BRUSNO. Smer spomalil tempo v sociálnej oblasti. Tvrdí to HZDS, ktoré to chce využiť. „Chceme zrýchliť kroky tak, aby sme v mnohých oblastiach sociálnej politiky boli lepší, rýchlejší a možno aj účinnejší,“ vyhlásil po víkendovom rokovaní Republikovej rady strany.
Pomohlo by odvolanie ministerky práce Viery Tomanovej zo Smeru tomu, aby sa situácia v jej úrade zlepšila?
„K tomu sa vyjadrovať nemôžeme. Je na strane Smer a predsedovi vlády, aby vyhodnotil jej činnosť a aby prijal určité rozhodnutie,“ vyhlásil Jozef Halecký z HZDS, predseda sociálneho výboru parlamentu.
„Človek musí byť náročný, preto spokojnosť je privysoká kategória,“ odpovedal Halecký na otázku, či je spokojný s prácou Tomanovej.
Z jeho slov je zrejmé, že spoluprácu s Tomanovou nepovažuje za úplne ideálnu.
„S pani ministerkou sa nám pracuje primerane, pretože zákony idú tempom a spôsobom, ktorý považujem ešte za prijateľný.“ Najmä pri požadovaní analýz podľa neho pociťoval určitú neochotu.
Smer na slová HZDS reagoval jemne podráždene.
„Je to absolútna hlúposť (že by Smer spomalil tempo v sociálnej politike),“ povedala hovorkyňa strany Katarína Kližanová Rýsová.
Hnutie chce podľa neho svojimi návrhmi na rekonštrukciu sociálneho systému, zrýchliť a skvalitniť reformu.
HZDS chce okrem iných sociálnych návrhov v koalícii presadzovať vznik štátnej Dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorá by mala zvýšiť garancie vkladov občanov a konkurenciu na trhu.
„Verejnoprávna DSS by fungovala s rovnakými podmienkami ako ostatné. Nevylúčil som, že by mohla ponúknuť výhodnejšie poplatky. Pozrite si, dnes majú všetky správcovské spoločnosti vo fondoch rovnaký poplatok. Nie je nejaká dohoda medzi nimi?“ zapochyboval štátny tajomník ministerstva práce Peter Sika z HZDS.
Mečiarova strana chce otvoriť aj tému zmeny výšky príspevkov do druhého piliera dôchodkového systému.
V súčasnosti sporitelia odvádzajú deväť percent do druhého a deväť do Sociálnej poisťovne.
Ak by prešiel návrh HZDS, do kapitalizačného piliera by išlo len šesť percent a do priebežného 12 percent. Tento stav by trval do roku 2027, potom by sa podľa HZDS sadzba vrátila na pôvodných deväť percent. Sika tvrdí, že ministerstvo práce na tento návrh zatiaľ nereagovalo pozitívne ani negatívne.
Premiér Robert Fico v Slovenskom rozhlase povedal, že „nečaká, že by vznikla dohoda na nejaké ďalšie výrazné zásahy do penzijného systému“. Naznačil však, že chce zvýšiť dôchodky viac, ako to vyplýva zo zákona: „Máme jeden cieľ – dosiahnuť, aby penzie boli v priemere od 55 do 60 percent priemerného zárobku.“ Nepovedal však dokedy. Koalícia vraj tiež uvažuje o 13. eurodôchodku.
HZDS neodporúča ani zvýšenie veku odchodu do dôchodku, ktorý je momentálne 62 rokov.
Hnutie cez víkend tiež oprášilo svoje staršie návrhy. Chce zaviesť príplatok k príspevku pri narodení tretieho dieťaťa. Rodičia by tak spolu dostali 15tisíc korún. Pripravujú aj príspevok pre druhé narodené dieťa.
Dostali sme sa z izolácie, tvrdí Mečiar
BRUSNO. Predseda Hnutia za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar v sobotu hovoril o obrovskom úspechu, pretože medzinárodná izolácia hnutia sa už skončila. „Potrebujeme už len naplniť podporu verejnosti,“ povedal, keď hovoril, že sa HZDS stala súčasťou Európskej demokratickej strany (EDP), ktorá združuje strany v Európskom parlamente, kde má hnutie troch poslancov. Potom predstavil novú hovorkyňu, slovo odovzdal podpredsedovi HZDS Milanovi Urbánimu a odišiel.
Otázka prijatia však zostáva nejasná. Yannick Laude z francúzskej liberálnej UDF, ktorá bola od začiatku proti členstvu HZDS, hovorí, že HZDS nebolo prijaté za plnohodnotného člena, budú pozorovateľmi a o rok sa uvidí.
Urbáni zasa v Brusne tvrdil, že HZDS sa na zasadnutí v Bilbau stalo pridruženou stranou a spochybňoval Laudeho. „Znamená to, že HZDS je v zoskupení EDP s plnými právami a povinnosťami vrátane rozhodovacieho a volebného práva. Boli sme pozorovateľmi, ale išli sme ďalej,“ vyhlásil Urbáni s tým, že za prijatie HZDS bolo všetkých 26 členov Rady.
Laude pre TA3 vyhlásil, že nemajú problém s členmi HZDS, ale prekáža im zlá povesť predsedu Mečiara a jeho správanie, ktoré by mohlo byť zdrojom problémov. Rok budú skúmať, či sa skutočne zmenil.
Urbáni výhrady EDP voči predsedovi HZDS poprel. „Keby boli výhrady k Mečiarovi, neboli by sme prijatí. Napriek paradoxom, že v minulosti bolo HZDS hodnotené ako nedemokratické a protieurópske, zhodnotilo sa, že na Slovensku je dnes najdemokratickejšou, najproeurópskejšou a najprotransatlantickejšou stranou,“ argumentuje Urbáni.
EDP je združenie európskych centristických strán. Vo viac než stočlennej frakcii ALDE (Aliancia liberálov a demokratov pre Európu), ktorá je tretia najväčšia v Európskom parlamente, sa EDP združila s členmi ďalších liberálnych strán.
Daniel Vražda