BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrickému samosprávnemu kraju vyšla taktika. Zbaví sa finančne náročného rómskeho osemročného Gándhího gymnázia v Lučenci a jeho financovanie presunie na štát alebo na súkromný sektor. Župa na školu doplácala ročne približne tri milióny korún.
Ministerstvo školstva je odhodlané zachrániť školu, ktorá má finančné problémy a málo žiakov. Do týždňa má krajský školský úrad predložiť ministerstvu školstva ďalšie návrhy na riešenie.
Zrušia vlastné rozhodnutie
Začiatkom apríla tohto roku rozhodli poslanci Banskobystrickej župy o návrhu na vyradenie Gándhího gymnázia zo siete škôl.
Pokus o likvidáciu jedného z najprogresívnejších projektov vzdelávania rómskej mládeže vyvolal nesúhlas rómskych mimovládnych organizácií, ministra školstva Jána Mikolaja a vicepremiéra Dušana Čaploviča.
Pod tlakom ministerstva školstva poslanci rozhodli, že návrh na vyradenie školy pošlú ministerstvu školstva až v júni. Župana Milana Murgaša zaviazali o situácii ešte rokovať.
Dva mesiace od návrhu na zrušenie školy budú župní poslanci meniť vlastné uznesenie. Ak schvália zmenu, úrad nepodá ministerstvu návrh na vyradenie zo siete škôl, ale návrh na zmenu zriaďovateľa.
Pokus: späť do základných škôl
Podľa nového plánu Gándhího gymnázium malo prejsť pod správu Krajského školského úradu v Banskej Bystrici. Približne 40 gymnazistov by sa však muselo vrátiť do základných škôl.
„Ak sa novým zriaďovateľom školy stane krajský školský úrad, chce pokračovať vo vzdelávaní v škole až v školskom roku 2009/ 2010. Študentov gymnázia umiestni do konca júna do iných škôl. Väčšina by sa mala ďalej vzdelávať v základných školách, pretože zatiaľ najvyšším ročníkom tohoto osemročného gymnázia je kvarta,“ vyhlásila hovorkyňa Úradu banskobystrického samosprávneho kraja Iveta Kureková.
Škola má problémy
Osemročné gymnázium pre deti zo sociálne slabých rodín so špecializáciou na cudzie jazyky, informatiku, rómsky jazyk a reálie otvorili vo Zvolene v roku 2004. Neskôr pre finančné problémy školu presťahovali do Lučenca, čo viedlo k poklesu počtu žiakov. Gymázium má len 43 žiakov a 15 učiteľov.
Školský úrad hľadá riešenie
„Našiel som pochopenie u ministra školstva a dal mi priestor, aby sme ďalej rokovali. Hľadáme iné riešenie“ povedal Mikolajov poradca pre rómske záležitosti Ladislav Fízik. „Gymnázium musíme zachrániť, možno aj za cenu zmeny normatívov na žiaka,“ dodal.
Hľadanie ďalších riešení potvrdil aj Ladislav Topolský, prednosta krajského školského úradu: „Keby gymnázium prešlo pod nás, nebolo by to asi dobré riešenie.“ Topolský má do týždňa predložiť ministerstvu školstva ďalšie návrhy.
Myšlienka osobitného vzdelávania Rómov sa banskobystrickému županovi Milanovi Murgašovi nepáči.
„Gymnázium bolo založené na segregácii. Rómske deti, ktoré na to majú, by mali byť žiakmi normálnych gymnázií ako normálni občania tejto republiky.“