Nastúpiť ráno do práce nie je pre niektorých rodičov vôbec jednoduché. Nedostatok prístupných predškolských zariadení ich núti voziť svoje ratolesti aj desiatky kilometrov denne.
„Chodím do práce o zhrubapolhodinu neskôr ako kolegovia – nemám totiž možnosť odviesť dieťa do škôlky pred ôsmou,“ hovorí Petra Furbecková z Microsoftu. „Mám však možnosť urobiť si prácu večer doma.“
Takto to riešia firmy, ktoré sa snažia vychádzať svojim ľuďom v ústrety, ale nemajú dosť detí vo vhodnom veku. Uvažovali sme aj o firemnej škôlke, ale nevyužili by sme ju,“ hovorí Petra Furbecková. „Pre nás by bola zaujímavá skôr nejaká forma stráženia detí v kancelárii počas kratších prázdnin – vtedy ich totiž rodičia väčšinou nemajú kam dať a vodia ich so sebou do práce.“
Prorodinná politika? Ako kde
Prorodinná atmosféra však nezávisí len od veľkosti firmy, ale aj od ekonomických ukazovateľov. „Čím firma viac profituje, tým viac si môže dovoliť posilňovať prorodinnú politiku. Takže kým v ekonomicky silnejších regiónoch firmy zavádzajú napríklad predškolské zariadenia pre deti i zamestnancov, v ekonomicky slabších ide len o dodržanie litery zákona,“ hovorí Eva Fiedlerová. Takže udržanie zamestnania počas materskej alebo umožnenie dojčenia počas pracovného času uvádzajú ženy často ako nadštandardnú ústretovosť zamestnávateľa,“ dodáva.
Autor: (gal).