Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
PRI ROZHODOVANÍ HRÁ ROLU VEK SPORITEĽA, KEDY PÔJDE DO PENZIE, KOĽKO ZARÁBA A AKÝ MÁ VZŤAH K DEDENIU ÚSPOR

Druhý pilier sa o necelý mesiac zatvorí

Ľudia, ktorí si sporia na dôchodok v druhom, takzvanom kapitalizačnom pilieri, majú mesiac na prípadné prehodnotenie svojho rozhodnutia.

Pre mladých ľudí, ktorí si budú na penziu sporiť viac ako 25 rokov a ich príjem sa bude pravidelne valorizovať, môže by druhý pilier výhodný.Pre mladých ľudí, ktorí si budú na penziu sporiť viac ako 25 rokov a ich príjem sa bude pravidelne valorizovať, môže by druhý pilier výhodný. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Vláda aj opozícia sa nezhodujú v tom, pre koho je druhý pilier ešte výhodný a pre koho už nie. Zástupcovia vlády tvrdia, že v systéme je veľa sporiteľov, ktorí si na penziu nenasporia. Takéto tvrdenia sú však zavádzajúce. Aj človek s minimálnou mzdou si na dôchodok z druhého piliera našetrí. Samo­zrejme, že jeho dôchodok z druhého piliera bude nízky. Rovnako nízky však bude aj jeho dôchodok z prvého piliera.

Čakanie na budúcnosť

Iný názor majú ekonómovia a niektorí opoziční poslanci. Tí hovoria o tom, že druhý pilier nie je riešením, ktoré má priniesť vyššie dôchodky, ale vznikol preto, aby reagoval na zmenenú demografickú a sociálnu situáciu v budúcnosti. „Aby medzi ľuďmi, ktorí sa budú stretávať v rovnakom čase ako dôchodcovia, neboli výrazné rozdiely,“ povedala poslankyňa za SDKÚ Iveta Radičová.

Ak sa naplnia prognózy, budú podľa Petra Goliaša z Inštitútu Ineko o 20 rokov pripadať na jedného dôchodcu nad 65 rokov traja ľudia vo veku 18 až 64 rokov. Dnes ich je takmer šesť. Vláda bude preto nútená znížiť výhodnosť prvého piliera.

„Druhý pilier čiastočne znižuje riziko, že ja ako dôchodca budem o pár desaťročí odkázaný na jedného pracujúceho, ktorý bude musieť zo svojho príjmu okrem vlastnej rodiny uživiť aj mňa,“ tvrdí analytik Inštitútu Iness Radovan Ďurana.

Obe strany sa zhodujú v tom, že rozhoduje veľa faktorov. Je to najmä dĺžka sporenia, teda súčasný vek sporiteľa a vek odchodu do dôchodku, jeho súčasné uplatnenie na trhu práce, pracovné vyhliadky či príjem.

Komu sa to oplatí

„Sporenie v druhom pilieri nemusí byť výhodné pre tých, ktorí očakávajú, že prvý pilier bude v budúcnosti udržateľný a stabilný a neprikladajú význam možnosti zanechať usporené prostriedky blízkym v prípade úmrtia,“ povedal Ďurana.

Premiér Robert Fico pred časom povedal, že sa druhý pilier oplatí iba ľuďom, ktorí zarábajú aspoň 29-tisíc korún, ich príjem sa bude valorizovať a sporiť budú aspoň 25 až 30 rokov. Podľa Radičovej druhý pilier nemusí byť výhodný pre ľudí nad 50 rokov.

Podľa zákona si na dôchodok z druhého piliera treba sporiť aspoň 15 rokov. No rovnako aj na penziu zo Sociálnej poisťovne treba byť dôchodkovo poistený minimálne 15 rokov.

Druhý pilier môže byť podľa Goliaša menej výhodný pre starších ľudí, ktorí si v ňom budú sporiť menej ako 20 rokov. „Dôvodom je najmä očakávaný rýchly rast ekonomiky súvisiaci s dobiehaním životnej úrovne vyspelých krajín, čo zvýhodňuje prvý pilier,“ vraví Goliaš.

Štyridsiatnici by mali pri rozhodovaní počítať s možnosťou predĺženia dôchodkového veku na 65 rokov. Aj keď ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová zvyšovanie veku odchodu do dôchodku odmieta, aj niektorí koa­liční poslanci pripúšťajú, že sa tomu nevyhneme.

„Európska únia nám prikazuje do roku 2014 zvýšiť vek odchodu do dôchodku,“ povedala poslankyňa za SNS Milada Belásová.

Kto už vstúpil a vystúpil

V druhom pilieri si od januára prestalo sporiť asi 42­tisíc ľudí, ostáva v ňom vyše 1,5 milió­na sporiteľov. Podľa údajov Sociálnej poisťovne asi 80 percent bývalých sporiteľov platilo dôchodkové odvody z vymeriavacieho základu od nula do 20-tisíc korún. Zo systému vystúpili najmä starší sporitelia, vyše polovica z nich mala viac ako 45 rokov. Do druhého piliera od začiatku roka vstúpilo takmer 11­tisíc ľudí. Ich priemerný vymeriavací základ je podľa poisťovne asi 18­tisíc korún.

Šesť mesiacov na rozhodnutie

Mladí ľudia, ktorí neboli v minulosti sociálne poistení, budú mať po tom, čo začnú prvýkrát platiť odvody, šesť mesiacov na rozhodnutie, či do druhého piliera vstúpia. Ak to nestihnú, už sa tam nedostanú. Penziu im bude v budúcnosti vyplácať iba Sociálna poisťovňa. Platí to samozrejme pod podmienkou, že niektorá z nasledujúcich vlád systém neotvorí.

Pre ľudí, ktorí začali prvýkrát platiť odvody do poisťovne najneskôr vlani v decembri, bol druhý pilier do konca roka 2007 povinný. Ak si nevybrali dôchodkovú spoločnosť, urobila to za nich poisťovňa. Aj oni môžu do konca júna rozhodnutie prehodnotiť.

(of)
Vstúpiť aj vystúpiť sa dá do konca júna

Ako vstúpiť do sporivého dôchodkového piliera?

Ľudia, ktorí do druhého piliera nevstúpili do 30. júna 2006 a sú dôchodkovo poistení, majú v prípade záujmu ešte takmer mesiac na vstup do systému. Mladí ľudia, ktorí zač­nú prvýkrát platiť odvody, môžu do druhého piliera vstúpiť aj neskôr.

Budúci sporiteľ podpíše zmluvu s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, pre ktorú sa rozhodol, v niektorej z jej pobočiek. Pri podpise stačí predložiť občiansky preukaz, podpis sa neoveruje.

Sporiteľ by mal o vstupe do druhého piliera informovať aj svojho zamestnávateľa. V zákone však nie je žiadna sank­cia, ak by tak neurobil.

Ako z druhého piliera vystúpiť?

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne zo systému vystúpiť, doručí do pobočky Sociálnej poisťovne do 30. júna písomné oznámenie, ktorého obsahom je prejav vôle nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení. Formulár nájde v pobočke Sociálnej poisťovne, alebo si ho môže stiahnuť zo stránky www.socpoist.sk. Vyplnené tlačivo môže do poisťovne doručiť osobne alebo zaslať poštou. Svoj podpis už nemusí overovať u notára.

Sociálna poisťovňa o rozhodnutí občana informuje dôchodkovú správcovskú spoločnosť, ktorá následne prevedie do poisťovne jeho príspevky.

(of)
Väčšina mladých ľudí by nemala pochybovať

1. Pre koho je druhý pilier nevýhodný? 2. Ako sa majú rozhodnúť mladí ľudia?

Iveta Radičová, poslankyňa, SDKÚ

1. „Pre priebežný systém je určujúce, ako sa rozvíja trh práce, pre druhý pilier, ako sa rozvíja kapitálový trh. Najlepším riešením je rozloženie rizika, a teda kombinácia oboch pilierov. Ak má občan celoživotne nízky príjem, nízky dôchodok bude mať z oboch pilierov. Pokiaľ bude krátkodobo dôchodkovo poistený, opäť sa to prejaví na výške jeho dôchodku. Pre kapitálový trh platí, že čím dlh­šie sporíte, o to môže byť dosiahnutý výnos vyšší. Druhý pilier nemusí byť výhodný pre ľudí nad 50 rokov.“

2. „Majú pred sebou celú kariéru. Nemajú o čom pochybovať.“

Jozef Halecký, poslanec, HZDS

1. „Druhý pilier je nevýhodný pre občanov s príjmom nižším ako 75 percent priemernej mzdy, čo je okolo 15­tisíc korún a pravdepodobne pre ľudí nad 40 rokov. Tiež pre ľudí so základným či stredným odborným vzdelaním, ak ide o robotnícke profesie alebo remeselníkov, ak nepodnikajú. Nie je výhodný ani pre matky, ktoré majú alebo plánujú viac ako tri deti, pre ľudí, ktorí budú dlhšie pracovať v zahraničí, ale aj pre dlhodobo nezamestnaných.“

2. „Väčšina mladých by sa mala zapojiť. Zvažovať by mali tí, ktorí majú nižšie ako stredné vzdelanie a nechcú podnikať.“

Milada Belásová, poslankyňa, SNS

1. „Druhý pilier sa zrejme neoplatí ľuďom nad 45 rokov veku s príjmom do 30 000 korún. No neplatí to paušálne. Napríklad pre 45-ročného profesora, ktorý vie, že chce ísť do dôchodku v 70 rokoch, môže byť výhodný.“

2. „Úlohu zohráva vzdelanie a uplatnenie na trhu práce. Filozofia druhého piliera je v tom, že v budúcnosti odbremení štát tým, že ľudia si budú sami sporiť na penziu. Z tohto pohľadu by mladí ľudia mali byť v druhom pilieri.“

Ivan Švejna,

Nadácia F. A. Hayeka

1. Pôvodná podmienka desať rokov na vznik nároku na dôchodok z druhého piliera vyjadrovala, kto by mal uvažovať o sporení na penziu v druhom pilieri a kto už nie. Interpretácie, že niekto si na dôchodok nenasporí, nie sú správne. Každý, kto do systému vstúpi, bude mať dvojzložkový dôchodok. Štyridsiatnik bude tri štvrtiny dôchodku dostávať od štátu, štvrtinu si nasporí v DSS.

2. „Jednoznačne áno. Nie je čo zvažovať.“

Adresy spoločností

AEGON,d.s.s.

www.aegon.sk

Infolinka: 0850 123 466

Allianz Slovenská, d.s.s.

www.dss.allianzsp.sk

Infolinka: 0800 111 555

AXA, d.s.s.

www.axa-sk.com

Infolinka: 0850 111 122

ČSOB, d.s.s.

www.csobdss.sk

Infolinka: 0800 123 723

ING, d.s.s.

www.ingdss.sk

Infolinka: 0850 111 464

VÚB Generali, d.s.s.

www.vubgenerali.sk

Infolinka: 0800 111 110

Kde hľadať informácie

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

www.jedenpiliernestaci.sk

Infolinka: 0800 12 9999

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny

www.employment.gov.sk

Infolinka: 0800 888 030

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 4. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 5. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 6. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 2. Keď ekológia spája
 3. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 4. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 820
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 656
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 4 756
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 233
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 057
 6. Od Česka až po Jadran 3 972
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 152
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 971
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 939
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 202
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do kaviarne Towers nevidno.

Inšpekcia má odposluchy aj videozáznamy.


9 h
Zuzana Rehák Štefečeková na LOH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte online letnú olympiádu.


Sportnet a 1 ďalší 6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Za kyberšikanu hrozí až šesť rokov.


a 1 ďalší 7 h