BRATISLAVA. S blížiacim sa prechodom na euro vzrastá aj počet špekulantov a obchodníkov, ktorí chcú ľudí obrať o peniaze. Terčom sa stávajú poväčšine starší, najmä tí, ktorí sú už na penzii.
Sú na jednej strane dôverčivejší k neznámym návštevám, na druhej strane nedôverujú bankám. Preto často zbytočne držia doma nezvyčajne vysokú hotovosť. Niekoľko stotisícové úspory pod matracom, či v skriniach nie sú výnimkou.
Len banky
Vláda cez svojho splnomocnenca pre euro Igora Baráta odkazuje, že v súvislosti s prechodom na euro nikto nikam nemusí chodiť nahlasovať žiadne údaje o svojich úsporách. Ani sériové čísla bankoviek. Ani plány, kedy a koľko peňazí si pôjde do banky vymeniť v prípade, ak hotovosť drží doma. „Takéto údaje nebude žiadna banka ani iná oficiálna inštitúcia od nikoho žiadať. Akékoľvek požiadavky tohto typu musia byť občanom automaticky podozrivé,“ hovorí Barát.
Výmenu za eurá budú môcť robiť iba banky, čiže Národná banka Slovenska a všetky komerčné banky. Žiadne iné inštitúcie v tom nebudú aktívne vystupovať.
Do priamej výmeny korún za eurá po 1. januári nezasiahnu vlády, mestá, obce, kraje ani žiadni ich predstavitelia. Banky ani iné inštitúcie nebudú do domácnosti posielať sprostredkovateľov, ktorí by mali vymieňať peniaze alebo zbierať informácie od občanov. Na pokútneho „sprostredkovateľa“ nedávno doplatila jedna babičky z okolia Trnavy. Pod zámienkou kontroly sériových čísiel na bankovkách ju pripravil o 300-tisíc korún. Zatiaľ ho nenašli.
Osvedčené stratégie
Obdobné stratégie používajú podvodníci voči starším občanom už dlhšie. Nesúvisí to čisto len s eurom. Polícia však podľa hovorcu Martina Korcha predpokladá, že práve pre zavedenie eura „takýchto prípadov pribudne“.
Korch hovorí, že podvodníci sa často predstavujú ako elektrikári, údržbári, plynári alebo sa pasujú do pozície pracovníkov Sociálnej poisťovne. Prichádzajú napríklad pod zámienkou, že prinášajú preplatok. Majú však so sebou bankovku vysokej hodnoty, ktorú treba rozmeniť. Poprípade si vypýtajú pohár vody. „Zvyčajne prichádzajú aj s komplicom a využijú čas, aby penzistov okradli. Majú vytipované miesta, kde majú skryté úspory,“ hovorí Korch. Zvyčajne to býva v skrini či pod vankúšom.
Plynári, energetici aj Sociálna poisťovňa sa od podobných praktík dištancujú. „Nikdy naši pracovníci v súvislosti s dôchodkami či inými dávkami nenavštevujú ľudí doma. Všetko oznamujeme len písomne,“ povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Lýdia Výborná.
Čo s eurom
Dôchodky, iné dávky a platy: Penzisti a poberatelia iných dávok nemusia robiť nič a ani nikam chodiť. Sociálna poisťovňa im ich automaticky prepočíta na euro podľa konečného konverzného kurzu, ktorý spoznáme začiatkom júla. Januárové penzie prídu automaticky už v eurách poštou alebo na účet. Platy pošlú firmy svojim zamestnancom v januári na účet už v eurách.
Platby za elektrinu, plyn: Po 1. januári už budú chodiť šeky a faktúry v eurách, cena bude uvedená aj v korunách. Platiť ich budú ľudia v eurách. Nie však pokútnym podomovým návštevám, ale v banke alebo na pošte.
Úspory v „papučiach“: Ak majú ľudia úspory odložené doma, budú ich musieť po 1. januári ísť vymeniť do banky. Nikomu však nemusia oznamovať, koľko peňazí, kedy a do ktorej banky si pôjdu vymeniť. Výmena bude bez poplatkov.
Úspory v bankách: Banky na budúci rok automaticky zmenia podľa konečného kurzu za eurá. Bez poplatkov. Nikam preto netreba chodiť.
Úvery: Banky splátky prepočítajú na eurá podľa konečného kurzu. Nikam preto netreba chodiť.
Bankovky budeme môcť zmeniť aj o 30 rokov
Slovenská mena 31. decembra zanikne. Nahradí ju euro. Výmena korunových bankoviek však nebude časovo obmedzená.
Ľudia sa nemusia obávať, že si po zavedení eura nestihnú vymeniť všetky koruny za novú menu a tie by im mohli prepadnúť. Peniaze sa budú dať zameniť neobmedzene. Nie však vo všetkých bankách.
Komerčné banky budú korunové bankovky na eurá meniť celý budúci rok. Mince musia podľa zákona vymieňať šesť mesiacov, teda do konca júna budúceho roka.
Nekonečná výmena v Národnej banke
Ak to niekto nestihne, nič sa nedeje. Peniaze sa budú dať zmeniť v Národnej banke. Podľa zákona o zavedení eura bude mince vymieňať ešte päť rokov po tom, čo vstúpime do eurozóny, teda do konca roka 2014. Na výmenu papierových peňazí žiadne časové obmedzenie existovať nebude. To znamená, že ak tam niekto prinesie bankovky napríklad o 20 rokov, tak mu ich vymenia. „Keď si niekto zabudne vymeniť slovenskú hotovosť alebo dodatočne nájde doma nejaké koruny aj niekoľko rokov po zavedení eura, nie je problém ich vymeniť za eurové mince a eurové bankovky v Národnej banke,“ povedala členka Bankovej rady NBS Milena Koreňová.
Peniaze sa budú vymieňať zadarmo. Komerčné banky ani Národná banka nesmú od ľudí pri prevode korún na eurá pýtať žiadne špeciálne poplatky.
Koruny budeme za eurá meniť od budúceho roka len konečným výmenným kurzom. Bez ohľadu na to, či si ich vymeníme na budúci rok, alebo neskôr. Žiaden iný oficiálny kurz už totiž existovať nebude. Konečný kurz začne platiť až v januári. Do konca tohto roka si ľudia budú peniaze vymieňať za trhový kurz, ktorý im ponúknu v zmenárňach alebo bankách.
Pozor na „lepšiu“ ponuku
Ľudia by si mali dať pozor, ak im niekto bude chcieť zmeniť koruny za iný ako oficiálny kurz. Ten nám únia stanoví na konci júla. Je veľmi pravdepodobné, že konečným kurzom sa stane terajší úradný kurz. Ak by sa predsa odlišoval, tak len veľmi mierne. Úradný kurz je 30,126 koruny za euro.
„Ak by niekto ponúkal výmenu za výhodnejší kurz ako konečný, taká ponuka nutne musí byť podozrivá, pretože pre ponúkajúceho nemôže byť výhodná, preto nemôže byť ani legálna,“ upozorňuje vládny splnomocnenec pre zavedenie eura Igor Barát. V takých prípadoch podľa neho s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o falzifikát. Je totiž nelogické, aby niekto ponúkal na budúci rok eurá napríklad po 32 korún, ak sa budú dať vymeniť za kurz okolo 30 korún.
Euromice
Slovensko
Už je isté, že Slovensko na budúci rok zavedie euro. Staneme sa 16. krajinou eurozóny. Súčasťou nášho miniseriálu o eurominciach budú aj mince, ktorými už o niekoľko mesiacov budeme bežne platiť. Na slovenskej strane dvojeurovej mince máme oficiálny národný znak, teda dvojkríž na trojvrší. V jeho pozadí je kompozícia skál. Po ľavej strane kríža je rok vydania mincí, teda 2009. Vpravo je nápis Slovensko. Nad trojvrším sú iniciály autora mince a značka kremnickej mincovne, ktorá bude mince raziť.
Časté otázky o eure
Zodpovedá ECB za uvedenie eura do obehu?
Európska centrálna banka nie je zodpovedná za dohľad nad centrálnymi bankami a za návrh opatrení na ďalšiu harmonizáciu. Za fungovanie systémov distribúcie peňazí v jednotlivých krajinách zodpovedajú centrálne banky. Tie sú vybavené na to, aby bankovky a mince uvádzali do obehu cez bankový systém a v menšom rozsahu aj cez maloobchod. ECB tieto operácie vykonávať nemôže, preto napríklad nemá trezory či postupy na distribúciu bankoviek.
Plánuje sa nová séria eurových bankoviek?
V súlade s bežným postupom centrálnych bánk začala aj Európska centrálna banka prípravné práce na ďalšej sérii bankoviek. Bankovky majú obsahovať nové, modernejšie prvky ochrany proti falšovaniu, ktoré sa pre vývoj tlače a reprodukcie obrazu stáva čoraz rafinovanejším. Bankovky musia zároveň obsahovať ochranné prvky, ktoré dokáže verejnosť rozoznať. Vydanie druhej série eurobankoviek sa plánuje koncom tohto desaťročia. Bankovky sa budú vydávať postupne podľa nominálnej hodnoty, takže úplné nahradenie existujúcej série bude trvať niekoľko rokov.