BRATISLAVA – Transpetrol Bratislava dosiahol za minulý rok zisk pred zdanením 204,9 milióna korún. V porovnaní s rokom 1999, keď spoločnosť vykázala hrubý zisk 621 miliónov, tak klesla ziskovosť Transpetrolu o 67 %. Celkové tržby Transpetrolu dosiahli vlani 2,1 miliardy korún, z toho tržby za prepravu ropy 1,4 miliardy.
Transpetrol prepravil v minulom roku 9,273 milióna ton ropy, čo je oproti predchádzajúcemu roku zníženie o viac ako milión ton. Dôvodom poklesu bolo podľa generálneho riaditeľa Štefana Czucza zníženie prepraveného množstva ropy do Česka. Pokles objemu prepravovanej ropy pritom znamenal pre Transpetrol medziročný výpadok tržieb o viac ako 200 miliónov.
Okrem zníženej prepravy ropy vplývala na medziročný pokles zisku aj tvorba rezerv na kurzové straty v súvislosti s čerpaním syndikovaného investičného úveru a tvorba opravných položiek na podiel spoločnosti v Slovenskej kreditnej banke. Zvýšenie nákladov Transpetrolu podľa Czucza spôsobil aj nákup akcií VSŽ.
Investície Transpetrolu dosiahli v minulom roku 1,068 miliardy Sk, z ktorých 776,7 milióna smerovalo do ropovodného systému.
Štátom ovládaný Transpetrol sa v súčasnosti nachádza v procese privatizácie. Ministerstvo hospodárstva v spolupráci s privatizačným poradcom Deloitte & Touche plánuje v druhej polovici tohto roka predať strategickému investorovi 49 % akcií spoločnosti.
(tasr)