BUDAPEŠŤ, KOŠICE. Vyšetrovanie prebieha už niekoľko mesiacov a výsledky budú známe do konca augusta.
Maďarský Colný a finančný úrad preveruje firmy, ktoré v skutočnosti existujú len fiktívne a ich cieľom je vyhnúť sa zaplateniu registračnej dane pri kúpe automobilov. Pri fyzických osobách sa preveruje, či naozaj žijú, alebo bývajú na našom území. Vyšetrovanie preto prebieha v spolupráci so slovenskými orgánmi.
„Požiadali sme slovenskú stranu o prešetrenie, či sú firemné, alebo osobné nákupy automobilov maďarskými občanmi na Slovensku právoplatné,“ povedal hovorca riaditeľstva Colného a finančného úradu Jenő Sipos. Podľa jeho slov v súčasnosti evidujú 5600 osôb a firiem, ktoré majú hlásený pobyt na Slovensku. Z toho je 1902 fyzických a 3700 právnických osôb.
V posledných mesiacoch výrazne stúpol v Maďarsku počet automobilov so slovenským evidenčným číslom. Náčelník colníkov János Nagy poukázal na to, že ide v podstate o daňový podvod, ak bol nákup auta na Slovensku realizovaný len za účelom vyhnúť sa zaplateniu registračnej dane.
Doteraz úradom zväzovala ruky legislatíva, ale už našli zákonný spôsob, ako skontrolovať údaje dotyčných majiteľov. Zamerali sa práve na reálnosť hlásených slovenských bydlísk a sídiel firiem.
Kúpou a registráciou áut na Slovensku maďarskými občanmi alebo firmami prichádza štátny rozpočet o niekoľko sto miliónov forintov. Príjmy z registračnej dane v roku 2006 dosiahli výšku 88,4 miliardy forintov, vlani to už bolo 93,5 miliardy. Za prvý štvrťrok 2008 je to viac ako 22 miliárd.
V Maďarsku sa obchodom s registráciou áut na Slovensku zaoberá niekoľko desiatok firiem. Na jednom drahšom aute môže majiteľ ušetriť aj dva milióny forintov (asi 245–tisíc slovenských korún). Kúpa a registrácia auta na Slovensku vyžaduje len bydlisko alebo sídlo v prípade, že ide o firmu.