BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Bývalý maďarský premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz sa usilovne pripravujú na návrat k moci. Malo by sa tak stať po predčasných voľbách, ktoré by sa podľa Orbána mali konať do jari budúceho roku. Alebo najneskôr po riadnych voľbách v roku 2010.
Na verejnosť v posledných dňoch rôznymi cestami prenikla časť toho, čo plánuje Fidesz ako vládna strana podniknúť. Niektoré z týchto plánov nepotešili ani Orbánových skalných prívržencov.
Na jednom uzavretom stretnutí napríklad Orbán, odmietajúci verejne všetky reformy súčasnej vlády, hovoril o tom, že po voľbách začne tvrdými reštrikciami: zmrazí dôchodky a zastaví veľké štátne investície do diaľnic a budapeštianskeho metra. Pripustil dokonca návrat platieb u lekára v nejakej inej forme.
Prezident na osem rokov
Orbánov spolupracovník a bývalý minister jeho vlády v rokoch 1998 až 2002 István Stumpf v sobotu v rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas zašiel ešte ďalej. Potvrdil, že sa Fidesz chystá na radikálnu zmenu ústavného systému krajiny.
Dnešného prezidenta, ktorý v podstate zastáva reprezentatívnu funkciu, by mal podľa Stumpfa nahradiť silný prezident volený na dlhšie obdobie. Podľa internetových novín Hírszerző sa namiesto súčasných piatich rokov uvažuje o ôsmich.
Hlavný stratég
Pod takéhoto prezidenta by spadali „oblasti dôležité z hľadiska národnej stratégie, ktoré treba vyňať spod vplyvu štvorročných cyklov“, povedal Stumpf. Popieral síce, že by išlo priamo o prechod na prezidentský systém, uznal však, že by sa tieto zmeny týkali celého ústavného usporiadania všetkých častí výkonnej moci. Úmerne rastu moci prezidenta by klesala váha premiéra.
Na otázku reportéra, či by si v takejto prezidentskej funkcii vedel predstaviť Orbána, Stumpf opakovane odpovedal, že áno. Špekulácie, že by sa Orbán chcel stať prezidentom s veľmi silnými kompetenciami, sa v médiách objavujú už dlho. Prvý raz ich však potvrdil blízky spolupracovník lídra opozície.
Orbán v minulosti povedal iba toľko, že sa na súčasnú ceremoniálnu funkciu prezidenta cíti príliš mladý. Prezidenta s rozšírenými kompetenciami nikdy neodmietol.
Funkciu premiéra by Orbán v takomto prípade prenechal niekomu zo svojich spolupracovníkov. Hovorí sa o súčasnom predsedovi poslaneckého klubu Fideszu Tiborovi Navracsicsovi.
Vodca národa
Podobná funkcia by bola blízka aj Orbánovmu naturelu. Už počas svojho predchádzajúceho premiérskeho obdobia sa rád štylizoval do roly akéhosi nadstraníckeho „otca vlasti“, ktorého sa netýkajú každodenné politické boje a určuje iba smerovanie v strategických otázkach týkajúcich sa celého národa.
Stumpf tiež hovoril o potrebe vytvoriť druhú komoru parlamentu, ktorá by sa neobsadzovala iba na základe politického kľúča, ale aj podľa „regionálnych, občianskych, korporatívnych a vedeckých hľadísk“.
Preferencie
Orbán a Fidesz vychádzajú z predpokladu, že vo voľbách sami získajú ústavnú (dvojtretinovú) väčšinu v parlamente a budú môcť pretvárať politický systém podľa vlastných potrieb.
Podľa včera zverejneného prieskumu ústavu Tárki by Fidesz získal 67 percent hlasov, vládni socialisti 23 percent.