PEKING, BRATISLAVA. Ani tri týždne po ničivom zemetrasení v čínskej provincii Sečuán nemôžu jej obyvatelia spokojne spávať. Najväčšou hrozbou v oblasti je v súčasnosti niekoľko kilometrov dlhé jazero Tchangťiašan, ktoré vzniklo po nedávnom zemetrasení.
Masové evakuácie
Čína sa obáva, že sa môže vyliať. Odhaduje sa, že by v tom prípade ohrozilo až 1,3 milióna ľudí. Úrady už nariadili 190tisíc obyvateľom oblasti, aby sa presunuli do vyššie položených miest a vyhli sa tak prípadnej záplavovej vlne.
Agentúra Nová Čína dokonca informovala, že evakuovať mali 1,3 milióna osôb. Úrady to neskôr popreli.
Ak sa pretrhne hrádza jazera, do údolia sa môže podľa BBC vyliať 20metrová vlna vody, pôdy a kamenia. Dosiahnuť by mohla takisto aj sto kilometrov vzdialené päťmiliónové mesto Mjanjang.
Na znížení hladiny jazera v súčasnosti pracujú stovky vojakov a ženistov. Kopú polkilometrový odvodňovací kanál, no podľa odhadov to stihnú najskôr 5. júna.
Voda stále stúpa
Napriek tomu, že meteorológóvia výdatné dažde neočakávajú, voda v jazere stále stúpa. Vrchnú časť hrádze by mohla dosiahnuť do dvoch týždňov.
Zdramatizovať situáciu by mohli aj ďalšie menšie zemetrasenia ako dozvuky toho z 12. mája, počas ktorého podľa najnovších oficiálnych čísel zahynulo 69tisíc ľudí.
Terén, ktorý je v oblasti, by pritom prípadnú evakuáciu skomplikoval. „Je to najnáročnejší terén v čase záchranných operácií. Logistická nočná mora,“ potvrdil BBC britský geológ Stephen Edwards.
Autor: vas