D'Escoto strieda nevýrazného Macedónca Srgjana Hasana Kerima. Od septembra bude šéfovať zástupcom takmer všetkých krajín sveta. Už vo svoj víťazný deň začal tvrdo. „Členské štáty sa musia zjednotiť proti aktom agresie, ako je prítomnosť v Iraku a Afganistane,“ vyhlásil v ďakovnej reči. Američanov nemenoval, ale každý pochopil, že nadviazal na časy boja proti imperializmu.
V Nikarague počas vlády Ortegovej junty v občianskej vojne zahynulo najmenej 30-tisíc ľudí. Prezidentovi Sandinisti v nej stáli proti Contras podporovanými administratívou Ronalda Reagana. Americké nitky sa pretrhli a hoci ľavicový režim padol, Ortega sa pred dvomi rokmi znovu vrátil na čelo krajiny. A svojho najbližšieho poradcu vyslal opäť do boja – do srdca nepriateľa, New Yorku. Hoci Valné zhromaždenie nemá takú silu ako Bezpečnostná rada, rozhoduje o nových členoch či o rozpočte a volí generálneho tajomníka.
OSN včera ukázala, že je otvorená pre všetkých a má porozumenie aj pre vojenské režimy. Valné zhromaždenie okrem d'Escota za zástupcu pre Áziu zvolilo vyslanca vojenskej junty v Barme.