa tešia študijné programy sociálna práca a špeciálna pedagogika. Niektorí si volia aj štúdium náboženstva, matematiku a informatiku, ošetrovateľstvo."

SkryťVypnúť reklamu

Majú nejaké úľavy počas štúdia?

"Nie. Vysokoškolský zákon presne hovorí, že vysoká škola vytvára zodpovedajúce podmienky štúdia pre študentov so zdravotným postihnutím vzhľadom na ich špeciálne študijné potreby bez znižovania požiadaviek na študijný výkon. Rozdiel je iba v tom, že im školy, fakulty vytvárajú podmienky, ktoré súvisia s činnosťami, ktoré nemôžu zvládnuť vzhľadom na svoj druh a stupeň postihnutia. To sa môže prejaviť napríklad pri skúšaní, ale aj počas prednášok, seminárov. Vysokú školu ale musia končiť s rovnakým penzom poznatkov ako ostatní študenti."

Vedia zvládať prekážky?

"Vysoká škola je aj o prekážkach, ktoré majú niekedy problém zvládnuť aj zdraví študenti, napríklad keď vyletia zo skúšky. Tí, ktorí majú silnejšie vôľové vlastnosti, počiatočné ťažkosti ľahšie zvládajú. Je ale aj skupina študentov, ktorá automaticky očakáva úľavy. Tam treba hneď na začiatku veľmi dôrazne a jasne povedať, že vysoká škola nie je o úľavách či nižšej úrovni, ale o tom, že učitelia, koordinátori im môžu byť k dispozícii aj dlhšie, mimo konzultačných hodín a podobne."

SkryťVypnúť reklamu

Od septembra začne u vás na Pedagogickej fakulte UK fungovať centrum pomoci študentom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Akú pomoc v ňom nájdu?

"Dve takéto centrá už na vysokých školách fungujú. Tretie budú mať na starosti učitelia katedry špeciálnej pedagogiky. Bude slúžiť študentom na rôzne aktivity. Budú tu môcť pracovať na internete, vymieňať si poznatky, môžu si tu robiť semestrálne práce, konzultovať. Veľa si od neho sľubujeme, veríme, že vytvorí u študentov aj pocit spolupatričnosti k našej katedre, ale, samozrejme, aj fakulte a univerzite."

Jarmila Horáková © SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 586
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 120
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 913
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu