BRATISLAVA. Návrhy na nepriame zníženie daní od ministrov sa množia. Kým minister financií Ján Počiatek navrhuje znížiť dane pre tých, čo zarábajú najmenej, ministerka práce navrhuje nižšie dane takmer všetkým, čo pracujú. Aj takzvanú milionársku daň.
Takzvaná milionárska daň možno raz naozaj bude milionárska. Krok k tomu urobila ministerka práce Viera Tomanová. Navrhla zásadne zvýšiť životné minimum. Od neho sa odvíja aj milionárska daň. Každý nárast minima znižuje spodnú hranicu príjmu, od ktorej sa táto daň platí.
Tomanová návrhom sledovala predovšetkým zvýšenie životnej úrovne ľudí v hmotnej núdzi. Pokles daní, aj milionárskej, je len nepriamym dôsledkom zámeru ministerky.
V súčasnosti je milionárska daň len prívlastkom, ktorý pre zjednodušenie používajú politici a médiá. V skutočnosti však táto daň zaťažuje ľudí, ktorí zďaleka nezarábajú milióny. Napríklad vlani ju platili všetci, ktorí za celý rok zarobili v hrubom približne 570–tisíc korún. Z toho však odvádzali odvody a dane. V čistom tak „milionári“ zo spodného pásma milionárskej dane inkasovali vlani mesačne v priemere cez 35-tisíc korún.
Ministerstvo navrhlo zvýšiť životné minimum na 5800 korún. Milionárska daň by preto mala postihovať ľudí až od hrubého príjmu 55-tisíc korún. Vlani to bolo necelých 48-tisíc. Od týchto súm s každou ďalšou korunou platu klesá nezdaniteľné minimum, až úplne zanikne. Ľudia tak platia vyššiu daň. Vlani minimum zaniklo zhruba pri 80-tisíc hrubého mesačne. Podľa Tomanovej návrhu až pri príjme 95,6 koruny. Milionárska daň preto postihne menej ľudí. Preto, aby milionársku daň platili naozaj tí, čo za rok zarobia najmenej milión, by životné minimum muselo stúpnuť na vyše 10-tisíc.
Tomanovej návrh prináša aj ďalšiu zmenu. S nárastom životného minima by nezdaniteľná časť základu dane mala stúpnuť z 98- na vyše 110-tisíc korún. Väčšina pracovníkov by preto na budúci rok mala ušetriť na daniach vyše 2400 korún. Verejné financie preto prídu ročne o štyri až šesť miliárd korún.
Ministerstvo financií návrh Tomanovej analyzuje.