BRUSEL, BRATISLAVA. Stanovisko Európskej komisie k dostavbe dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce, na ktoré sa stále čaká, nebude mať vplyv na dokončenie elektrárne. Povedal to hovorca spoločnosti Enel Slovenské elektrárne Juraj Kopřiva.
Premiér Robert Fico nedávno povedal, že „budeme robiť veľký problém s Jaslovskými Bohunicami“ v tom prípade, ak nám Brusel dostavbu Mochoviec nepovolí. Stanovisko eurokomisie nie je pre Slovensko záväzné a má len odporúčací charakter.
Dobrý marketingový ťah
Premiér si podľa poslanca za SDKÚ Stanislava Janiša ako vždy vytvoril nepriateľa, ktorý neexistuje a okamžite proti nemu má aj zbraň, a tou je pribrzdenie Bohuníc. „Postavil sa ako bojovník za slovenskú energetiku. Ľudia ho vnímajú, ako bojuje za Slovensko, ako nám tu nikto nebude nič prikazovať. Je to dobrý marketingový ťah. Pritom dobre vie, že nám to nemôžu zakázať,“ povedal opozičný poslanec.
Podľa Janiša je pre Slovensko dôležité, aby Mochovce malo a aby boli bezpečné. „Preto akékoľvek stanovisko komisie, napríklad aj negatívne, keď ide o bezpečnosť, nám môže len prospieť, ak sa tieto negatíva dajú odstrániť,“ povedal.
Hoci vyjadrenie komisie nie je záväzné, elektrárňam záleží na kladnom stanovisku. „Samozrejme, negatívne vyjadrenie komisie nám neurobí dobré meno. Zastaviť dostavbu Mochoviec to však určite nemôže,“ povedal hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva. Jadrová elektráreň v Mochovciach sa má dostavať v rokoch 2012 a 2013.
Elektrárne požiadali komisiu o stanovisko, aby si tak splnili všetky povinnosti okolo dostavby 3. a 4. bloku tejto atómovej elektrárne. „Myslím, že je jasné, že sa správame korektne. Dostavbu sme nezačali a čakáme na vyjadrenie komisie,“ povedal hovorca elektrární Kopřiva.
Eurokomisia zatiaľ stanovisko nevydala. Podľa našich informácií tak urobí asi o dva mesiace. Komisii to vraj trvá preto, lebo Enel odpovedal na zoznam otázok, ktoré mu poslali, len nedávno.
Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Branislava Zvaru je otázka, aký bude mať vplyv na dostavbu prípadné negatívne stanovisko komisie, úplne hypotetická. „Musíme počkať, a potom budeme reagovať,“ povedal. Aj on potvrdil, že sa teraz nestavia a čaká sa na stanovisko. „Každý štát únie však má autonómiu, čo sa týka jeho energetickej politiky,“ povedal Zvara.
Povolenie je stále platné
Stavebné povolenie pre dostavbu atómovej elektrárne Mochovce je podľa Miroslavy Pirožekovej z Úradu jadrového dozoru stále platné. Aj napriek tomu, že ho napadli ochranárske organizácie.
Investor však koncom mája 2008 požiadal vydanie povolenia na zmenu stavby pred dokončením. „Úrad začal v tejto veci správne konanie a rozhodnutie zatiaľ nebolo vydané,“ povedala.
Pirožeková potvrdila, že stanovisko eurokomisie v zmysle zmluvy Euratom má len odporúčací charakter.
Slovensko sa po odstavení jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach do konca tohto roka stane závislé od dovozu elektriny. Podľa hovorcu ministerstva Zvaru je však nedostatok zdrojov problémom celej Európy a zanedlho sa nebude dať ani odkiaľ kúpiť. Postaviť jadrovú elektráreň podľa neho trvá asi 10 až 15 rokov a klasickú tepelnú 4 až 5 rokov.
Premiér sa postavil ako bojovník
za slovenskú energetiku. Ľudia ho vnímajú, ako bojuje za Slovensko, ako nám tu nikto nebude nič prikazovať. Je to dobrý marketingový ťah.
Stanislav Janiš, poslanec Národnej rady za SDKÚ