„Ja nechcem robiť kariéru, chcem sa plne venovať deťom,“ tvrdí 28ročná Jana. Vyštudovaná ekonómka je doma už s druhým dieťaťom; nepracuje viac ako šesť rokov.
Väčšina Slovákov sa pozerá na takýto prístup k rodine s pochopením; tak to aspoň vyplynulo z prieskumu, ktorý robil Inštitút pre verejné otázky v súvislosti s postavením matiek na trhu práce v roku 2005.
Slobodné rozhodnutie
„Dôležité je slobodné rozhodnutie. Ženy, ktoré potrebujú kontakt so svojím pracoviskom, alebo potrebujú na sebe pracovať, sa budú zrejme cítiť frustrované, ak túto príležitosť nedostanú, a to sa v konečnom dôsledku môže negatívne prejaviť aj na vzťahu k rodine. Ale ak sa ženy rozhodnú zostať doma príliš dlho, veľmi často majú pri nástupe do zamestnania problémy,“ hovorí Eva Fiedlerová z Únie materských centier.
Kariéra alebo rodina
Najmä vysokoškolsky vzdelané ženy však nechceli rezignovať na svoju kariéru a zahodiť za hlavu roky štúdia aj pracovných skúseností. Zamestnávatelia im však situáciu príliš neuľahčovali – vo väčšine prípadov museli dokázať, že bez ohľadu na rodinné záväzku dokážu nastúpiť a robiť osem hodín denne. Dostávali sa tak do veľkého tlaku: na jednej strane predsudky a tvrdé podmienky zamestnávateľov, na druhej strane fakt, že mnohé sa počas rodičovskej dovolenky ocitli v informačnej aj sociálnej izolácii. Výskedom bolo strata odborných znalostí aj znížené sebavedomie.
V tejto situácii začali pôsobiť materské centrá; vytvárali pre matky priestor, kde si mohli vymieňať skúsenosti, vzdelávať sa a dobehnúť to, čo za roky starostlivosti o deti premeškali vo svojej profesii.
Firmy si začínajú ceniť matky
Dnes sa už zobudili aj firmy. Každý kvalitný pracovník má totiž cenu zlata, a firmy zistili, že sa im viac oplatí investovať do čiastočného prispôsobenia sa možnostiam matiek, ako hľadať a zaškoliť nových ľudí. Preto dnes mnohí ponúkajú flexibilný pracovný čas, čiastočné úväzky aj prácu z domu.
„Myslím si, že flexibilita zamestnávateľov sa zlepšuje, ak je človek dobrý odborník, cenia si ho a neradi by o neho prišli,“ hovorí Petra Fürbecková so spoločnosti Microsoft.
Pracujúce mamičky v našej firme majú šancu vybrať si zo širokej palety možností organizácie práce – smaozrejme, v závislosti od charakteru ich práce. A aj pri využití týchto možností si môžu v rámci pracovného času zvyšovať kvalifikáciu a odborne napredovať ako ostatní,“ hovorí Marek Gešo zo spoločnosti Accenture a dodáva: „Snažíme sa zabezpečiť zaujímavé a prístupné pracovné prostredie pre všetkých a zaobchádzať s ľuďmi tak, ako by sme chceli, aby sa zaobchádzalo s nami.“
Aj zamestnanci Východoslovenskej energetiky si môžu rozvrhnúť pracovný čas podľa svojich potrieb, firma im poskytuje aj potrebnú technickú podporu (pripojenie na internet, mobil, notebook). „Zatiaľ u nás neexistuje možnosť práce na plný úväzok z domu, ale flexibilná organizácia práce motivuje ženy vrátiť sa čím skôr do práce,“ vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti Andrea Danihelová.
Dostatok príležitostí rozhoduje
Vyzerá to, ako keby ženy boj o vyvážený život vyhrali. Ale nie je to také jednoduché. „Matky majú väčšie šance získať pracovné miesto zodpovedajúce ich vzdelaniu a kvalifikácii s primeraným ohodnotením najmä tam, kde je dostatok pracovných príležitostí. Na iných miestach to až také ideálne nie je,“ hovorí Eva Fiedlerová.
Nestraťte kontakt s profesiou
Po niekoľkoročnej prestávke v zamestnaní stratia mnohí sebadôveru. Stáva sa to najmä vtedy, ak neudržiavali kontakt so zamestnávateľom ani nesledovali, čo nové sa deje v ich odbore.
Veľmi zlá je aj sociálna izolácia; trpia ňou najmä tie ženy, ktoré sú zatvorené samy s dieťaťom „medzi štyrmi stenami“, bez možnosti kontaktovať sa s priateľmi a známymi. Ak sa matka ponorí výlučne do sveta detských problémov, môžu totiž utrpieť aj jej komunikačné zručnosti.
Neodpíľte sa od firmy
Prvá rada teda znie: ak sa chcete vrátiť do pôvodného zamestnania, neodpíľte sa od firmy, chodievajte na firemné akcie, udržujte kontakty s kolegami, sledujte novinky v odbore.
Návrat plánujte
Svoj návrat do práce plánujte dlhší čas – nestačí prísť a informovať sa, ako to bude s vaším nástupom do práce až vtedy, keď sa vám rodičovská dovolenka končí.
Ak sa vám zdá, že v práci sa za vašej neprítomnosti dejú veľké zmeny, skúste pouvažovať, či by ste nezvládli nastúpiť aspoň na part time, alebo vypomáhať pri niektorých dlhodobejších projektoch; v dlhšom časovom horizonte si pravdepodobne dokážete prácu lepšie zorganizovať.
Čo tak práca z domu?
Zaujímajte sa aj o ďalšie možnosti flexibilného pracovného času – vrátane práce z domu.
Ak tieto možnosti vaša firma neposkytuje, skúste hľadať inde. Užitočné informácie môžete nájsť na stránke ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny alebo pod heslom zamestnávateľ ústretový k rodine. V rámci tejto súťaže sa môžete dozvedieť o firmách, ktoré sa snažia o zladenie súkromného a pracovného života svojich zamestnancov.
Vzdelávajte sa
Ak je to možné, zvyšujte si kvalifikáciu – čítajte odbornú literatúru, učte sa napríklad cudzie jazyky.
Ak vo vašej firme zaviedli nový softvér, informujte sa o možnosti zaškolenia alebo navrhnite kolegom priateľskú výpomoc – aj v rámci práce „zadarmo“ sa môžete naučiť veľa a navyše si urobíte predstavu aj o tom, ako to po dlhšom období na vašom pracovisku funguje.
(gal)