BRDO, BRATISLAVA. Na Irán treba ešte pritlačiť. Dohodol sa na tom americký prezident George Bush s lídrami Európskej únie na jeho poslednej ceste po Európe, ktorú odštartoval v Slovinsku.
Okrem iránskeho jadrového programu prišla na zámku Brdo reč aj na víza, ktoré Američania stále požadujú od dvanástich krajín Európskej únie.
Bush podľa agentúry ČTK tento problém chápe a potvrdil tiež, že v tomto roku by mohli Spojené štáty zrušiť vízový režim ďalšej skupine krajín, čo by sa malo dotknúť aj Slovenska.
„Sme na ceste k riešeniu tohoto problému takým spôsobom, ktorý, myslím, upokojí jednotlivé krajiny i EÚ,“ povedal Bush po summite. Z nových členských krajín únie nepotrebujú víza iba Slovinci.
Nebezpečný Irán?
Jedným z „dodatočných opatrení,“ ktoré obe strany pripravujú na Irán, je sprísnenie spolupráce západných bánk s iránskymi. „Iránske banky nemôžu zneužívať medzinárodný bankový systém a podporovať pri tom terorizmus,“ píše sa v spoločnom vyhlásení oboch strán.
Ako jedna z prvých na to podľa BBC zareagovala britská Barclays Bank, ktorá prerušila všetky obchodné vzťahy s dvoma iránskymi bankami, ktoré patrili na americkú čiernu listinu.
Prezident Bush, ktorý v januári opustí úrad šéfa Bieleho domu, obviňuje Irán z toho, že pokračuje v obohacovaní uránu aj po troch sankciách, ktoré na krajinu uvalila Bezpečnostná rada OSN. Teherán sa bráni, že jadro skúma za mierovými účelmi, no Američania spolu s Európanmi mu neveria. „Irán vyzbrojený jadrovou zbraňou by bol nebezpečný pre svetový mier,“ prízvukoval včera Bush.
Do Iránu sa čoskoro chystá šéf zahraničnej politiky Európskej únie Javier Solana, ktorý by mal predstaviť Iránu pozície západných krajín. „Buď bude mať lepšie vzťahy so všetkými, keď zastaví svoj program obohacovania uránu, alebo bude čeliť izolácii,“ varoval Bush.
Možnosť vojenského útoku zostáva podľa neho stále otvorená, aj keď nie aktuálna počas šiestich mesiacov, keď ešte bude v úrade.
Klíma: dohoda bude
Okrem toho na poslednom spoločnom randevú s lídrami európskeho spoločenstva prezident povedal, že do šiestich mesiacov by sa mohli dohodnúť aj na téme, ktorá obe strany rozdeľuje – globálnom otepľovaní. „Myslím si, že by sme mohli dosiahnuť dohodu o klimatických zmenách, pokiaľ budem v úrade,“ povedal prezident.
Spojené štáty na čele s Bushom odmietajú podpísať Kjótsky protokol o znížení produkcie oxidu uhličitého. Aj včera Bush apeloval na to, že bez podpisu dvoch najväčších producentov emisií Indie a Číny sa ku Kjótskemu protokolu nepridá ani Washington.
Americký prezident, ktorý včera ešte v Berlíne stihol večeru s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, podporil tiež snahy Turecka stať sa členom Európskej únie.
Američania túžia byť európskymi občanmi
Americký sen sa mení na európsky. Čoraz viac občanov Spojených štátov si vybavuje pasy v krajinách svojich predkov.
Kým kedysi prichádzali do Spojených štátov ako do zasľúbenej zeme prisťahovalci z Európy, dnes sa situácia obracia. Čoraz viac Američanov túži (aspoň na určitý čas) žiť a pracovať na starom kontinente. Informoval o tom floridský denník Palm Beach Post.
„Nie je to prílivová vlna, ale nárast je podstatný,“ povedal pre noviny imigračný právnik Sam Levine. Američanov láka silné euro (ktoré ich, naopak, odrádza od cestovania po Európe), väčšie sociálne istoty či život vo svetových metropolách ako Paríž, Londýn či Berlín. Získanie povolenia na pobyt a prácu v európskych krajinách je pritom jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať.
Vďaka babke do Európy
Najväčšie výhody majú Američania, ktorých predkovia prišli do Spojených štátov len nedávno. Môžu požiadať o dvojité občianstvo v krajine, z ktorej pochádzajú ich rodičia alebo starí rodičia. Podľa denníka sú najviac zaplavované konzuláty Írska, Talianska či Grécka.
Väčšinou treba, aby aspoň jeden z rodičov bol v minulosti občanom danej krajiny. Podobne to vyžaduje aj Česká republika. V niektorých krajinách, ako napríklad v Grécku, udelia občianstvo aj Američanom, u ktorých mal grécky pôvod jeden zo starých rodičov.
Američanov na tom láka, že vo väčšine krajín nejde o žiadny byrokratický maratón. „Celý proces trval 20 minút a stálo to 85 dolárov,“ povedal pre Palm Beach Post Eric Hammerle, ktorý žiadal nemecké občianstvo pre seba a svojho syna. „Prečítali si dokumenty, prišli späť a povedali: Gratulujeme, Nemecko má dvoch nových občanov.“
S írskym pasom v Paríži
Mnohí žiadatelia pritom netúžia žiť v krajine, ktorá im napokon vydá pas. Láka ich život v jednej z európskych metropol. Aj pre nich v tomto prípade platí schengenská zóna bez hraníc. „S pasom Európskej únie môžem cestovať a pracovať v 27 krajinách, s americkým pasom iba v jednej,“ hovorí pre Palm Beach Post Suzanne Mulvehillová. „Zistila som, že Amerika má svoje limity a na to, aby som bola globálna občianka, je mi malá,“ dodala.
Dvojité občianstvo má podľa denníka 40 miliónov Američanov. Mnohí kritici hovoria, že sa tým podkopáva ich vlastná identita. Oponuje im známy kritik Peter Spiro, profesor z Temple univerzity. „Vôbec neškodí, keď majú jednotlivci viacero občianstiev. Je to vlna budúcnosti,“ povedal pre floridský denník Spiro.
Ako sa stať Európanom
v Írsku či Veľkej Británii: stačí aby jeden z rodičov býval občanom krajiny, za určitých podmienok to platí aj na starého rodiča
v Grécku: rodič alebo starý rodič bol Grék
Autor: vas, čtk