Davy v Soule trasú vládou

Juhokórejská vláda podala demisiu pre demonštrácie ľudí proti zrušeniu zákazu dovážať hovädzinu z USA.

Desaťtisíce ľudí zablokovali cestu k prezidentskému Modrému domu v Soule a žiadali odstúpenie I Mjong­baka.Desaťtisíce ľudí zablokovali cestu k prezidentskému Modrému domu v Soule a žiadali odstúpenie I Mjong­baka. (Zdroj: REUTERS)

SOUL, BRATISLAVA. „Odtiaľto sa začína Kórejská republika Spojených štátov,“ nasprejovali demonštranti na päťmetrové kontajnery, ktorými polícia v Soule zablokovala prístup k prezidentskému palácu.

Do ulíc juhokórejskej metropoly vyšlo včera najmenej 60­tisíc ľudí. Žiadali zastavenie dovozu hovädzieho mäsa zo Spojených štátov. A hlavu nového prezidenta I Mjong­baka.

Ľudia sa boja mäsa z USA

Bývalý starosta Soulu a šéf automobilky Hyundai je v prezidentskom kresle len od februára. V apríli však podpísal s Washingtonom dohodu o voľnom obchode, ktorej súčasťou bolo aj zrušenie zákazu dovážať hovädzie mäso z USA. Ten platil od roku 2003 pre riziko nákazy chorobou šialených kráv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Juhokórejčania, presvedčení, že hrozba stále trvá a že prezident nepočúva ich hlas, vyšli v uplynulých týždňoch do ulíc. Na včerajšie 21. výročie demo­kratických protestov, ktoré viedli v roku 1987 k pádu diktatúry a slobodným voľbám, zvolali demonštráciu, do ktorej sa malo zapojiť po celej krajine až milión ľudí.

Vládny kabinet na čele s premiérom Han Sung­suom preto včera podal demisiu. Zobral tak na seba zodpovednosť za krízu spôsobenú podpísaním dohody. Do včerajška nebolo známe, či prezident demisiu vlády prijal. Je to však práve on, koho odstúpenie si demonštrujúci dav žiada.

Prezident stratil dôveru

I Mjong­bak, ktorý ešte v decembri s prehľadom vyhral prezidentské voľby, sa snažil upokojiť občanov tým, že dovážané mäso nebude z kráv starších ako 30 mesiacov. Do Washingtonu vyslal delegáciu, ktorá má podmienky dovozu vyrokovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia však s prezidentom, ktorý čelí obvineniam z korupcie, strácajú trpezlivosť. „Postavením barikád nám prezident odkázal, že už o tom nechce viac hovoriť,“ povedal demonštrant Jong Sang­sun agentúre Jonhap. Na centrálne námestie v Soule však prezidenta prišli podporiť aj tisíce jeho stúpencov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu