OSTRAVA. Za stolom sedeli dvaja svetoví rekordéri. Čerstvý šprintérsky kráľ z Jamajky Usain Bolt a etiópska vytrvalkyňa Tiruneš Dibabová. Dvaja sa o výkon do histórie pokúšajú – chorvátska výškarka Blanka Vlašičová a americký bežec na 400 metrov Jeremy Wariner.
Usain Bolt pobeží dnes na ostravskom atletickom mítingu dvesto metrov, nie o polovicu kratšiu trať, na ktorej dosiahol nedávno v New Yorku senzačných 9,72 sekundy.
Na tlačovej besede ihneď odznelo, či si trúfa aj na svetový rekord na 200 metrov. Na túto dištanciu vybehne dnes v Ostrave premiérovo v tejto sezóne. Má ju radšej ako stovku.
V Ostrave prvá dvojstovka
Ibaže svetový rekord Michaela Johnsona z atlantskej olympiády 1996 má kozmickú hodnotu – 19,32 sekundy. Na drobné, dva razy 9,66 s. Ide o najväčšiu rýchlosť, ktorú človek na olympijskej trati vyvinul.
„Rekordy sú na to, aby sa prekonávali. Múdrejší budem až po zajtrajšej dvojstovke (dnes – pozn. red.). Johnsonov rekord visí veľmi, veľmi vysoko,“ povedal 21-ročný Jamajčan.
Hranice nepozná
Hovorilo sa aj o stovke. Deväťnásobný olympijský víťaz, z toho dvakrát na 100 metrov, legendárny „kráľ Carl (Lewis)“ nedávno v Prahe hovoril a úmyselne prehnal: „Na najkratšej trati je aj vývoj najrýchlejší. Neviem, kde je hranica možností. Technické vymoženosti sú také úžasné, že raz to môže byť trebárs aj za dve sekundy.
Usain sa na niečom s Lewisom zhodol, nevie, kde sú hranice. „Prednedávnom bola méta 9,80 s, už je 9,70 s. Môj krajan Asafa Powell si trúfa na 9,60 s. Nechcite odo mňa nejaké čísla. Nik ich nepozná,“ hovoril Bolt.
Wariner chce prekonať Johnsona
Ďalšia atletická legenda Michael Johnson v Ostrave nie je, ale jeho meno sa často skloňovalo. Prišiel úradujúci olympijský víťaz a majster sveta, 24ročný Jeremy Wariner.
Texasan rovnako ako Johnson, ktorý je Warinerovým poradcom. Aj Jeremy označil výkon svojho vzoru na dvojstovke za nadpozemský. Chce sa však v Pekingu Johnsonovi vyrovnať olympijskou dupľou (Atlanta 1996) , víťazstvami na 200 i 400 m.
Netradičný beh
V Ostrave chce prekonať svetový rekord na 300 metrov. Drží ho z roku 2000, kto iný – Johnson časom 30,85 s. „Zvolil som si medzitrať, lebo pred majstrovstvami USA, ktoré sú kvalifikáciou na olympiádu, nechcem nič riskovať,“ hovoril študent Baylor University, tej istej, ktorú vychodil Johnson a na ktorej stále učí jeho mama.
„Ide o netradičný beh, ale čas je to úžasný. Nebude ľahké ho prekonať. Nie som prívržencom takýchto disciplín na veľkom mítingu. Ostravčanom som sľúbil štvorstovku, ale dúfam, že ma chápu.“ Warinerovi namerali pri jeho najlepšom čase na štvorstovke 43,45 vlani na MS medzičas na 300 m – 31,5 s.
„O dvojstovke veľmi nepremýšľam, ale Johnsonov svetový rekord 43,18 s na štvorstovku by som raz chcel prekonať. Ak vyhrám v Pekingu, bude práve to moja priorita,“ zdôraznil Wariner.
Vlašičová o futbale
Chovátska výškarka Blanka Vlašičová (24) si postavila latku na 210 cm, hodnotu o centimeter vyššiu, ako je rekord Bulharky Kostadinovovej z roku 1987, už viackrát.
Aj na poslednom mítingu Zlatej ligy pred necelým týždňom v Osle. „Raz ho azda prekonám. Kedy? To naplánovať nemožno. V taký deň musí všetko do seba presne zapadať – počasie, forma, dobré súperky a predovšetkým vnútorná pohoda,“ hovorila.
„To druhé našťastie mám, k optimálnej forme sa cielene prepracujem. Mať ju na začiatku sezóny nie je dobré. Všetko beží lepšie, ako som rátala, ale pri skokoch blízkych k rekordu cítim zatiaľ únavu.“
Chorvátke sa nedalo nepoložiť otázku o futbale. „Samozrejme, že sledujem EURO. Som veľkým fanúšikom našich. Vo štvrtok nás skáče iba osem, možno stihnem zápas Chorvátsko – Nemecko,“ žartovala.
Hovorila, že ani jej prípadné zlato na olympiáde by neoslavovali tak výrazne ako futbalový či basketbalový úspech. „Hovorili mi však, keď som vlani skákala v Osake o titul a získala ho, vraj bol Split vyľudnený. Všetci boli pri televízoroch,“ pochválila sa vysoká (192 cm) Chorvátka. Vlani na Vianoce uviedli o nej do kín celovečerný dokument.
Aj Dibabová chce double
Chorváti patria v Európe medzi najtalentovanejších športovcov. V Karibiku je to Jamajka. „Je to tak, ale vysvetliť to nedokážem. Som veriaci kresťan, verím, že predpoklady dosahovať veľké výkony nám venoval Boh,“ povedal Bolt. Je nielen superrýchly, hrá výborne aj basketbal (meria 196 cm). Vo futbale drukuje Manchestru United, Portugalsku a Lionelovi Messimu.
Aj etiópske bežecké talenty sú legendou. Tiruneš Dibabová, čerstvá svetová rekordérka na 5000 m, pobeží v Ostrave prvých desať kilometrov sezóny. V Pekingu by chcela súťažiť na oboch tratiach. Na MS 2005 v Helsinkách zlatú dupľu zvládla.
Rekordy sú na to, aby sa prekonávali.
Usain Bolt, svetový rekordér v behu na 100 m