ovala o tom agentúra AFP.
Už v roku 2006 UNESCO varovalo tureckú vládu pred divokou a anarchickou výstavbou v historickom jadre metropoly s trinástimi miliónmi obyvateľov, ktorá je od roku 1985 zaradená na zoznam UNESCO. Organizácia vtedy dala Turecku dva roky na to, aby zhoršovaniu situácie zabránilo a vyhlo sa zaradeniu na zoznam ohrozených pamiatok. Na tento zoznam sa obvykle dostávajú miesta poznamenané konfliktmi a katastrofami, ako je iránske stredoveké mesto Bam, ktoré v roku 2003 postihlo zemetrasenie, alebo afgánske údolie Bamján, kde hnutie Taliban zničilo dve sochy Budhu, vytesané do pieskovca pred vyše 1500 rokmi.
Zdá sa, že o dva roky neskôr ultimátum čiastočne prinieslo ovocie. Expertov uspokojilo najmä zastavenie reštaurátorských prác na impozantnej stene byzantského cisára Theodosia I., zvierajúcej staré mesto, ktoré predchádzajúca misia UNESCO označila za vysoko deštruktívny proces ťažko poškodzujúci autentickosť lokality.
"Dúfam, že jedného dňa uzrie svetlo sveta jednotný plán na záchranu toho, čo považujem za jednu z najvýznamnejších stavieb na svete," uviedol predseda Výboru pre svetové kultúrne dedičstvo Francesco Banderin. Bol spokojný s pozastavením projektov výstavby nehnuteľností, ktoré by mohli mesto zohyzdiť. Za "urážku historických hodnôt Istanbulu" označil výstavbu mrakodrapov v blízkosti zóny zaradenej do zoznamu UNESCO a zahrňujúcej slávnu Modrú mešitu, baziliku a múzeum svätej Sofie a osmanský palác Topkapi. Ďalším kameňom úrazu je rozsiahla likvidácia - pod zámienkou rekonštrukcie - starých drevených domov tvoriacich identitu Istanbulu. (ČTK)