BRATISLAVA. Najničivejšia sezóna. Tak hovoria odborníci o tohtoročných amerických tornádach. Ich počet presiahol už tisícku a na konte majú prinajmenšom 110 ľudských životov. Rekordom je síce 1817 tornád z roku 2004 , no v súčasnosti je sezóna iba v polovici.
Nie každému však narastajúci počet tornád prekáža. Jestvuje totiž skupinka nadšencov, ktorí si vravia lovci búrok a tornád a tieto klimatické javy aktívne vyhľadávajú. Kým väčšina ľudí z ohrozených oblastí uteká, oni do nich, spolu s prístrojmi na rôzne merania, smerujú.
Trafiť sa priamo do tornáda nie je jednoduché a okrem znalostí meteorologických javov, si to často vyžaduje aj intuíciu.
Nerozumieme prečo
Odborníci priznávajú, že v niektorých rokoch sú tornáda aktívnejšie. Možno pritom hovoriť o tendencii zvyšujúceho sa počtu tornád, na druhej strane však platí, že v minulosti sa neviedli podrobné záznamy.
Je však pravda, že sezóna tornád sa predlžuje, podľa vedcov o celý týždeň. „Naše počítačové modely ukazujú, že sa to týka vhodných podmienok v Pásme tornád,“ hovorí americký meteorológ Harold Brooks.
Vedci však nevedia odpovedať prečo a zatiaľ to nechcú zvaľovať na globálne klimatické zmeny. Tvrdia však, že najhorší mesiac už bol: máj.
Napriek zvyšujúcemu sa počtu tornád, tohtoročných 110 obetí na životoch rekordom nie je. Začiatkom 20. storočia bývalo mŕtvych viac, v roku 1925 napríklad 994 ľudí. Nejestvoval totiž spoľahlivý systém varovania. Vďaka moderným technológiám a televízii sa aspoň toto zmenilo.
Napriek tomu dokázalo tornádo cez víkend zničiť v mestečku Parkersburg v Iowe 288 domov. Toto tornádo bolo najsilnejším v Iowe za posledných 32 rokov.
Lovci búrok
Odborníci na klimatické javy výskyt tornád často dokážu predpovedať. „Väčšina tornád vzniká medzi piatou a deviatou hodinou podvečer, prípadne v noci,“ hovorí Brooks.
Stále častejší výskyt tornád sa prejavil aj v náraste amatérov, ktorí končia svoj lov tornád často tragicky. Americká Národná meteorologická služba preto každoročne otvára workshopy, kde ľudí učí, ako pozorovať poveternostné podmienky.
„Je to ako na safari, musíte len vedieť, na čo sa pozerať,“ hovorí redaktor BBC Simon Hancock, ktorý sa do USA vydal „naháňať“ tornáda. Tiež odporúča nezabudnúť si pršiplášť.
Najnebezpečnejšie totiž nie sú priamo tornáda, ale skôr zlé počasie a jazda autom v týchto podmienkach: nič nevidíte a cesty sú podmyté.
Lovci búrok najčastejšie operujú v oblasti Pásma tornád v Spojených štátoch, nové tímy v poslednom čase vznikajú aj v Austrálii alebo Európe.
Americké pásmo tornád sa rozprestiera medzi Apalačskými horami a Rocky Mountains. Na dlhých rovinatých pláňach totiž majú tornáda ideálne podmienky na svoj vznik.
Podobne je na tom aj oblasť štátu Florida, ktorá má podľa štatistík najpočetnejší výskyt tornád.
Kliknite - obrázok zväčšíte.