STRÁŽSKE. V prípade povolenia projektu sa má elektráreň v Strážskom začať stavať v roku 2010 a prevádzka v prvom bloku by sa mala spustiť v roku 2014. Informoval o tom Martin Maňák, hovorca skupiny J&T pre oblasť energetiky.
Hovorca potvrdil, že skupina predpokladá, že sa stane investorom stavby. Podľa riaditeľa projektu Tomáša Davida je projekt v súlade s energetickou politikou Slovenska. Predpokladá ročnú výrobu elektriny 2,45 TWh, plánuje sa použitie najmodernejšej technológie. Tá má zaručiť splnenie ekologických limitov Európskej únie.
Peniaze by išli obciam
Približne štyri miliardy z celkovej 12-miliardovej investície pôjde priamo do oblasti. Po dokončení sa v elektrárni vytvorí niekoľko desiatok trvalých pracovných miest. Ďalšie by vznikli v nadväzujúcich prevádzkach. Daňové výnosy podľa J&T získa hlavne mesto Strážske. Okolité obce môžu rátať s priamou finančnou podporou.
Odkalisko Poša
Odpad z elektrárne by sa odvádzal potrubím do odkaliska nad obcou Poša. Po vyčistení poputuje cez Kyjovský potok do Ondavy. V prípade, že by elektráreň stavali, preberie J&T na svoje plecia odstránenie starej environmentálnej záťaže.
Miestni sú proti
Na Zemplíne silnie občiansky odpor. Ján Juško, bývalý starosta Nižného Hrušova, avizuje vznik nového občianskeho združenia obyvateľov obcí Ondavskej doliny a začiatok petičnej akcie proti výstavbe elektrárne v Strážskom.
„Na prvom mieste je zdravie. V posledných rokoch vzrástol u tunajších ľudí počet nádorových ochorení. Zdrojom znečistenia Kyjovského potoka a Ondavy je hlavne vymývanie arzénu z odkaliska.“