NITRA. Mestské zastupiteľstvo v Zlatých Moravciach zasadá každé dva týždne. Dôvodom je, že žiadne zastupiteľstvo pre nezhody s primátorkou neukončia a podľa zákona potom musí byť ďalšie do dvoch týždňov.
Za každé zasadnutie si poslanci schválili odmenu 1200 korún. Primátorka Serafína Ostrihoňová im ich odmieta vyplatiť.
„Niektorí poslanci by nedbali zasadať aj každý deň. Odmeny by mali dostať len keď prerokujú aspoň jeden bod programu,“ povedala Ostrihoňová.
Poslanci oponujú, že svoj mandát nemôžu vykonávať práve pre primátorku, pretože odmieta dať hlasovať o zmene rokovacieho poriadku, podľa ktorého by musela dať hlasovať o každom poslaneckom návrhu.
Ostrihoňová to zdôvodňuje tým, že „potom by si poslanci za jedno zastupiteľstvo rozdelili všetky mestské majetky.“ Jej názor nezmenilo ani upozornenie prokurátora, že primátor nie je oprávnený rozhodnúť o tom, či návrh poslanca zastupiteľstvo prerokuje a bude o ňom hlasovať.
„Zastupiteľstvá sa predčasne končia nie našou vinou. Nie je to nič príjemné, čo tam musíme prežívať,“ povedal poslanec Ľudovít Chládek.
Poslanci navrhli finančnej komisii mesta, aby dostávali paušálne odmeny 3500 korún mesačne. Chcú sa tak vyhnúť obviňovaniu z toho, že zastupiteľstvá blokujú zámerne s cieľom zarobiť.
Spory medzi primátorkou a poslancami trvajú od minulého volebného obdobia. Patová situácia často ochromuje chod mesta.