BRATISLAVA. Reakcia premiéra Roberta Fica na kritiku HZDS, že Smer spomalil tempo v sociálnej politike, na seba nenechala dlho čakať. Včera ohlásil návrat k sociálnemu štátu.
Po dvoch rokoch, keď ministri „prísne reagovali na požiadavky maastrichtských kritérií, čo ovplyvňovalo ich činnosť“, sa podľa Fica „začína obdobie opätovného a veľmi vážneho návratu k sociálnemu štátu“.
Peniaze na to nechce získať zvyšovaním daní, odvodov alebo rozpočtového deficitu. Chce prinútiť ministrov viac šetriť. „Bude väčší prievan, pokiaľ ide o šetrenie,“ povedal Fico.
Plánuje presadiť centrálne verejné obstarávanie tovarov a služieb. Nemali by ich kupovať rezorty, ale centrálny úrad. Tým sa majú ušetriť miliardy. Počiatek to za dva roky nepresadil. Fico chce pritom použiť „mocenské politické nástroje“.
Analytik MESA 10 Ján Marušinec slovám o sociálnom štáte a väčším škrtom vo výdavkoch neverí. „Premiér toho povedal toľko, že už nepôsobí dôveryhodne, keď hovorí, že ide budovať sociálny štát.“ Marušinec pripomína, že „pre vysoký ekonomický rast a pokles nezamestnanosti je podiel sociálnych výdavkov na HDP v súčasnosti nižší ako za Dzurindu“.
Politológ Grigorij Mesežnikov považuje slová o sociálnom štáte za marketing pre voličov. Očakáva, že Fico urobí len drobné praktické zmeny v rozpočte a okolo toho roztočí intenzívnu kampaň.
Fico naložil prácu na Počiatka
Premiér Robert Fico sa včera v rámci kontrolnej misie polčasu svojho kabinetu zastavil práve na ministerstve financií. Počiatkovi neuštedril ani štipku kritiky, na rozdiel napríklad od šéfa diplomacie Jána Kubiša, ktorému vyčítal „stratu dynamiky v zahraničnej politike Slovenska“.
Počiatka premiér pochválil najmä za to, že sme sa dostali do eurozóny a od budúceho roka budeme platiť eurom. „Zavedenie eura je úspechom pre celú krajinu a ministerstvo financií v tom urobilo kus nenahraditeľnej práce,“ povedal Fico.
Málo chvály, veľa roboty
Pochvale sa venoval veľmi krátko a následne Počiatka zasypal novými úlohami. Chce od neho, aby mu v nasledujúcich dvoch rokoch pomohol budovať sociálny štát. Ministerstvo by malo „zabezpečiť taký finančný rámec, ktorý umožní plnenie myšlienok sociálneho štátu, založeného na výkonnom hospodárstve a stabilných financiách“. Pod sociálnym štátom si Fico nepredstavuje len zvyšovanie dôchodkov a iných sociálnych dávok, ale napríklad aj výstavbu diaľnic, pretože to „vytvára nové pracovné miesta a znižuje ekonomické rozdiely medzi regiónmi“. Chce pritom pokračovať v znižovaní rozpočtového deficitu a udržiavať vysoký rast ekonomiky.
Dodatočné peniaze na sociálny štát nechce Fico získať od ľudí zvyšovaním daní, odvodov či iných štátnych poplatkov. Má sa viac šetriť v štátnej správe. Škrty, ktoré vlani priniesli zhruba desaťpercentné zníženie stavu štátnych zamestnancov, sú vraj len začiatkom. Veľa peňazí si sľubuje od zmeny nakupovania verejných statkov. Nemali by to robiť rezorty, ale jeden centrálny úrad. Kedysi Fico tvrdil, že centrálne obstarávanie môže ušetriť 20 až 40 miliárd korún. Počiatek sa tento systém usiluje presadiť u ostatných ministrov, mnohí mu však kladú odpor. Fico mu chce pomôcť. A ak to bude potrebné, použije aj „mocenské politické nástroje“. Mal tým na mysli, že ak ministri budú chcieť viac peňazí z rozpočtu na priority ich rezortov, tak im povie, že peniaze budú, len ak sa nájde zhoda, aby ministerstvá nenakupovali tovary a služby samostatne, ale cez spoločný úrad, teda centrálne. „Návrhy treba dostať do primeraného finančného rámca, aby sme neprichádzali s niečím, na čo štát momentálne nemá,“ povedal premiér.
Tresty za zlé ceny
Kontrola, či sa peniaze z eurofondov využívajú, ako treba, a zákon o cenách, by mali byť ďalšie Počiatkove priority. Cez zákon o cenách by si mal posvietiť na nástroje, ktoré štát môže využiť, „ak by sa niektoré ceny vymkli spod kontroly“. V tejto súvislosti nedávno minister spravodlivosti Štefan Harabin prišiel s tým, že neprimerané zvýšenie by malo byť dokonca až trestným činom.
Počiatek však trestanie za „zlé“ ceny neuprednostňuje. Chce nabádať spotrebiteľov, „aby volili svojou nohou“. Ľudia by podľa neho mali ignorovať obchodníkov, ktorí po zavedení eura premrštia ceny, a chodiť k tým, ktorí ponúkajú tovar za menej. No pripustil, že tí, ktorí zavedenie eura zneužijú na neprimerané zvýšenie cien, môžu čakať „nejakú formu sankcií“. Tieto opatrenia by mali byť súčasťou protiinflačného balíčka, ktorý vláda chystá po zavedení eura pre prípad, že by ceny stúpali viac, ako sa očakáva.
V balíčku má byť aj viac peňazí pre Protimonopolný úrad a Slovenskú obchodnú inšpekciu „na lepší monitoring“ trhu. „Bude pokračovať kontinuálny tlak na monopolné podniky, aby udržiavali zmysluplné ziskové marže,“ prezradil Počiatek, čo by v balíčku nemalo chýbať. Fico naznačil, že za nízke ceny budú bojovať aj v Bruseli pri vyjednávaní konečného konverzného kurzu koruny a eura. „Náš postoj k centrálnej parite potvrdil, že uprednostňujeme myšlienku silného kurzu, pretože všetci rešpektujú, že silný kurz je veľmi významný protiinflačný faktor.“