Dobrý golf predáva aj domy

Golf a nehnuteľnosti patria k sebe. Fanúšikovia tohto športu sú zvyknutí vlastniť druhé a ďalšie domovy pri obľúbených ihriskách. Na Slovensku počet golfistov rastie rýchlejšie ako počet reálnych zámerov na výstavbu ihrísk. To sa však môže zmeniť. Invest

ori začínajú chápať, že prišiel čas na komplexné golfové areály. K ihriskám pribúdajú zóny na bývanie, ihriská sa objavujú v projektoch polyfunkčných megaštvrtí.

Na Slovensku je dnes osem ihrísk a niekoľko akadémií na tréning s jamkami. Slovenská golfová asociácia registruje zhruba štyri a pol tisíca hráčov, z nich asi 660 je juniorov. Ďalších tristo hráčov je registrovaných v Česku alebo v Rakúsku. Golf sa okrem našich, českých a rakúskych ihrísk chodí hrávať do Maďarska, Španielska, Portugalska ba aj Turecka. "Zatiaľ čo Česko sa za posledných pár rokov stalo najrýchlejšie sa rozvíjajúcou golfovou krajinou v Európe, u nás golf rýchlo napreduje čo do počtu golfistov. Pomalšie je to, žiaľ, s výstavbou ihrísk," mieni slovenská profesionálna golfová hráčka Zuzana Kamasová. Zámerov je pritom dosť, len veľmi malý počet sa aj dočká uskutočnenia. I keď podľa nej máme golfový skvost v podobe ihriska Gray Bear na Táloch, stále je čo sa učiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Možno, že zvoní na lepšie časy.

K reálnej podobe spejú viaceré väčšie projekty na Záhorí, ale aj inde, niektoré sa začínajú stavať, iné otvárajú prvé jamky, na už existujúcich ihriskách plánujú rozšírenie, či dokončenie pôvodných zámerov. Ako naznačujú niektoré z plánov, nejde iba o loptičky - zámery sľubujú viac či menej rozsiahle areály, kde si miesto nachádzajú nielen priestory priamo súvisiace s potrebami hráčov, ale aj rezidenčné zóny.

Zelená pre areály

"Čas na výstavbu golfových komplexov mal prísť už dávno," hovorí Vladimír Balogh z golfovej asociácie. Golf je podľa neho nielen hra alebo šport jednotlivcov, ale napríklad aj relax a výchova, sprístupnenie prírody, nové pracovné miesta pre ľudí aj v odľahlých oblastiach a pracovné príležitosti pre rôzne iné profesie, súvisí s budovaním cestovného ruchu. Golf napomáha aktívnemu cestovnému ruchu. To, že popri golfových ihriskách vyrastú aj ďalšie športové areály, podporuje podľa neho aj Európska únia.

SkryťVypnúť reklamu

Budovanie veľkých golfových rezortov má na Slovensku svoje miesto. Tvrdí to Peter Borák, ktorý sa v poradenskej spoločnosti KPMG venuje investíciám v oblasti golfu. Vychádza pritom nielen z napredujúcej ekonomiky našej krajiny, ale aj z faktu, že sa na Slovensku udomácnili mnohé zahraničné firmy, ktorých manažment je jednoducho zvyknutý hrať golf a vyhľadáva všetko, čo s tým súvisí.

Balogh vidí potenciál aj v tom, že Slovensko sa vďaka organizovaným medzinárodným turnajom dostáva do povedomia ako rozvíjajúca sa golfová krajina. Začínajú sa tu preto objavovať už aj Angličania, Belgičania, Rakúšania, Česi, Nemci, Slovinci, Španieli, Gréci Kórejci, Poliaci, ale aj Japonci, Maďari i hráči z USA a z Kanady.

Investičná dilema

Kluby stoja na rázcestí - investovať do veľkých, komplexných projektov alebo zostať len pri deväť či osemnásť jamkovom ihrisku. "Nemajú veľké ambície, zväčša sa obávajú o návratnosť financií," mieni Borák. Dobrý, komplexný projekt pritom má šancu na úspech. Prevádzka samotného ihriska je podľa neho len málo zisková a návratnosť vložených peňazí je dlhá. To, čo prináša rýchly zisk, ktorý potom rozviaže ruky pri zabezpečení pre hráčov kľúčovej kvality ihriska, sú práve sprievodné nehnuteľnosti. Komplexný golfový areál, ktorý je na vhodnom mieste a okrem ihriska a dobrého zázemia pre hráčov v podobe klubového domu a sprievodného servisu, zahŕňa aj rezidenčné zóny, ďalšie areály pre doplnkové relaxačné aktivity, prípadne hotel s podmienkami pre kongresovú turistiku, sa v dnešnej situácii môže dočkať pomerne rýchlej návratnosti financií. "Skúsenosť KPMG ukazuje, že návratnosť v takomto prípade môže byť okolo desiatich rokov," hovorí Borák.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienkou je však nebáť sa spolupráce s dizajnérskymi firmami známych svetových hráčov alebo so známymi osobnosťami, ktoré majú skúsenosť s tvorbou ihrísk v zahraničí. Ich značka potom na ihrisko láka ďalších a ďalších hráčov, hoci by dizajn tvorili aj v partnerstve s dobrými lokálnymi odborníkmi. "Záujem z ich strany o Slovensko určite je," tvrdí Borák.

Hráči chcú nakupovať

KPMG pred nedávnom prezentovalo indikatívny prieskum, v ktorom zisťovali záujem o golf na Slovensku a zamerali sa aj na požiadavky a preferencie hráčov na ihrisko a doplnkové zariadenia. Takmer polovica opýtaných hráčov prejavila záujem o kúpu nehnuteľnosti v rámci golfového areálu, pritom viac ako sedemdesiat percent z nich by uprednostnilo dom pred apartmánom. Viac ako polovica respondentov prejavila záujem o kúpu víkendovej či prázdninovej nehnuteľnosti v golfovom areáli. O kúpu domu pri golfovom ihrisku prejavili záujem predovšetkým tí, ktorých rodina sa tiež venuje tomuto športu - boli to najmä ženatí muži s jedným či s dvoma deťmi, viacroční hráči golfu, ktorí s týmto športom spojili už aj svoju dovolenku. Záujemcovia o dom boli prevažne z bratislavského regiónu a požadovali najmenej osemnásťjamkové ihrisko s priemernou až vysokou kvalitou i cenou. Medzi záujemcami o apartmán prevažovali respondenti z mimobratislavských lokalít, najmä z košického a banskobystrického regiónu. Tým stačilo najmenej deväťjamkové ihrisko alebo dokonca aj plocha na trénovanie. Zhruba dve tretiny opýtaných by v golfovom areáli uvítali welness, k ďalším obľúbeným zariadeniam patrili detské ihriská, športoviská či hotel, prípadne kvalitná reštaurácia a centrum na trénovanie odpalov.

SkryťVypnúť reklamu

Záhorie by malo žiť golfom

Šancu presadiť sa viacfunkčnými golfovými areálmi sa rozhodli premeniť na skutočnosť viacerí investori. Neďaleko od seba na Záhorí vyrastajú viaceré projekty - v Skalici, Malackách, v Sekuliach a neďaleko Senice pri obci Šajdíkove Humence.

Golfové ihrisko v Malackách má mať 27 jamiek, polovica je hotová. Ihrisko by mali otvoriť na budúci rok. Projekt v súčasnosti neráta okrem ihriska a potrebného zázemia hráčov s výstavbou ďalších nehnuteľností.

V priestore medzi štátnou cestou Skalica - Holíč a priľahlou vinohradníckou lokalitou sa začali terénne úpravy, zatiaľ na výstavbu deviatich jamiek, ku ktorým by podľa skalického stavebného úradu malo pribudnúť v druhej etape ďalších deväť. O zámere výstavby ďalších nehnuteľností pri areáli stavebný úrad zatiaľ nikto neinformoval. Skutočne komplexné rezorty aj s nemalými rezidenčnými zónami majú vyrásť v Sekuliach a v Šajdíkových Humenciach.

SkryťVypnúť reklamu

Hra medzi tridsiatimi hektármi jazier

Prečo golf? Na túto otázku odpovedala starostka Sekulí Pavla Maxianová: zvolili sme golf pred vybudovaním napríklad priemyselného parku. Sekule majú ambíciu zmeniť sa na vyhľadávané centrum cestovného ruchu. Obec vzdialená tri kilometre od Rakúska, šesť od Česka, päťdesiat od Bratislavy a šesťdesiat kilometrov od Viedne plánuje dobudovať lávku cez rieku Moravu a tamojší termálny prameň by chceli využiť na výstavbu aquaparku. Golfová príležitosť je z tohto hľadiska prínosom. Projekt areálu v Sekuliach má stavebné povolenie na osemnásť a deväťjamkové ihrisko, v lete by sa mohli začať stavebné práce. Otvoriť by ho mali na jar 2010. Na približne deväťdesiatich hektároch postavia golfový areál, pri ktorom bude rezidenčná časť prechodného a trvalého bývania, hotel, wellness, biznis centrum, komerčná zóna i občianska vybavenosť, spolu zhruba 250 hektárov, vrátane tridsiatich hektárov jazier.

SkryťVypnúť reklamu

Pri tvorbe dizajnu sa v Sekuliach rozhodli vsadiť na známe meno - amerického golfového architekta Kyle Phillipsa, ktorého preslávilo najmä prímorské ihrisko Kingsbarns v Škótsku a jeho ihriská hostili početné profesionálne aj amatérske golfové podujatia vrátane World Golf Championship, Dunhill Cups a President Cup.

"Sme presvedčení, že koncept v tejto štruktúre osloví najmä znalých záujemcov, ktorí poznajú filozofiu podobných areálov zo zahraničia," hovorí predseda predstavenstva investorskej spoločnosti Majetkový Holding Viliam Maroš.

Konkurencia je žiadaná

Tridsaťšesť jamkový Golfový rezort pri Šajdíkových Humenciach začali stavať vlani v auguste, dokončiť by ho mali v roku 2011. V prvej etape, do augusta budúceho roka, postavia osemnásťjamkové ihrisko, trojjamkovú akadémiu, chiping-putting areu, klubový dom a jazero s časťou rekreačných chát. "Pri veľkom golfovom rezorte treba vystavať aj istý počet domov a chát, ide však o to, v akom sú pomere k ploche ihriska, či to je ešte golfový projekt, alebo už iba developing," mieni generálny riaditeľ PRGC Richard Filko (spoločnosť je realizátorom projektu).

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Šajdíkových Humeniec ide o 109 pozemkov pre rodinné domy a 207 chát na rekreáciu pri jazere. No tieto plochy tvoria iba deväť percent z celkovej rozlohy. O prebytok golfových ihrísk sa investori pri Senici neboja. Konkurencia je žiadaná a veľké golfové rezorty vo svete často spolupracujú s menšími ihriskami. "Každé ihrisko, je prínosom pre rozvoj golfu a tým aj nášho rezortu. Golfista je aj cestovateľ a má záujem spoznávať ďalšie ihriská. Ak v jednej lokalite vyrastie väčšie množstvo ihrísk, stane sa zaujímavou aj pre hráčov z okolitých krajín," vysvetľuje Filko. Či budú investori pri dizajne ihriska spolupracovať s nejakou z veľkých svetových osobností zatiaľ neprezrádzajú, no rokovali s viacerými.

Niekde nové, inde dokončujú

SkryťVypnúť reklamu

Záhorie však nie je jedinou oblasťou, kde majú vyrastať nové golfové rezorty. Známy je zámer na vybudovanie golfovej dedinky pri Senci, sľubne sa rozvíja Golf Park Rajec. Ako napísal mesačník Golf, majstrovskú osemnásťku by tu chceli sprístupniť v sezóne 2010, v tesnej blízkosti ihriska je naplánovaný hotel so 400 miestnym kongresovým centrom, propagačné materiály hovoria o 46 pozemkoch pripravených na výstavbu rodinných domov, na predaj je aj 27 apartmánových domov.

S počiatočnou nedôverou v dokončenie ihriska sa vysporiadali v Báči, kde sa hrá na deviatich jamkách, no ku koncu roka majú pribudnúť ďalšie. Súčasťou areálu bude aj rezidenčná zóna, zo stosiedmich pozemkov je predaných dvadsať, ďalších dvadsať je zarezervovaných. Podľa Juraja Tomku z firmy Welten, záujemcovia začali pribúdať spolu so zasiatím trávy na novú časť ihriska.

SkryťVypnúť reklamu

Členstvo ako benefit

Tvorba golfových rezortov sa podľa Boráka z KPMG od tvorby iných projektov líši tým, že ide o napĺňanie dobre definovateľných potrieb jestvujúcej alebo novovznikajúcej komunity. Golf je šport, ktorému sa venujú celé rodiny a umožňuje vtiahnuť do hry aj nehráčov.

Golfové kluby k rozvoju územia a tvorbe členstva pristupujú dvoma formami. Tam, kde expanduje súčasné ihrisko, pozemky pre ďalšiu výstavbu ponúkajú členom so zľavou. Pri nových projektoch sa pri kúpe nehnuteľností ponúka členstvo v klube na istý čas grátis ako benefit. O golfové areály však stoja aj iné, rýdzo developerské projekty polyfunčných megaštvrtí. Zámer na jednu z nich pripravil americký architekt Guy Perry v blízkosti bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Štvrť Centrop Valley, ktorá má vyrásť na 850 hektároch dnešnej poľnohospodárskej pôdy zahŕňa okrem rozsiahlych rezidenčných zón s komplexnou občianskou vybavenosťou, administratívou, shoppingom, logistickým parkom, arborétom a ZOO aj štadión a osemnásťjamkové golfové ihrisko. "Golfové ihriská dodávajú rezidenčným častiam veľkých projektov prírodu, vsadia ich do príjemného prostredia, ktoré vnímajú ako pridanú hodnotu aj tí obyvatelia, ktorí golf nehrávajú," hovorí Perry.

SkryťVypnúť reklamu

Golf a Európa

* Golf sa v krajinách Beneluxu v ostatných rokoch stal jedným z najpopulárnejších športov.

* Zhruba polovica vlastníkov golfových areálov v Európe, v krajinách stredného východu a v Afrike vlani plánovala ďalšie investície, či už do zveľaďovania súčasných areálov alebo do ich rozširovania.

* Okolo 44 percent vlastníkov golfových areálov v strednej Európe vlani plánovalo investície s priemernou výškou okolo 120-tisíc eur (3,6 milióna korún).

V západnej Európe bol priemerný rozpočet na investície golfových klubov asi 1,3 miliónov eur (39 miliónov korún).

* K najväčším optimistom, čo sa týka očakávaní budúceho biznisu v Európe, patria Maďari. V prieskume, ktorého sa zúčastnilo 1500 golfových klubov v Európe, na strednom Východe a v Afrike, preukázali najviac dôvery v ďalší rozvoj - až 75 percent opýtaných maďarských klubov očakávalo dobré a štvrtina excelentné budúce výsledky. Neveľké očakávania mali golfové kluby v Taliansku a Francúzsku.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: KPMG, Golf Benchmark Survey 2007

Halka Tytykalová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu