1.Krátkodobé (jednorazové) komplexné cestovné poistenie
Dá sa kúpiť:
- on-line,
- SMS (Union poisťovaňa),
- na pobočke poisťovne.
Výhody:
- je vhodné pre klientov, ktorí nemajú celoročné cestovné poistenie alebo cestujú do zahraničia ojedinele,
- klient si môže sám zvoliť zo štyroch rizík, ktoré chce mať v poistení kryté (poistenie liečebných nákladov je povinné, dobrovoľné je poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu a úrazové poistenie),
Nevýhody:
- menej vhodné je pre klientov, ktorí často cestujú.
2. Jednorazové poistenie spolu so zájazdom (ponúka cestovná kancelária)
Výhody:
- kryje viacero rizík pričom mnohé z nich sú práve spojené s tým, že ide o zájazdovú dovolenku (napr. poistenie storna zájazdu, poistenie oneskoreného nástupu na zájazd, poistenie predčasného návratu a nevyčerpaných služieb, a pod.).
Nevýhody:
- menej vhodné môže byť pre klientov, ktorí už majú uzatvorené poistenie liečeb– ných nákladov (napr. ku karte).
3. Celoročné cestovné poistenie
Výhody:
- pre tých, ktorí často cestujú – za výhodnú cenu majú poistené štyri hlavné riziká po celý rok pričom doba jedného vycestovania môže byť až 30 dní,
- platí na celom území Európy vrátane štátov Tunisko, Alžírsko, Maroko, Egypt a celého územia Turecka (možnosť rozšíriť aj na celý svet),
- kryje všetky štyri riziká – poistenie liečebných nákladov, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu a úrazové poistenie.
Nevýhody:
je menej vhodné pre tých, ktorí cestujú len párkrát do roka.4. Poistenie ku kreditnej alebo debetnej karte
Výhody
- základnou výhodou je cena.
Nevýhody
- získať sa dá v banke k príslušnej karte (Union poisťovňa spolupracuje takto s Tatra bankou, UniCredit Bankou),
- menej výhodné toto poistenie môže byť v tom, že je menej flexibilné a je individuálne diferencované (to znamená, že každá banka môže k svojim bankovým produktom ponúkať iný typ balíka poistenia).
5. Zvýhodnené celoročné poistenie pre držiteľov kariet
Napríklad CKM SYST (Euro 26,GO 26, ISIC, ITIC)
Výhody:
- výhodné svojou cenou (na rok, pre poistencov Union zdravotnej poisťovne zľava od Union poisťovne),
- kryje všetky štyri riziká – poistenie liečebných nákladov, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu a úrazové poistenie,
- podmienkou je, aby dĺžka pobytu v zahraničí neprekročila jednorazovo 30 dní,
- pre tých, ktorí do zahraničia cestujú na dlhšie ako 30 dní (napríklad letné študentské pobyty v USA) je možnosť sa za výhodných podmienok dopoistiť.
Nevýhody:
- je obmedzené vekovou hranicou (napr. karta Euro 26 je len do 26 rokov) a viazané na vlastnenie jednej z daných kariet,
- je obmedzené na základnú kategóriu poistenia – turista, tá nekryje športové činnosti (lyžovanie, potápanie, vodný skúter, a pod.), a preto ak ich chce klient na dovolenke vykonávať, musí sa pripoistiť.
Koľko zaplatíte
Za ošetrenie najbežnejších letných ochorení alebo úrazov
Úpal - od 100 EUR
Gastritída - od 100 EUR
Ošetrenie poranenia morským ježkom - od 50 EUR
Chrípka (ambulantné ošetrenie) - 100 EUR
Lieky - 100 EUR
Základné riziko úrazu,aj prípadné trvalé následky
Poistenie liečebných nákladov je základné riziko. V rámci poistenia liečebných nákladov poisťovňa obvykle hradí nutné a neodkladné ošetrenie vrátane predpísaných liekov, hospitalizáciu, prevoz do najbližšej nemocnice, prevoz pacienta do vlasti a v najhoršom prípade prevoz telesných pozostatkov do vlasti.
Úrazové poistenie je možné obvykle uzatvoriť k poisteniu liečebných nákladov v rámci cestovného poistenia. V prípade, že dovolenkový úraz zanechá po jednom roku trvalé následky, vypláca poisťovňa primeranú časť poistnej sumy podľa rozsahu trvalých následkov. V prípade úmrtia pri úraze majú poisťovne tiež stanovenú sumu, ktorú vyplatia oprávneným osobám uvedeným v poistnej zmluve.
(red)
Zdravotné poistenie alebo komerčný produkt poisťovne
Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) je určený na krátkodobé cesty, vrátane dovoleniek, služobných ciest, brigád, stáží, študijných pobytov a podobne. O vydanie EPZP môže požiadať každý poistenec zdravotnej poisťovne. Na základe EPZP má občan v členských štátoch EÚ nárok na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti na účet zdravotnej poisťovne. Znamená to tiež, že ak existuje za zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí v hotovosti - rovnako ako poistenec tej-ktorej krajiny EÚ.
EPZP platí vo všetkých členských štátoch EÚ, ako aj na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a Švajčiarsku. Ale napríklad v obľúbenej destinácii Slovákov - Chorvátsku, si občan bez komerčného poistenia v prípade úrazu či ochorenia hradí všetko sám.
Aké zdravotné výkony sú poistencovi hradené na základe EPZP:
Nárok nie je obmedzený na choroby vyskytujúce sa u poistenca po prvý raz pri pobyte v inom členskom štáte EÚ, vzťahuje sa aj na chronické ochorenia. Ak trpí osoba chronickým ochorením, vyžadujúcim pravidelnú starostlivosť (dialýza, oxygenoterapia), je potrebné, aby si pacient pred vycestovaním dohodol jej poskytnutie so zahraničným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Nárok nekryje náklady na spoluúčasť. Takisto v prípade, ak poistenec uhradil spoluúčasť, táto zdravotnou poisťovňou refundovaná nebude. Keďže je spoluúčasť v členských štátoch pomerne vysoká, je dobré uzatvoriť zmluvu na poistenie liečebných nákladov v zahraničí v komerčnej poisťovni.