Policajti z kolóny odovzdali mobily, podpísali mlčanlivosť a išli do akcie.
BÁNOVCE, KUCHYŇA. Na Slovensku sa v noci zo stredy na štvrtok uskutočnili policajno vojenské manévre nezvyčajného rozsahu.
Krátko pred desiatou večer sa Bánovce nad Bebravou zaplnili desiatkami policajných automobilov. Tie sa presunuli do Vojenského opravárenského podniku (VOP) v Novákoch, kde vlani vybuchla vojenská munícia. V skladoch jej zostalo aj po tragédii stále veľké množstvo.
Po dvoch hodinách z VOP vyrazila asi šesťkilometrová kolóna na Trenčín, odkiaľ pokračovala po diaľnici do Senca. Tam odbočili na Pezinok a po prechode cez horský priechod Baba skončili v prísne stráženom objekte vojenského letiska v Kuchyni. O pol deviatej ráno odtiaľ odletelo nákladné vojenské lietadlo do Poľska, okolo obeda sa vrátilo. Polícia počas akcie blokovala všetky diaľničné privádzače. Policajné autá stáli na všetkých nadjazdoch a odpočívadlách. Na trase boli rozmiestnené hasičské autá, sanitky a na oboch stranách horského priechodu stáli vojenské žeriavy určené na vyťahovanie ťažkých nákladov.
Ministerstvá obrany aj vnútra k akcii len stroho vyhlásili, že išlo o ich spoločné cvičenie.
Podľa informácií denníka SME sa takáto akcia zopakovala na tej istej trase už tretíkrát. Všetci zúčastnení museli podpísať záväzok prísneho utajenia a odovzdať mobily, platil zakáz fajčenia. V kolóne boli aj kukláči.
Čo sa mohlo diať
išlo o cvičenie prevozu vojenského materiálu
išlo o cvičenie koordinácie zložiek polície, vojakov, hasičov a záchrannej služby
nešlo o cvičenie, ale o prevoz nevybuchnutej munície do zahraničia
nešlo o cvičenie, ale o prevoz vojenského materiálu
Slovensko križujú tajomné konvoje
Armáda, polícia ani hasiči včera nemali chuť objasniť okolnosti údajného nočného cvičenia, počas ktorého sa z areálu Vojenského opravárenského podniku (VOP) v Novákoch presunula v noci na štvrtok na vojenské letisko Kuchyňa kolóna vojenských a policajných áut.
Len niekoľko hodín po príchode konvoja do prísne stráženého areálu v Kuchyni, odletel podľa informácií SME z letiska vojenský Antonov 26, ktorý sa používa na prepravu vojenského materiálu. Cieľom bolo vojenské letisko na severozápade Poľska v mestečku Swidwin, z ktorého sa o 12.45 h malo vrátiť na slovenské vojenské letisko.
Kusé informácie
Polícia, armáda i hasiči boli včera na informácie skúpi a opakovali, že šlo o cvičenie v súčinnosti integrovaného záchranného systému, teda policajtov, hasičov a záchranárov s ozbrojenými zložkami. Bližšie informácie neposkytli. Let z Kuchyne podľa hovorcu ministerstva obrany Vladimíra Gemelu s akciou nesúvisel.
Ich vysvetlenie včera považoval za nedostatočné primátor Novák Dušan Šimka - o celej akcii nemal žiadne informácie, podrobnosti sa mu nepodarilo zistiť na čísle integrovaného záchranného systému 112, kde o akcii nič nevedeli, ani u okresného šéfa civilnej ochrany.
„Vzbudzuje to vo mne nedôveru, mnohí ľudia neveria, že išlo o cvičenie.“ Primátorove pochybnosti umocňuje, že v krátkom čase išlo o tretie cvičenie, ktoré sa podľa informácií SME vždy odohrávalo na trase Nováky - Kuchyňa. Tri cvičenia pre SME potvrdil aj riaditeľ VOP Nováky Peter Trgiňa.
Vystrašení Nováčania
Šimka hovorí, že podobná akcia ešte vo väčšom rozsahu sa odohrala pred týždňom vo štvrtok. „O polnoci ma zobudili majáky, celú dopravu odstavil konvoj nákladných aut, hasičov, sanitiek a policajtov.“
Primátorovi volali vystrašení ľudia, čo sa v meste deje. „V noci im zrazu pred domami jazdili hasiči, sanitky a policajti s blikajúcimi majákmi presne ako pred rokom pri výbuchu muničného skladu. Pre mnohých to bolo traumatizujúce.“
Policajný hovorca Martin Korch hovorí, že ročne takýchto cvičení vykonajú niekoľko desiatok.
Na otázku, akú situáciu mohutné cvičenie simulovalo, odpovedal, že presun konvoja. Policajti museli v súvislosti s akciou podpísať mlčanlivosť.
Pochybnosti exministra
Okolnosti akcie vzbudzujú rozpaky aj u bývalého ministra obrany Ivana Šimka.
„Zdá sa mi to veľmi neštandardné, najmä miešanie poslania zložiek integrovaného záchranného systému a ozbrojených síl. Ak išlo naozaj o presun vojenského konvoja, armáda má dosť zdrojov, aby si zabezpečila sprievod. Civilní hasiči a záchranári tam nemali čo robiť.“
Upozorňuje, že civilné zložky používajú bežné telefonické linky a ich príslušníci nemajú bezpečnostné previerky.
Súčinnosť civilných zložiek a armády je podľa Šimka nevyhnutná pri mimoriadnych situáciách, akou bol vlaňajší výbuch muničného skladu v Novákoch.
„Ak išlo o nácvik takejto situácie, nevidím dôvod, prečo by mala byť utajená.“ Naopak, presné a rýchle informácie dokážu zabrániť nehodám a šíreniu paniky.
Michal Piško
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Noční jazdci 2
Cesta medzi Pernekom a Malackami včera hlboko v noci pripomínala akčný film Stav ohrozenia. Kto tadiaľ prechádzal, zažil nezvyčajnú prehliadku vojenskej techniky a zároveň sa mohol ocitnúť v obkľúčení bezpečnostných zložiek.
Až do pol tretej v noci na Záhorí plynula noc pokojne, v priebehu pár minút však ticho v Perneku preťal huriavk vojenskej, policajnej a požiarnej techniky. Niekoľko desiatok ťažkých mechanizmov začalo stúpať na Pezinskú Babu. Spredu aj zozadu ich sprevádzalo asi pätnásť áut štátnej a vojenskej polície.
Prvým znamením, že sa deje niečo nezvyčajné, boli policajné volkswageny s blikajúcimi červeno-modrými majákmi, ktoré sa bleskovo vrútili do obce. Križovatku od Lozorna obsadili regulovčíci, aby zabránili nočným jazdcom vojsť do kolóny.
Na špici boli autá štátnej a vojenskej polície - volkswageny a robustné offroady. V pravidelných rozostupoch sa rýchlosťou 20 až 40 kilometrov za hodinu. Ďalej sa striedali sprievodné a nákladné vozidlá: vojenské Tatry, požiarne autá, bagre a nákladné autá s radlicou, sanitky.
Nákladné autá sa striedali v ucelených celkoch. Prešlo päť Tatier a za nimi tri požiarne autá. V niekoľkokilometrovom konvoji bolo zhruba 30 sprievodných a 20 nákladných áut. Prechod tohto sprievodu trval asi 20 minút.
Konvoj dorazil na letisko v Kuchyni približne o pol piatej ráno. Už sa brieždilo a na neďalekej zastávke stáli prví ľudia, ktorí sa ponáhľali do roboty na rannú zmenu.