SKOPJE, BRATISLAVA. „Kľúčové medzinárodné štandardy neboli splnené,“ povedala o nedeľných macedónskych parlamentných voľbách pozorovateľská misia OBSE za pritakávania Európskej únie.
Príliš divoké voľby
Západ tak reagoval na násilie a nezrovnalosti, ktoré na viacerých miestach pripomínali skôr hlasovanie v stredoázijských diktatúrach ako v krajine, ktorá sa chce stať členom Európskej únie a NATO.
V oblastiach, kde žije prevažne albánska menšina, zomrel jeden človek a ďalších deväť osôb sa zranilo. V 22 volebných miestnostiach sa voľby zopakujú. Výsledky by to však výrazne ovplyvniť nemalo. Premiérovi Nikolovi Gruevskému vyšiel ťah s predčasnými voľbami, ktoré upevnili jeho dominantné postavenie v krajine.
Napriek tomu sa nevyhol kritike, že nepočúval hlasy a organizoval voľby v napätí, ktoré panuje medzi hlavnými albánskymi stranami.
Po Grékoch vlastný gól
Krajina tak utrpela ďalšiu ranu v prozápadných plánoch. Prvý úder im zasadili v apríli Gréci. Vtedy Atény zablokovali vstup svojho suseda do aliancie, pretože im prekáža, že si bývalá juhoslovanská republika prisvojila názov Macedónsko. Ten označuje aj historicky významný grécky región.
„Kým Gréci nás vetovali na summite v Bukurešti, my sme sa vetovali v Aračinove,“ napísal Dnevnik. V tomto meste prebehlo najhoršie násilie, kde pri prestrelke s policajtmi zomrel jeden Albánec. Práve Aračinovo bolo jednou z bášt albánskej gerily v bojoch proti vláde v roku 2001.
Výsledky volieb
48 % koalícia VMRO–DPMNE
23 % Sociálnodemokratická aliancia
11 % albánska Demokratická únia za integráciu
10 % Demokratická strana Albánska
zdroj: reuters
Autor: vas