Ako neprísť o bývanie

Od januára zákony dávajú zadlženým vlastníkom viac šancí na to, aby neprišlio strechu nad hlavou. Nik sa však nemôže zaručiť, že ak ste sa nerozumne zadlžili, nebudete za to platiť.

Posledná šanca ako neprísť pri nerozumnej pôžičke o svoj dom či byt vyprchá spolu so začiatkom dražby.Posledná šanca ako neprísť pri nerozumnej pôžičke o svoj dom či byt vyprchá spolu so začiatkom dražby. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – WWW.SXC.HU)

BRATISLAVA. Prípadov, keď sa ľudia neúmerne zadlžili, založili svoju nehnuteľnosť, nevládali splácať a prišli o strechu nad hlavou, by mohlo byť menej. Dôvodom sú novelizácie Občianskeho zákonníka, zákona o dobrovoľných dražbách a zákona o spotrebiteľských úve­roch, ktoré platia od januára.

„Ľudia si budú i naďalej požičiavať peniaze za podmienok, ktoré nie sú vždy pre nich najvýhodnejšie,“ hovorí Kristína Ďuračková z advokátskej kancelárie Rowan Legal. V prípade, ak sa neúmerne zadlžia a nebudú schopní splatiť svoje dlhy, nová právna úprava ich neochráni pred predajom nehnuteľnosti, ochraňuje ich pri predaji,“ vysvetľuje právnička.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Byt ako záruka

Pri pôžičkách niektorí poskytovatelia využívajú ako zábezpeku záväzok prevodu práva na nehnuteľnosť. Podmienkou požičania peňazí je teda to, že sa budúci dlžník v zmluve zaviaže, že ak nebude splácať, veriteľ môže nehnuteľnosť predať priamo alebo cez dražobnú spoločnosť.

Nová právna úprava podľa Ďuračkovej chráni aj dlžníka. Ak si chce veriteľ uplatniť svoje zabezpečovacie právo, musí to dlžníkovi oznámiť aspoň tridsať dní vopred. Dlžník tak má ešte mesiac na to, aby zohnal peniaze a dlh zaplatil. Zároveň vďaka ďalšej úprave v zákone o dobrovoľných dražbách môže svoj dlh splatiť aj tesne pred začiatkom dražby.

Keď príde k dražbe

Zákon o dobrovoľných dražbách priniesol aj ďalšie zmeny – stanovil limit najnižšieho podania pri dražbe (ak má dlžník v nehnuteľnosti trvalé bydlisko, nesmie sa v dražbe predať za sumu nižšiu ako tri štvrtiny hodnoty zo znaleckého posudku) a určil hornú hranicu pre odmenu dražobníka (desať percent z výťažku dražby).

SkryťVypnúť reklamu

„Zákonná úprava sa tak snaží o speňaženie predmetu dražby za čo najvyššiu cenu,“ zdôrazňuje právnička. Čím vyšší výnos, tým viac peňazí, ktoré sa nad rámec dlhu pôvodnému vlastníkovi vrátia. V minulosti sa stávalo, že pôvodný vlastník nedostal z predaja nič, len sa umorili jeho dlhy.

Napriek všetkému právnici odporúčajú: ľudia by mali dopredu zvážiť svoje finančné možnosti, tak aby si nebrali úvery, ktoré nie sú schopní splácať.

Kým si požičiate


Peniaze, ktoré si požičiate, musíte aj vrátiť. Zvážte, či máte dostatočný príjem na to, aby ste mohli pôžičku splácať.

Mesačná splátka všetkých pôžičiek nemá byť vyššia ako tretina vašich mesačných príjmov.

Pôžička, ktorú získate príliš ľahko a rýchlo, býva zväčša najdrahšia.

(Zdroj: Rowan Legal, vj)

SkryťVypnúť reklamu

Dlhy sa dedia

Pokiaľ starý človek nestihne svoje dlhy splatiť, prechádzajú na dedičov. Nerozhoduje, či dedičia o dlhoch vedia. Podľa Tomáša Nielsena z advokátskej kancelárie Rowan Legal zákon však limituje rozsah zodpovednosti dediča – za dlhy zodpovedá iba do hodnoty majetku, ktorý nadobudol.

Ak je dedičov viacero, zodpovedajú podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli k celému dedičstvu.(ht)

Cene úveru urobia strop

Štát od leta určí, koľko môže stáť najdrahší úver.

Pokiaľ si chcete požičať sumu vyššiu ako šesťtisíc korún a nižšiu ako 606-tisíc korún (zákon rozpätie stanovuje v eurách, ktoré budú platiť až od januára), štát poskytovateľovi pôžičky od júla stanoví, akú najvyššiu cenu môže mať.

Regulovať ju bude cez ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN). Táto hodnota určuje, aké sú celkové náklady spojené s úverom, teda úroky s povinnými poplatkami. Pokiaľ vláda schváli súčasný návrh, od júla nebudú smieť byť pôžičky drahšie ako dvojnásobok priemernej RPMN pre daný typ úveru, ktorý štvrťročne vypočítava ministerstvo financií, najviac však štvornásobok priemeru všet­kých úverov, ktorý v súčasnosti vychádza na 112,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Priemerné RPMN, ako aj RPMN konkrétneho úveru sa okrem ďalších podmienok úveru žiadateľ dozvie z formulára, ktorý ešte pred podpisom úveru zo zákona musí dostať.

„Nezáleží, či úver poskytuje banka, alebo iné spoločnosti, spotrebiteľ musí dostať informácie vopred, v písomnej forme a to vo forme formulára,“ hovorí právnička Kristína Ďuračková.

(ht)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu