BRATISLAVA. Ak sporiteľ zomrie skôr, ako sa mu z druhého piliera začne vyplácať dôchodok, jeho penzijné úspory nezostanú v súkromnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS). Zdedí ich osoba, ktorú počas života uviedol v zmluve, alebo jeho pozostalí. Na prvom mieste v poradí je manželka alebo manžel, potom deti a rodičia.
V prípade, že občan začne poberať penziu z druhého piliera a neskôr zomrie, jeho manželka či manžel bude poberať vdovský alebo vdovecký dôchodok. Jeho nezaopatrené deti majú zase nárok na sirotský dôchodok. Je to teda rovnaké ako v prípade pozostalostných dôchodkov, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa z prvého piliera.
Dôchodca si kúpi doživotnú rentu za všetky úspory
Sporiteľ sa môže rozhodnúť, že si za všetky úspory v druhom pilieri kúpi doživotný dôchodok v životnej poisťovni. No môže tak urobiť vtedy, ak si v druhom pilieri sporil aspoň 15 rokov a dosiahol dôchodkový vek. Taká je podľa súčasného zákona podmienka na vznik nároku na dôchodok z druhého piliera.
V prípade, že penzista neskôr zomrie, jeho manželka či manžel budú počas jedného roka poberať vdovský alebo vdovecký dôchodok. Nezaopatrené deti sirotský dôchodok, no najdlhšie do 26 rokov ich veku.
Vdova alebo vdovec môžu po uplynutí jedného roka od smrti životného partnera poberať pozostalostný dôchodok v prípade, ak dovŕšili dôchodkový vek, sú invalidní alebo sa starajú o nezaopatrené dieťa.
Platí to aj v prípade pozostalostného dôchodku z prvého piliera. No zo Sociálnej poisťovne ho poberá aj vdova či vdovec, ktorí vychovali aspoň tri deti alebo dovŕšili 52 rokov a vychovali dve deti.
Niektorí odborníci však súčasný zákon vykladajú inak. Podľa nich majú nárok na pozostalostný dôchodok z prvého piliera len vdovy alebo vdovci, ktorí sa starajú o nezaopatrené dieťa a je im priznaný vysoký stupeň invalidity. Sociálna poisťovňa nedávno uviedla, že to tak nie je a nárok na výplatu vdovského a vdoveckého dôchodku priznáva všetkým piatim skupinám pozostalých.
Časť úspor môže penzistovi vyplatiť aj DSS
Ak si dôchodca nekúpi za všetky svoje úspory z druhého piliera doživotnú rentu v životnej poisťovni, časť úspor mu potom DSS vyplatí jednorazovo alebo v dohodnutých mesačných splátkach.
Podmienkou je, že do životnej poisťovne sa presunie taká časť úspor, aby jeho dôchodok zodpovedal minimálne 60 percentám životného minima platného v danom čase.
V prípade, že zomrie, životná poisťovňa bude vyplácať pozostalostné dôchodky. Zostatok na dôchodkovom účte vyplatí DSS pozostalým v splátkach, na ktorých sa dohodla ešte so sporiteľom.
Pozostalostnédôchodky
Vdovské, vdovecké či sirotské dôchodky z druhého piliera bude vyplácať životná poisťovňa. Z prvého piliera ich vypláca Sociálna poisťovňa.
Vdovský a vdovecký dôchodok je vo výške 60 percent starobného dôchodku zosnulého, ktorý mal z prvého a z druhého piliera.
Sirotský dôchodok je vo výške 40 percent penzie zosnulého.
Po uplynutí jedného roka od smrti partnera sa vyplácajú podľa podmienok určených v zákone.
Zdroj : dôchodkové zákony