Na čo má slúžiť doklad o skončení materskej školy?
"Slúži riaditeľovi základnej školy, na ktorú je žiak prijatý, ako základná informácia o žiakovi, o absolvovanej materskej škole, zameranosti jej vlastného vzdelávacieho programu. Obsahuje formatívne hodnotenie dieťaťa, jeho výsledkov v konkrétnych vzdelávacích oblastiach."
Výber voliteľných predmetov sa týka na základnej škole len prvého a piateho ročníka?
"Od školského roka 2008/09 sa bude podľa Školských vzdelávacích programov vzdelávať v prvých a piatych ročníkoch základnej školy a prvom ročníku strednej školy. Ostatné ročníky pokračujú v štúdiu podľa pôvodných učebných plánov."
Ak školy triedy rozdelia, budú musieť ďalšieho učiteľa zaplatiť zo svojho rozpočtu?
"Podľa našich prepočtov nedôjde k enormnému nárastu počtov hodín v úväzku pedagogického zamestnanca. Pri náraste počtu hodín v úväzku sa to dá riešiť prostredníctvom odmeňovania za výkon práce nadčas."
Koľko hodín budú týždenne v škole prváci a koľko piataci?
"Žiaci prvých ročníkov základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským budú v škole 22 hodín a piatych ročníkov 27 hodín týždenne. Žiaci prvých ročníkov s vyučovacím jazykom národností 23 hodín a piatych ročníkov 30 hodín týždenne. V prvom ročníku gymnázií je to spolu 31 hodín týždenne. Ide však o celkové počty hodín v týždni. Pri rôznych organizačných formách vzdelávania podľa školských vzdelávacích programov tieto počty môžu byť upravené."
Prečo si budú piataci celý rok opakovať matematiku štvrtého ročníka? Nebudú sa nudiť?
"Piataci nebudú len klasicky opakovať matematiku štvrtého ročníka, ale všetky úlohy budú sústredené na rozvoj matematickej gramotnosti v zmysle odporúčaní z medzinárodných porovnávacích štúdií PISA. Vzdelávanie v matematike sa bude sústreďovať na spôsobilosť rozpoznať možnosť využitia poznatkov z matematiky pri riešení situačných a problémových úloh, zaoberať sa nimi a aplikovať ich v praktickom usudzovaní a konaní."
Kedy zverejníte vzorové školské programy? Ktorých ročníkov sa budú týkať?
"Návrhy školských vzdelávacích programov budú po prekonzultovaní a schválení ministrom školstva zverejnené na webovej stránke ministerstva školstva a Štátneho pedagogického ústavu začiatkom júna. Budú určené pre prvý a piaty ročník základnej školy a prvý ročník strednej školy."
Učitelia sa s reformou podľa krajov zoznamujú cez informačné školenia. Akú máte s nimi skúsenosť a dokedy potrvajú?
"Podľa krajov uskutočňujeme prezentáciu Štátneho vzdelávacieho programu a poskytujeme isté odporúčania a návrhy pre tvorbu školských vzdelávacích programov už tretí týždeň. Budúci týždeň máme ešte dva kraje - Nitriansky a Bratislavský. Následne od 9. júna začína školenie pre krajmi vybratých multiplikátorov a učiteľov podľa vzdelávacích oblastí a predmetov, na ktorých sa zúčastňujú aj tvorcovia učebných osnov - predsedovia, prípadne členovia ústredných predmetových komisií. Riaditelia škôl doteraz aktívne a so záujmom diskutovali predovšetkým o problematike alternatívneho učebného plánu, o organizácii vzdelávania - členenia žiakov do skupín a predovšetkým o tvorbe vlastných školských vzdelávacích programov."