PEKING, BRATISLAVA. V marci na ňom Číňania vítali olympijskú pochodeň a v auguste počas olympiády z neho odštartujú maratónci svoj beh za medailou. Námestie Tchienanmen (nebeského pokoja) v Pekingu sa však aj dnes, 65 dní pred začatím hier, hemžilo tajnými agentmi a policajnými autami.
VIDEO Reuters: Nový čínsky nacionalizums:
Presne pred devätnástimi rokmi tam čínska armáda rozprášila pokojnú študentskú demonštráciu. Vojaci vtedy podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch zabili až dvetisíc ľudí, stovky skončili vo väzení. Dodnes nie je známy ich presný počet.
Účastníci stále za mrežami
Ľudskoprávne organizácie Human Rights Watch a Amnesty International preto včera vyzvali čínsku vládu, aby prepustila všetkých väzňov, ktorých stále drží za mrežami pre účasť na protestoch.
„Čína by tak mala ukázať pred olympiádou svetu, že otázky dodržiavania ľudských práv berie vážne,“ povedala Sophie Richardsonová z Human Rights Watch agentúre AFP.
Aktivisti tvrdia, že čínske úrady stále väznia asi 130 ľudí, ktorí sa podieľali na pokojných demonštráciách, ktoré požadovali v krajine demokratické zmeny, boj s korupciou či slobodu tlače.
Vláda označila ich protest za kontrarevolúciu, ktorá mala zničiť socialistický systém a ohroziť vedúcu úlohu Komunistickej strany v krajine.
Liu Čchiapo, internetový publicista, ktorý si po demonštrácii v roku 1989 odsedel päť rokov vo väzení, údajne pozná až osem ľudí, ktorí si odpykávajú doživotný trest za organizovanie protestov.
Liu nemôže podľa agentúry AP v Číne publikovať, odpočúvajú mu telefón a polícia si ho pravidelne volá na rozhovory o témach, akými sú nepokoje v Tibete či reakcia vlády na nedávne zemetrasenie.
Čínske ministerstvo zahraničia na otázky spravodajov AP o počte väzňov, zadržiavaných pre účasť na demonštráciách pred 19 rokmi, odmietlo odpovedať.
Jeho hovorca Čchin Kang však zopakoval, že Čína zlepšila dodržiavanie ľudských práv úpravami legislatívy a zvýšením životnej úrovne občanov.
Peking: Postoj nezmeníme
Čína včera oficiálne oznámila, že sa nechystá zmeniť svoj postoj k udalostiam z roku 1989. „Pokiaľ ide o incident z konca 80. rokov, tam sme už dospeli k jasnému záveru,“ povedal Čchin Kang novinárom. Hovorca šéfa čínskej diplomacie považuje tieto udalosti za výsostne vnútornú záležitosť Číny.
Masaker na Tchienanmen tak v Číne aj naďalej ostáva tabu. „Čína chce olympiádou vymazať spomienky na masaker z roku 1989,“ povedala Sophie Richardsonová agentúre AFP.
Kliknite - obrázok zväčšíte.