Vláda často argumentuje nedostatočnou ochranou úspor sporiteľov v druhom pilieri. Národná banka Slovenska dohliada na hospodárenie dôchodkových správcovských spoločností (DSS) a na to, ako investujú. Je sporenie na dôchodok v druhom pilieri bezpečné?
„Podľa môjho názoru je druhý pilier nastavený dobre a bezpečne. V systéme je minimalizované riziko individuálneho zlyhania konkrétnej DSS a zneužitia peňazí sporiteľov. Navyše, DSS sú súčasťou renomovaných európskych finančných skupín. DSS aj depozitár sú povinní poskytovať Národnej banke Slovenska na dennej báze informácie o každej transakcii s majetkom v dôchodkovom fonde, takže je priebežne informovaná o vývoji a stave majetku sporiteľov.“
DSS vlani hospodárili so stratou. Prečo?
„Straty DSS vykázané v prvých dvoch rokoch pôsobenia na trhu boli spôsobené vysokými nákladmi na provízie na sprostredkovateľov a reklamu a propagačnú činnosť. DSS použili na tieto začiatočné investície prostriedky svojich materských spoločností. Je však zrejmé, že vlastné imanie je v prípade každej spoločnosti vytvorené v dostatočnej výške. Navyše výšku provízií a nákladov na reklamu a propagáciu od 1. januára 2007 reguluje zákon.“
Môžu DSS kryť tieto straty z majetku sporiteľov?
„Majetok v dôchodkovom fonde nie je súčasťou majetku DSS. Je spoločným majetkom sporiteľov a eviduje sa oddelene od majetku DSS. Straty DSS vytvorené v prvých rokoch hospodárenia nemožno kryť z majetku sporiteľov. DSS ich pravdepodobne vyrovnajú aj z nerozdeleného zisku bežného obdobia, keďže už v najbližších rokoch začnú vytvárať zisk.“
Nedávne prepady na akciových trhoch sa negatívne dotkli aj výnosov v druhom pilieri. Môžu za tieto straty DSS, lebo zle investujú?
„K poklesom amerických a európskych akciových indexov došlo z dôvodu celkovej neistoty a negatívnej nálady na celom finančnom trhu. Z pohľadu dlhodobých investorov, akými sú v tomto prípade dôchodkové fondy, je však podstatné, že negatívny vplyv akciových investícií nastal v rámci dočasného poklesu akciových trhov, kde k takémuto striedaniu obdobia rastu a poklesu dochádza. Na výkonnosť fondov sa však treba pozerať z pohľadu celého obdobia fungovania systému starobného dôchodkového sporenia.“
Akciové trhymôžu v budúcnosti opäť zaznamenať pokles, no rovnako môžu rásť. Môže sa stať, že si niekto v druhom pilieri nenasporí ani toľko, koľko na svoj dôchodkový účet vložil?
„V kratšom horizonte dochádza k menším či väčším poklesom hlavne v portfóliách, ktoré obsahujú významný podiel akciovej zložky. V dlhodobom horizonte, teda aj v prípade sporenia na dôchodok, je len hypotetická pravdepodobnosť, že sporiteľ nebude mať v čase odchodu do dôchodku minimálne to, čo vložil. Práve rozdielna rizikovosť dôchodkových fondov je dôvodom, prečo sa úspory sporiteľa presunú do fondov s konzervatívnejšou investičnou stratégiou. Konzervatívny sporiteľ si však môže sporiť po celý čas v konzervatívnom fonde.“
Aký má vplyv na výnosy v druhom pilieri dĺžka sporenia?
„Dlhodobosť sporenia na dôchodok je, aj vzhľadom na charakter finančných trhov, základným predpokladom na zabezpečenie príjmu v starobe.“
Ako sa dotkne prechod na euro majetku ľudí v dôchodkových fondoch?
„K žiadnym výrazným zmenám v portfóliách dôchodkových fondov pravdepodobne nedôjde. Možno predpokladať, že pre konzervatívny dôchodkový fond sa rozšíria investičné príležitosti na dlhopisovom trhu v rámci eurozóny.“