Ministerstvo financií ani Národná banka Slovenska včera nechceli povedať,kto zo slovenskej strany bol vopred informovaný o pripravovanej zmene centrálnej parity.
BRATISLAVA.Na devízovom trhu prevláda názor, že niektorí obchodníci vedeli o minulotýždňovej zmene oficiálneho kurzu koruny skôr ako ostatní.
Koruna sa revalvovala na úroveň 30,126 koruny za euro v stredu v nočných hodinách. Tlačové agentúry o zmene parity informovali prvýkrát o jedenástej hodine večer. No už počas dňa niektorí účastníci trhu predávali veľké objemy eur a kupovali koruny pri úrovniach, ktoré by im podľa vtedajších očakávaní trhu priniesli zisk len okolo 10 až 20 halierov na euro.
So žiadosťou o zmenu centrálnej parity sa na Európsku komisiu a Európsku centrálnu banku obrátili zástupcovia zo Slovenska. Ministerstvo financií ani Národná banka Slovenska (NBS) včera nechceli zverejniť, kto bol o zmene centrálnej parity informovaný už skôr a s akým časovým predstihom. Odvolali sa na to, že proces zmeny parity riadili európske inštitúcie a telekonferencia k tomu prebehla minulý týždeň v stredu v podvečerných hodinách. „Guvernér NBS na stredajšom rokovaní vlády o zmene parity členov vlády neinformoval,“ povedala hovorkyňa NBS Jana Kováčová.
NBS podľa Kováčovej nemá informácie, že by došlo k úniku utajovaných informácií. Takýto podnet nedostala ani Krajská prokuratúra v Bratislave.
Kto vedel o vstupe do ERM2
Bývalý štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška povedal, že o vstupe Slovenska do takzvanej čakárne na euro ERM2 v novembri 2005 vedeli na ministerstve štyria ľudia. Okrem ministra, štátneho tajomníka aj ministrov poradca a šéf Inštitútu pre finančnú politiku. Túto informáciu mali dva až tri mesiace dopredu.
O pripravovanom vstupe do ERM2 vedel podľa Tvarošku aj guvernér a viceguvernérka NBS. „Neviem o tom, že by o tom vedel niekto z vlády.“ Túto informáciu nemal ani nikto z ambasády v Bruseli. „Táto informácia sa nedostala na trh a nikto podľa nej neobchodoval na rozdiel od situácie, keď došlo prvý i druhýkrát k posunu centrálnej parity,“ povedal Tvaroška.
Čo sa udialo na trhu v stredu
Na devízovom trhu sa v stredu už od rána predávali veľké objemy eur a kupovali koruny. „So slovenskou korunou veľmi intenzívne obchodovali aj české banky a jedna alebo dve slovenské, ktoré predtým významnejšie neobchodovali,“ povedal devízový obchodník Tatra banky Boris Somorovský. Celkom sa na trhu nakúpili koruny približne za 500 miliónov eur. Počas bežného obchodného dňa sa podľa Somorovského zobchoduje okolo 350 miliónov eur.
Očakávania trhu na konverzný kurz boli minulý týždeň na úrovni 30,50 alebo 30,60 koruny za euro. Euro sa najprv v stredu predávalo za 31,08 koruny, značný záujem o koruny stlačil jej kurz postupne na 30,70 koruny za euro. Aj pri tejto úrovni špekulanti nakupovali koruny vo veľkých objemoch, hoci v tom čase nevyšli žiadne oficiálne správy, ktoré by očakávania trhu mohli zmeniť. „Keby niektorí obchodníci očakávali, že stredový kurz bude 30,60, nebudú tak masívne predávať eurá. Je tam určité podozrenie, že niektorí hráči vedeli viac ako iní,“ predpokladá šéfdíler Volksbank Juraj Minár.
Jedno euro stálo včera na trhu až 30,350 koruny. Niektoré zahraničné banky včera vyberali zisky, čím sa koruna mierne oslabila. „Koruna sa už na výrazne slabšie úrovne nedostane,“ povedal devízový obchodník UniCredit Bank Patrik Malec.
Kliknite - obrázok zväčšíte.