BRATISLAVA. Ak niekto včera šiel k lekárovi „naslepo“, mohol až pred jeho dverami zistiť, že chodil nadarmo. Niektoré ambulancie boli zatvorené, a aj keď za ich dverami niekto bol, nepracoval.
Zdravotníci sa tak pripojili k protestu „Deň zdravia zdravotníkov“, na ktorý vyzval prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco.
Denníku SME sa s viacerými lekármi nepodarilo spojiť. Napríklad v Mestskom účelovom objekte v Prešove, kde sídlia najmä súkromní lekári, väčšina ordinácií nefungovala. Pacienti si mohli na dverách prečítať, že v piatok je pre chorobu zatvorené alebo sa jednoducho neordinuje.
Hoci údaje o účasti na proteste nie sú a asi ani nebudú známe, Janco je presvedčený, že bol úspešný. Povedal, že organizátori ho informovali, že „v niektorých okresoch boli prázdne alebo poloprázdne polikliniky“.
Niektorí lekári nepracovali celý deň, iní hodinu. Spolu s tými, ktorí s protestom sympatizovali, určite ide aj o tisícky zdravotníkov, tvrdí Janco.
Únia špecialistov žiada zdvojnásobiť platby štátu na vyšetrenia, lieky i platy zdravotníkov. Ministerstvo zdravotníctva vopred výzvu na protest označilo za „iracionálnu“.
„Morálne so štrajkom súhlasím, ale nechcel som ublížiť pacientom. Prevažne sú starí a do Trenčína dochádzajú, nemohol som len tak zatvoriť ambulanciu,“ povedal trenčiansky očný lekár Assadullah Anwarzai.
Cez deň nevyšlo najavo, že by lekári odmietli prijať naliehavý prípad. Janco tvrdí, že protest mal taký dobrý ohlas vo verejnosti, že „nikto neprejavil nevôľu“. Ani tlačové agentúry, ktoré situáciu sledovali, neinformovali, že by sa pacienti sťažovali. Len TASR citovala jednu Košičanku stredného veku: „Lekár nemôže byť chorý. Musí sa venovať pacientom, je to jeho povolanie a poslanie.“
Ivan Majerčák, kardiológ z Košíc, povedal, že o proteste sa dozvedel včera ráno na klinike, takže aj keby chcel, už nemal možnosť „náhle ochorieť“. Hovorí, že iste by prospela lepšia informovanosť lekárov špecialistov o podobnej akcii.
Autor: joč