Druhý pilier sa o necelý mesiac zatvorí

Ľudia, ktorí si sporia na dôchodok v druhom, takzvanom kapitalizačnom pilieri, majú mesiac na prípadné prehodnotenie svojho rozhodnutia.

Pre mladých ľudí, ktorí si budú na penziu sporiť viac ako 25 rokov a ich príjem sa bude pravidelne valorizovať, môže by druhý pilier výhodný.Pre mladých ľudí, ktorí si budú na penziu sporiť viac ako 25 rokov a ich príjem sa bude pravidelne valorizovať, môže by druhý pilier výhodný. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Vláda aj opozícia sa nezhodujú v tom, pre koho je druhý pilier ešte výhodný a pre koho už nie. Zástupcovia vlády tvrdia, že v systéme je veľa sporiteľov, ktorí si na penziu nenasporia. Takéto tvrdenia sú však zavádzajúce. Aj človek s minimálnou mzdou si na dôchodok z druhého piliera našetrí. Samo­zrejme, že jeho dôchodok z druhého piliera bude nízky. Rovnako nízky však bude aj jeho dôchodok z prvého piliera.

Čakanie na budúcnosť

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iný názor majú ekonómovia a niektorí opoziční poslanci. Tí hovoria o tom, že druhý pilier nie je riešením, ktoré má priniesť vyššie dôchodky, ale vznikol preto, aby reagoval na zmenenú demografickú a sociálnu situáciu v budúcnosti. „Aby medzi ľuďmi, ktorí sa budú stretávať v rovnakom čase ako dôchodcovia, neboli výrazné rozdiely,“ povedala poslankyňa za SDKÚ Iveta Radičová.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa naplnia prognózy, budú podľa Petra Goliaša z Inštitútu Ineko o 20 rokov pripadať na jedného dôchodcu nad 65 rokov traja ľudia vo veku 18 až 64 rokov. Dnes ich je takmer šesť. Vláda bude preto nútená znížiť výhodnosť prvého piliera.

„Druhý pilier čiastočne znižuje riziko, že ja ako dôchodca budem o pár desaťročí odkázaný na jedného pracujúceho, ktorý bude musieť zo svojho príjmu okrem vlastnej rodiny uživiť aj mňa,“ tvrdí analytik Inštitútu Iness Radovan Ďurana.

Obe strany sa zhodujú v tom, že rozhoduje veľa faktorov. Je to najmä dĺžka sporenia, teda súčasný vek sporiteľa a vek odchodu do dôchodku, jeho súčasné uplatnenie na trhu práce, pracovné vyhliadky či príjem.

Komu sa to oplatí

„Sporenie v druhom pilieri nemusí byť výhodné pre tých, ktorí očakávajú, že prvý pilier bude v budúcnosti udržateľný a stabilný a neprikladajú význam možnosti zanechať usporené prostriedky blízkym v prípade úmrtia,“ povedal Ďurana.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Robert Fico pred časom povedal, že sa druhý pilier oplatí iba ľuďom, ktorí zarábajú aspoň 29-tisíc korún, ich príjem sa bude valorizovať a sporiť budú aspoň 25 až 30 rokov. Podľa Radičovej druhý pilier nemusí byť výhodný pre ľudí nad 50 rokov.

Podľa zákona si na dôchodok z druhého piliera treba sporiť aspoň 15 rokov. No rovnako aj na penziu zo Sociálnej poisťovne treba byť dôchodkovo poistený minimálne 15 rokov.

Druhý pilier môže byť podľa Goliaša menej výhodný pre starších ľudí, ktorí si v ňom budú sporiť menej ako 20 rokov. „Dôvodom je najmä očakávaný rýchly rast ekonomiky súvisiaci s dobiehaním životnej úrovne vyspelých krajín, čo zvýhodňuje prvý pilier,“ vraví Goliaš.

Štyridsiatnici by mali pri rozhodovaní počítať s možnosťou predĺženia dôchodkového veku na 65 rokov. Aj keď ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová zvyšovanie veku odchodu do dôchodku odmieta, aj niektorí koa­liční poslanci pripúšťajú, že sa tomu nevyhneme.

SkryťVypnúť reklamu

„Európska únia nám prikazuje do roku 2014 zvýšiť vek odchodu do dôchodku,“ povedala poslankyňa za SNS Milada Belásová.

Kto už vstúpil a vystúpil

V druhom pilieri si od januára prestalo sporiť asi 42­tisíc ľudí, ostáva v ňom vyše 1,5 milió­na sporiteľov. Podľa údajov Sociálnej poisťovne asi 80 percent bývalých sporiteľov platilo dôchodkové odvody z vymeriavacieho základu od nula do 20-tisíc korún. Zo systému vystúpili najmä starší sporitelia, vyše polovica z nich mala viac ako 45 rokov. Do druhého piliera od začiatku roka vstúpilo takmer 11­tisíc ľudí. Ich priemerný vymeriavací základ je podľa poisťovne asi 18­tisíc korún.

Šesť mesiacov na rozhodnutie

Mladí ľudia, ktorí neboli v minulosti sociálne poistení, budú mať po tom, čo začnú prvýkrát platiť odvody, šesť mesiacov na rozhodnutie, či do druhého piliera vstúpia. Ak to nestihnú, už sa tam nedostanú. Penziu im bude v budúcnosti vyplácať iba Sociálna poisťovňa. Platí to samozrejme pod podmienkou, že niektorá z nasledujúcich vlád systém neotvorí.

SkryťVypnúť reklamu

Pre ľudí, ktorí začali prvýkrát platiť odvody do poisťovne najneskôr vlani v decembri, bol druhý pilier do konca roka 2007 povinný. Ak si nevybrali dôchodkovú spoločnosť, urobila to za nich poisťovňa. Aj oni môžu do konca júna rozhodnutie prehodnotiť.

(of)

Vstúpiť aj vystúpiť sa dá do konca júna

Ako vstúpiť do sporivého dôchodkového piliera?

Ľudia, ktorí do druhého piliera nevstúpili do 30. júna 2006 a sú dôchodkovo poistení, majú v prípade záujmu ešte takmer mesiac na vstup do systému. Mladí ľudia, ktorí zač­nú prvýkrát platiť odvody, môžu do druhého piliera vstúpiť aj neskôr.

Budúci sporiteľ podpíše zmluvu s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, pre ktorú sa rozhodol, v niektorej z jej pobočiek. Pri podpise stačí predložiť občiansky preukaz, podpis sa neoveruje.

SkryťVypnúť reklamu

Sporiteľ by mal o vstupe do druhého piliera informovať aj svojho zamestnávateľa. V zákone však nie je žiadna sank­cia, ak by tak neurobil.

Ako z druhého piliera vystúpiť?

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne zo systému vystúpiť, doručí do pobočky Sociálnej poisťovne do 30. júna písomné oznámenie, ktorého obsahom je prejav vôle nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení. Formulár nájde v pobočke Sociálnej poisťovne, alebo si ho môže stiahnuť zo stránky www.socpoist.sk. Vyplnené tlačivo môže do poisťovne doručiť osobne alebo zaslať poštou. Svoj podpis už nemusí overovať u notára.

Sociálna poisťovňa o rozhodnutí občana informuje dôchodkovú správcovskú spoločnosť, ktorá následne prevedie do poisťovne jeho príspevky.

(of)

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina mladých ľudí by nemala pochybovať

1. Pre koho je druhý pilier nevýhodný? 2. Ako sa majú rozhodnúť mladí ľudia?

Iveta Radičová, poslankyňa, SDKÚ

1. „Pre priebežný systém je určujúce, ako sa rozvíja trh práce, pre druhý pilier, ako sa rozvíja kapitálový trh. Najlepším riešením je rozloženie rizika, a teda kombinácia oboch pilierov. Ak má občan celoživotne nízky príjem, nízky dôchodok bude mať z oboch pilierov. Pokiaľ bude krátkodobo dôchodkovo poistený, opäť sa to prejaví na výške jeho dôchodku. Pre kapitálový trh platí, že čím dlh­šie sporíte, o to môže byť dosiahnutý výnos vyšší. Druhý pilier nemusí byť výhodný pre ľudí nad 50 rokov.“

2. „Majú pred sebou celú kariéru. Nemajú o čom pochybovať.“

Jozef Halecký, poslanec, HZDS

SkryťVypnúť reklamu

1. „Druhý pilier je nevýhodný pre občanov s príjmom nižším ako 75 percent priemernej mzdy, čo je okolo 15­tisíc korún a pravdepodobne pre ľudí nad 40 rokov. Tiež pre ľudí so základným či stredným odborným vzdelaním, ak ide o robotnícke profesie alebo remeselníkov, ak nepodnikajú. Nie je výhodný ani pre matky, ktoré majú alebo plánujú viac ako tri deti, pre ľudí, ktorí budú dlhšie pracovať v zahraničí, ale aj pre dlhodobo nezamestnaných.“

2. „Väčšina mladých by sa mala zapojiť. Zvažovať by mali tí, ktorí majú nižšie ako stredné vzdelanie a nechcú podnikať.“

Milada Belásová, poslankyňa, SNS

1. „Druhý pilier sa zrejme neoplatí ľuďom nad 45 rokov veku s príjmom do 30 000 korún. No neplatí to paušálne. Napríklad pre 45-ročného profesora, ktorý vie, že chce ísť do dôchodku v 70 rokoch, môže byť výhodný.“

SkryťVypnúť reklamu

2. „Úlohu zohráva vzdelanie a uplatnenie na trhu práce. Filozofia druhého piliera je v tom, že v budúcnosti odbremení štát tým, že ľudia si budú sami sporiť na penziu. Z tohto pohľadu by mladí ľudia mali byť v druhom pilieri.“

Ivan Švejna,

Nadácia F. A. Hayeka

1. Pôvodná podmienka desať rokov na vznik nároku na dôchodok z druhého piliera vyjadrovala, kto by mal uvažovať o sporení na penziu v druhom pilieri a kto už nie. Interpretácie, že niekto si na dôchodok nenasporí, nie sú správne. Každý, kto do systému vstúpi, bude mať dvojzložkový dôchodok. Štyridsiatnik bude tri štvrtiny dôchodku dostávať od štátu, štvrtinu si nasporí v DSS.

2. „Jednoznačne áno. Nie je čo zvažovať.“

Adresy spoločností

AEGON,d.s.s.

SkryťVypnúť reklamu

www.aegon.sk

Infolinka: 0850 123 466

Allianz Slovenská, d.s.s.

www.dss.allianzsp.sk

Infolinka: 0800 111 555

AXA, d.s.s.

www.axa-sk.com

Infolinka: 0850 111 122

ČSOB, d.s.s.

www.csobdss.sk

Infolinka: 0800 123 723

ING, d.s.s.

www.ingdss.sk

Infolinka: 0850 111 464

VÚB Generali, d.s.s.

www.vubgenerali.sk

Infolinka: 0800 111 110

Kde hľadať informácie

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

www.jedenpiliernestaci.sk

Infolinka: 0800 12 9999

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny

www.employment.gov.sk

Infolinka: 0800 888 030

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu