Krajči napísal list za pol miliardy

List ako dôkaz. Aj tak by sa dala nazvať kauza Záchranného systému Slovakia, ktorá končí pre štát 500-­miliónovou pokutou.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Ak minister vnútra napíše list, v ktorom sa zaviaže niečo splniť, je to záväzné a musí tak urobiť. Nepotrebuje uzatvoriť ani žiadnu zmluvu.

Tak rozhodli slovenské súdy v kauze Záchranného systému Slovakia, ktorý patril Jozefovi Studeničovi. Pre rozhodnutie exministra vnútra Gustáva Krajčiho (HZDS) musí dnes ministerstvo vnútra zaplatiť súkromnej firme Dortex pol miliardy.

Najdrahšie vety

„Ministerstvo vnútra sa zaväzuje, že v roku 1999 poskytne Záchrannému systému Slovakia príspevok v minimálnej výške 80 miliónov korún. Ministerstvo vnútra garantuje, že bude poskytovať v rokoch 2000 – 2003 Záchrannému systému Slovakia príspevok v minimálnej úrovni príspevku roka 1999.“ To sú najdrahšie vety Gustáva Krajčiho, pre ktoré teraz štát po desiatich rokoch od ich napísania musí platiť.

Krajči sa tak 3. augusta 1998, mesiac pred voľbami, zaviazal financovať Studeničov systém, ak on bude naďalej vykonávať záchranné práce. Príspevok im chcel poskytovať zo zákonného poistenia motorových vozidiel.

Jeho list slúžil ako podklad pre Slovenskú poisťovňu, ktorej Studenič dlhoval peniaze.

Predtým, ako Krajči list napísal, sľúbil podporu záchrannému systému na mítingu aj predseda HZDS Vladimír Mečiar.

HZDS voľby prehralo a nový minister vnútra Ladislav Pittner rozhodol, že Krajčiho záväzok ďalej nebude plniť. Podľa Pittnerových slov rozhodol po porade s expertmi na ministerstve. Právnu analýzu si vypracovať nedal.

Pittner hovorí, že systém bol nefunkčný a aj tak jeho prácu robili policajti a hasiči. Nefunkčnosť záchranných prác mohla byť podmienkou zrušenia záväzku. Ministerstvo sa to snažilo preukázať aj na súde, ale sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Pospech výpovede navrhnutých svedkov nepripustil. Uznal námietku žalobcu, že nevypočutí svedkovia „sú zamestnanci žalovaného a ich výpovede by boli ovplyvnené vzťahom k žalovanému“.

Studenič podal žalobu na štát v roku 1999. V roku 2002 celú vec predal firme Dortex, ktorú zastupuje Karol Kovár, blízky spolupracovník jedného z najbohatších Slovákov Zoroslava Kollára.

Štát prehral na plnej čiare

Súdy rozhodli, že štát má platiť. Kľúčový právny spor sa odohral o to, či možno považovať za záväzný obyčajný list ministra.

Ministerstvo vnútra predložilo súdu právnu analýzu dnes už ústavného sudcu Ladislava Orosza, ktorý napísal, že nie každý oficiálny list predstaviteľa vlády má verejnoprávnu povahu. Ten Krajčiho mal podľa neho len charakter odporúčania. Orosz tiež navrhoval neuznať list ako záväzný preto, že bol v rozpore s dobrými mravmi.

Žalobca mal tiež svoju právnu analýzu – Petra Škultétyho, ktorý sa naopak snažil dokázať, že išlo o „individuálny správny akt“, a teda záväzok, ktorý bolo potrebné plniť. Hovoril tiež, že ministerstvo vnútra je monokratický orgán a ten, kto o všetkom rozhoduje, je práve minister. Platí podľa neho aj zásada kontinuity, a teda, že záväzky starého ministra prechádzajú na nového.

Sudca Pospech v júli 2006 vyniesol rozsudok, v ktorom plne vyhovel žalobe. Svoje rozhodnutie považuje za správne a odvoláva sa aj na to, že rozsudok potvrdil Najvyšší súd. Pospech sa opieral hlavne o Škultétyho analýzu.

Senát Najvyššieho súdu v zložení Margita Fridová, Helena Haukvitzová a Anna Petruľáková potvrdil rozhodnutie krajského súdu 18. decembra 2007. Súd v rozsudku konštatuje, že minister mal kompetenciu za ministerstvo rozhodnúť o tom, kam príspevky z povinného poistenia pôjdu, preto treba jeho rozhodnutie vnímať ako záväzné.

Prokuratúra súhlasí

V januári podal minister vnútra Robert Kaliňák na Generálnu prokuratúru žiadosť o to, aby podala mimoriadne dovolanie. Medzitým sa už exekútor pokúsil zablokovať účty ministerstva. Dovolanie totiž nemá žiadny vplyv na to, že peniaze treba zaplatiť.

Prokuratúra však na dovolanie nevidela dôvod. Nezistila žiadne porušenie zákona.

„Nie je totiž podstatné, či má tento list náležitosti individuálneho správneho aktu z hľadiska verejného práva, ale dôležitou je skutočnosť, že minister sa výslovne zaviazal v mene ministerstva, že žalobcovi z prostriedkov prijatých zo zákonného poistenia poskytne v roku 1999 príspevok,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Podľa prokuratúry „tento prejav vôle založil záväzkový vzťah medzi ministertvom a žalobcom“.

Lehota na podanie dovolania zo strany prokuratúry uplynie v januári 2009. Ministerstvo vnútra má ešte možnosť podať podnet opakovane.

„Analyzujeme situáciu z hľadiska úspešnosti opakovaného podnetu a potom sa rozhodneme,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš. Ministerstvo si však už so žalobcom chce dohodnúť splátkový kalendár.

Právnik: Zodpovední obaja

Ústavný právnik Radoslav Procházka hovorí, že Krajčiho list „nie je v poriadku ani z právneho hľadiska“, ale „založil isté očakávania“ a Studenič mohol žiadať jeho plnenie. V podobnom zmysle podľa neho rozhoduje Súdny dvor Európskej únie, nesmie ísť však o špekulatívne transakcie.

Zodpovednosť podľa Procházku leží na obidvoch ministroch – Krajčim aj Pittnerovi a to, ktorý z nich chcel štát skôr chrániť, ako mu škodiť „je vec názoru“. On si myslí, že „podstatne väčší diel viny nesie Krajči“.

Studenič: Dohodu so mnou odmietali

JOZEF STUDENIČ nevidí chybu v sebe alebov Krajčim, ale v pravicovej vláde.

Považujete rozhodnutie Krajčiho aj po rokoch za dobré?

„V tom čase to bolo veľmi dobré rozhodnutie. Bola to garancia, aby záchranný systém ďalej fungoval. Nová vláda trestuhodne zničila dvanásťročnú prácu. Pôvodne to malo byť 45 miliónov korún, ale len nezodpovednosťou a arogantnosťou bývalej vlády to narástlo.“

Zodpovedný je podľa vás pán Pittner?

„Nielen on. Vedel o tom aj Mikloš, aj Dzurinda. Pokúšal som sa s nimi dohodnúť, aj mimosúdne. Zo 45 miliónov to vybehlo až na takúto sumu. Ja som sa snažil, koľko sa dalo, ale oni to brali na ľahkú váhu. Ten, kto je za to zodpovedný, je pán Paluš (bývalý šéf hasičov, ktorý nedávno odišiel do dôchodku, pozn. red.). On je odborník, ktorý Pittnerovi radil. S ním som rokoval na ministerstve vnútra, ale nevenovali sa tomu.“

Nedostali ste zákazku od Krajčiho len pre politickú príbuznosť s HZDS?

„Nie. Naplánoval som si rozvoj systému pomoci na cestách. A potreboval som na to garanciu. Nebudem zabezpečovať pomoc na cestách, keď neviem, že to je isté. Keď ich budeme žalovať za ušlú stratu, ktorá vznikla, bude to ďalších 400 miliónov. Ale ja ich nechcem žalovať, ja chcem, aby sme si sadli a hovorili o tom, ako zlepšiť záchranu na cestách.“

Pittner však hovorí, že váš systém vôbec nefungoval.

„Klame.“

Za koľko ste predali celú vec britskej firme Dotrex?

„Bežne sa predávajú pohľadávky za desať percent. Ale nie z úrokov, ale len z istiny.“

Čiže ste dostali desať percent z 80 miliónov?

„Ja som ešte nedostal nič, zatiaľ to nebolo vyplatené. Ani to tak skoro asi nebude.“

Ako ste na Britov prišli?

„Mal som našu advokátsku kanceláriu, ale nebola schopná šesť rokov nič robiť, keď mala ministerstvo vnútra a spravodlivosti v rukách istá skupina ľudí. Potom nám našli jednu firmu, ktorá po troch mesiacoch povedala, máte pravdu, ideme do toho.“

Premiér: Mňa sa nepýtajte

Premiér Fico sa odmieta vyjadriť, či HZDS nesie za polmiliardovú kauzu politickú zodpovednosť. Odkázal na ministra Kaliňáka.

HZDS odmieta, že by za kauzu Gustáva Krajčiho a polmiliardovú sumu nieslo politickú zodpovednosť. „Politickú zodpovednosť by mal niesť minister, za ktorého sa projekt nerealizoval. Nech si pán Pittner vstúpi do svedomia,“ povedal podpredseda strany Milan Urbáni. Ak chcel rozhodnutie Krajčiho Pittner zrušiť, mal to podľa Urbániho urobiť tak, aby to nemalo takéto následky. „Tiež môžem povedať, že Mikloš a Dzurinda podpísali zlé SPP, ale zmluvu nemôžem rušiť,“ dodal.

Premiér Robert Fico na otázky, či HZDS nesie za prípad politickú zodpovednosť, odmietol odpovedať.

Minister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák by považoval za správne „zvážiť vyvodenie priamej občianskoprávnej zodpovednosti voči obom“. „Politicky im to voliči zrátali už dávno,“ povedal Kaliňák.

Podpredseda SDKÚ Milan Hort povedal, že vláda po roku 1998 hasila veľa problémov, ktoré za Mečiara vznikli. „Snahou pána ministra Pittnera bolo zachrániť to, čo sa zachrániť dalo. Tí, ktorí sú skutočne zodpovední za tento problém, sedia dnes spolu s Robertom Ficom na koaličnej rade,“ myslí si Hort.

Prípad podľa neho vystihuje dvojtvárnosť Ficovej politiky. „Smer a Robert Fico neustále vyťahujú rôzne nezmyselné obvinenia na adresu bývalých vlád Mikuláša Dzurindu. O škodách, ktoré vznikli za vlády jeho koaličného partnera, či už privatizáciou, alebo inými neštandardnými opatreniami, však Robert Fico mlčí.“

Podpredseda KDH Daniel Lipšic hovorí, že takto fungovala Mečiarova vláda. „Dohadzovali zákazky známym, sponzorom, nebolo žiadne verejné obstarávanie, tak sa na Slovensku bačovalo.“

Dnes už síce na Slovensku platí zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú výkonom verejnej moci, ale týka sa len konania štátu voči súkromným osobám.

(mož)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 684
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 111
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu