BRATISLAVA – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada viac kompetencií pre samosprávu, ale súčasne sa usiluje o obmedzenie verejnej kontroly svojich úradov. Podarilo sa mu presadiť, aby novela ústavy nedala Najvyššiemu kontrolnému úradu právomoc kontrolovať aj financie samospráv. ZMOS navrhuje novelizovať aj nedávno prijatý zákon o slobodnom prístupe k informáciám, aby občania nemali také široké možnosti dozvedieť sa, čo v ich mene samosprávy robia.
Predstavitelia mimovládnych organizácií sú znepokojení. Emília Sičáková z Transparency International vysvetlila význam infozákona: „Už len samotná možnosť verejnej kontroly vytvára účinný tlak na efektívnosť pri spravovaní verejných prostriedkov.“
Prvé štyri mesiace uplatňovania zákona o slobodnom prístupe k informáciám ukázali, že na úradoch štátnej správy sa infozákon uplatňuje dôslednejšie a ústretovejšie ako v samospráve, ktorá by mala byť bližšie k občanom.
Obavy odporcov zákona, že na úradoch bude nával žiadateľov o informácie a že to bude stáť veľa peňazí, sa nenaplnili. Podľa údajov, ktoré poskytli magistráty krajských miest, dostávajú priemerne asi štyri žiadosti o informácie týždenne.
Aktivista a právnik Tomáš Kamenec proti odporcom obhajuje výdavky na uplatňovanie infozákona argumentom: „Právo na informácie je podobne ako právo na vzdelanie ústavným právom a je prirodzené, že jeho zabezpečenie nie je úplne bezpracné.“
Kamenec ako pozitívne príklady miest, ktoré vzali infozákon vážne, menoval Martin, Košice a Trnavu, ktorých internetové strany účinne pomáhajú ich občanom. Opakom sú samosprávy Prešova, Topoľčian a Veľkého Šariša, kde prijali všeobecne záväzné nariadenia, ktoré zužujú rozsah informácií, ku ktorým majú občania prístup.
PETER KUNDER
Počet žiadostí o informácie podaných na magistrátoch krajských miest
(obdobie od 1. januára do 20. apríla 2001)
Košice 210 Trnava 37
Bratislava 105 Trenčín 51
Prešov 41 Žilina 35
Nitra 22 Banská Bystrica 20