V auguste 2008 sa začnú olympijské hry v čínskom Pekingu. Je to vôbec prvýkrát v histórii, čo komunistická Čína dostala možnosť usporiadať olympiádu a preto aj prístup, ktorý totalitný režim zvolil pri projektovaní a výstavbe športovísk, má ambíciu nadchnúť zvyšok sveta svojou veľkoleposťou.
Bezpochyby najpozoruhodnejším športoviskom v Pekingu, pripraveným na tohtoročnú olympiádu, je Národný štadión, na ktorom sa uskutoční otvárací aj záverečný ceremoniál. Okrem tohto hlavného športového stánku je neprehliadnuteľným športoviskom Národné vodné centrum. Celkovo sa budú disciplíny odohrávať na 37 športoviskách. Hry okrem iného zavítajú aj do Hongkongu alebo Šanghaja. Čínsky totalitný komunistický režim naplánoval olympiádu veľkolepo aj pokiaľ ide o stavby športovísk.
Vtáčie hniezdo
Dizajnérom hlavného olympijského stánku - Národného štadióna je architektonické zoskupenie zo Švajčiarska - Herzog & de Meuron. Sú okrem iného autormi budovy filharmónie v nemeckom Hamburgu, ktorú dokončia o tri roky. Vlastníkom štadióna je, pochopiteľne, komunistická Čína a náklady na jeho výstavbu sa vyšplhali do výšky pol miliardy dolárov, čo je v prepočte desať miliárd slovenských korún. Výstavba štadióna začala v roku 2003, hneď ako vyhlásili víťaza architektonickej súťaže. Štadión dokončili v marci tohto roka.
Národný štadión v tvare vtáčieho hniezda má kapacitu 91-tisíc ľudí. Na jeho výstavbu použili 44-tisíc ton ocele. Najviac z nej išlo na oceľové trámy, ktoré obopínajú celý štadión a ktoré vytvárajú podobu vtáčieho hniezda. Dĺžka štadióna je viac ako tristo a jeho šírka takmer tristo metrov (320 krát 290 metrov). Samotný štadión je takmer sedemdesiat metrov vysoký, má šesť nadzemných a dve podzemné podlažia. Súčasťou štadióna je aj nákupné centrum a niekoľko reštaurácií.
Ekologické vodné centrum
Národné vodné centrum sa nachádza hneď oproti Národnému štadiónu, v olympijskej štvrti Olympic Green v čínskom Pekingu. Jeho autorom je austrálske architektonické zoskupenie PTW. Kapacita športoviska je sedemnásťtisíc ľudí.
Vodnému centru dali architekti tvar pripomínajúci kocku vody. Jeho vonkajší plášť je vytvorený z posplietaných syntetických bublín - vytvorili ich z flourouhlovodíkového polyméru.
Autori vodného centra si dali záležať na šetrení energiami. Budova by mala najmä vďaka priehľadným stenám, ktoré majú schopnosť zachytávať slnečné žiarenie, ušetriť tretinu nákladov. Tak to aspoň deklaruje autor centra.
Centrum má dovedna tri bazény a náklady na jeho výstavbu sa vyšplhali na dvesto miliónov dolárov, teda v prepočte štyri miliardy slovenských korún.
Olympijské stavenisko
V Pekingu v súvislosti s olympijskými hrami plánujú tento rok ešte dokončiť niekoľko väčších stavieb. K najvýznamnejším patrí hybridný apartmánový komplex MOMA pozostávajúci z ôsmich veží (najvyššia má dvadsať poschodí). Nachádzať sa v nich bude celkovo sedemsto apartmánov. Pozoruhodnou budovou v metropole bude aj čoskoro dokončené sídlo čínskej televízie v tvare dvoch obrátených písmen L. Náklady na výstavbu tejto 234 metrov vysokej a 51 poschodovej budovy sa vyšplhali na 750 miliónov dolárov (pätnásť miliárd korún).
Peter Filin