Smiem prosiť?

Aj vy ste prepadli tanečnej horúčke? Zatúžili ste vznášať sa vzduchom v rytme valčíka? Nič to, ak ste zmeškali povinnú tanečnú. Tancovať sa môžete naučiť v každom veku. Odhoďte zábrany a prihláste sa do kurzu. Tí, čo sa k tomu odhodlali, vravia, že to sto

Aj vy ste prepadli tanečnej horúčke? Zatúžili ste vznášať sa vzduchom v rytme valčíka? Nič to, ak ste zmeškali povinnú tanečnú. Tancovať sa môžete naučiť v každom veku. Odhoďte zábrany a prihláste sa do kurzu. Tí, čo sa k tomu odhodlali, vravia, že to stojí za to. A nech vás neodradí, ak vás zaradia do kategórie „seniori". Medzi seniormi sú aj dvadsaťpäťroční.

Richard Gere, unavený chicagsky účtovník, sa jedného dňa prihlási do tanečnej školy, ale pred manželkou, Susan Sarandonovou, to tají. Tá žiarli, lebo si myslí, že si manžel našiel milenku a dá ho sledovať detektívom. Nie je jej podzrivé len to, že manžel trávi viac času mimo domu, ale aj jeho dobrá nálada a prepotené košele. Hoci Richarda Gera pôvodne priláka do tanečnej školy krásna Jennifer Lopez ako učiteľka tanca, nakoniec príde na to, že tanec ho naozaj baví. Opäť si po rokoch nájde cestu k neprívetivej manželke a tá sa vplyvom zmeny svojho muža tiež zmení k lepšiemu. Pochopí, aký úžasný jej muž je. Napokon mu veľkoryso dopraje, aby si zatancoval svoj posledný tanec s krásnou mladou učiteľkou. Príliš romantické? Ale prečo by ste aj vy nemohli zažiť to, čo je možné v americkom filme? Prihláste sa do tanečnej školy, zamilujte sa, zamilujte sa do tanca a zachráňte svoj vzťah. Čo ak je to práve tanec, čo vo vás uvoľní ušľachtilé city?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zvládne to každý

Stalo sa už zvykom, že po rokoch, čo spoločenský tanec akosi upadol do zabudnutia, záujem oň stúpa vždy v čase, keď v televízii bežia populárne tanečné šou. Potvrdzuje to aj Andrej Mičunek, prezident Tanečného klubu Danube v Bratislave. „Nátresk býva bezprostredne po skončení televíznych súťaží, potom to, tak ako všetko, čo je módne, trocha vyprchá. Minulý rok sa v tomto období prihlásilo neuveriteľné množstvo ľudí, možno až tridsať párov, čo je šesťdesiat ľudí." Hlásia sa páry aj jednotlivci. Ak nemáte partnera, pridelia vám profíka, asistenta, ktorý ho nahradí. „Hlásia sa aj úplní začiatočníci alebo veľmi mierne pokročilí, od vysokoškolákov až po šesťdesiatnikov," vraví Andrej Mičunek. Sú takí, ktorí sa za tri mesiace všetko naučia a to im stačí. Ide im o to, aby mali v spoločnosti o dve-tri triedy navrch. Tých, čo sa potom tancu venujú vážnejšie, súťažne, je menej. Okrem iného preto, že ak tanec neberiete len ako zábavu, je tento šport nielen časovo, ale aj finančne náročný. Musíte investovať viac, ako 500-600 korún za vyučovaciu hodinu. Platíte členské klubu, páni si musia obstarať frak asi za tridsaťtisíc, dámy zasa šaty. „Róby, ktoré vidíte v Let´s dance, stoja od dvadsať- do stotisíc. Nejde len o látku a ušitie, ale je na nich napríklad množstvo Swarovského kameňov. To všetko, vrátane špeciálnych topánok, musíte pravidelne obnovovať," vraví Andrej Mičunek. Podľa neho sa naučí tancovať každý. „Ešte som nevidel človeka, ktorý by sa to nenaučil. Dôkazom toho je, že tancujú aj ľudia mentálne hendikepovaní, sluchovo postihnutí, ľudia na vozíku. Samozrejme, ak hovoríme o tanci pre zábavu, ako o hobby." Prezident klubu nepoužil príklad so zdravotne hendikepovanými náhodou. Danube funguje totiž aj ako Národné integračné cetnrum, takže pri vstupe vás privíta vozíčkarka. Stretnúť ľudí na vozíku je v tejto tanečnej škole rovnako prirodzené, ako stretnúť tu zdravých.

SkryťVypnúť reklamu

Rady tanečníkom

1. Zvláštne druhy tancov prenechajte radšej tým, čo ich dobre poznajú.

2. Pamätajte si, že sa nepatrí, aby tancoval sám jediný pár v sále, keď ostatní už tancovať prestali.

3. Dáme nedávajte nikdy najavo svoje roztrpčenie z toho, že málo alebo zle tancuje.

4. Páni by pri dámskej volenke nemali ukazovať ani znechutenosť, ani príliš veľký záujem.

5. Pád na parketách pri tanci, ak ho nesprevádza napríklad zlomená noha, je síce nepríjemný, ale nič neznamená.

Ako sa správať na plese?

- Žena, ktorá prišla na ples iba s partnerom, by mala odmietnuť ponuky iných mužov k tancu. Stačí povedať s úsmevom: „Prepáčte, som zadaná."

- Pozvanie do tanca môže žena prijať od muža, ktorého obaja partneri poznajú.

- Do tanca prosí muž jemným úklonom a tradičnou vetou „Smiem prosiť?" U dámy so sprievodom musí najprv požiadať o dovolenie partnera.

- Muž ponúkne žene rameno a vedie ju na parket. Pri iných tanečných zábavách stačí, keď žena zaujme miesto po pravej strane.

- Žena sa nikdy nepokúša muža po parkete viesť či usmerňovať ho, aj keby bola právom presvedčená, že je oveľa lepšia tanečníčka ako on.

- Po skončení tanca odprevadí tanečník partnerku na miesto a za tanec sa poďakuje.

- Opustiť parket je neospravedlniteľné, nech by sme boli ako veľmi sklamaní. Džentlmen však sklamanie nikdy nedá najavo ani mihnutím oka.

- V kaviarňach s tancom, vo vinárňach, na popoludňajších čajoch či tanečných večierkoch je dovolené menej obradné správanie. Možno požiadať o tanec cudziu ženu, ak si však dovolenie vypýtame od jej spoločnosti. Je to dokonca jedna z najvhodnejších príležitostí na zoznámenie. Nielen konverzácia, ale aj tanec sám je zvláštnym spôsobom komunikácie.


S manželkou tancujem rád

Nevieme sa dočkakť, kedy nazrieme do tanečnej sály. „To viete, chodia ako do tanečnej, prvých desať-pätnásť minút nič," komentuje žiakov Andrej Mičunek. No dočkáme sa. Štyri páry ladne plávajú parketom. Mladý učiteľ na chvíľu vypne hudbu, zatlieska a povie: „Teraz si dáme valčík." Štyri dvojice, z ktorých tečie pot, sa musia pred ďalším kolom vydýchať. Jasný dôkaz, že tanec nie je len zábava, ale aj drina. Smejú sa, že na nich treba brať ohľad, lebo sú seniori.

„Naši kamaráti začali tancovať, keď im deti trošku odrástli, zo zdravotných dôvodov. Ja som to tiež vždy chcela s manželom skúsiť. Prehovárala som ho päť rokov," vraví ekonómka Eva Štecová (47). „Až som sa dal prehovoriť," dodáva Boris Štec (50), ktorý pracuje ako manažér. A dôvod, prečo sa dal „prosiť" tak dlho? „Tanec nie je môj najobľúbenejší šport, ale s manželkou tancujem rád." Tá ho, žiariac šťastím, dopĺňa: „Je to aj spoločenská udalosť. A je to príjemné. Je nám tu fajn, pretože je tu veselo." Chodia sem už tretí rok a neľutujú. Ani manžel. „Nie, nie. Tanec je perfektný a konečne, keď chodím na bály, môžem si aj bez obavy zatancovať." Tanec im spestril život. Deti už odrástli, potrebovali si nájsť spoločného koníčka. „Môžeme sa tu s ostatnými pármi porozprávavať. Tanec je spojenie hudby a rytmu, rozohreje vám žilky v tele," vraví Eva.

SkryťVypnúť reklamu

Žena konečne poslúcha

Manželia Mirka a Ivan Benkovci dovŕšia tento rok 45 rokov. Ona pracuje v metrologickom ústave, on je informatik. „Mne to pomáha. Mám náročné zamestnanie, kondičku potrebujem," vraví Mirka Benková. Nevie, či sa dá tancom schudnúť, ale rozhodne sa ním dá vyformovať postava. Manželia v klube spolu tancujú už ôsmy rok. Dôvody boli najprv zdravotné. „Moje problémy s chrbtom. Odporúčali mi pohybovať sa. No a stal sa z toho náš koníček. Neskôr sem začala chodiť aj naša dcéra," vraví Mirka. No v tomto prípade bol iniciátorom aj manžel: „Videli sme nejakú reklamu a povedali sme si, že by bolo báječné, trochu si spestriť manželský život. Miesto televízie o ôsmej sadnete do auta a odveziete sa na tréning. Vynikajúce je, že na rozdiel od manželstva, sa na parkete priam vyžaduje, že partnerka musí jednoznačne poslúchať partnera. Ak sa urobí chybný krok, nikdy nie je na vine partner, pretože partner vedie," smeje sa. „V mladosti som sa prvýkrát dozvedel, že neviem chodiť, na vojne. Druhýkrát som na to prišiel na tanečnom parkete. A súvisí s tým mnoho zaujímavých vecí - na súťaži musíte mať motýlika, bielu košeľu, byť vyobliekaný, v lakovkách, máte daný rytmus. Čím jednoduchšie to vyzerá, tým viac je to vydreté. A k tomu sa treba aj usmievať." Manželka vraví, že aspoň cestou do klubu majú čas porozprávať sa." Na poznámku, že majú teda k sebe aj fyzicky bližšie, sa zasmejú. Manžel vysvetľuje: „Na jednej strane bližšie, na druhej strane - je to ventil. Manželské páry, čo sem chodia, hovoria, že po každom druhom tréningu sa idú rozvádzať. Vyčítajú si, kto čo urobil alebo neurobil." Manželka však spresňuje, že to myslia s humorom. Benkovcom to ide na parkete skvele. A akí boli tanečníci predtým? „Žiadni! Sme amatéri, úplne klasickí. Vedeli sme akurát polku, valčík a tým sa to končilo."

SkryťVypnúť reklamu

Citáty:

„Do tanečnej som nechodila, lebo práve v tom období som mala obrovský komplex zo svojej výšky."

„Nemám rada situácie, keď hrá hudba a ja musím sedieť. Dôvod na rozvod to však určite nie je."


Spestrenie života do ružova

Jana (41) a Anton (43) Marčekovci sú trochu iný prípad. Kedysi sa venovali tancu súťažne a zatúžili sa k nemu vrátiť. „Chodíme sem asi piaty rok," vraví Anton Marček. „Tancovali sme zhruba pred dvadsiatimi rokmi. Motív bol teda pohyb, spomienky a tak."

Jana Marčeková dodáva: „Aj spoločenská udalosť, lebo každý tréning je spoločenskou udalosťou. Tu je veľmi dobrá partia ľudí, rozumieme si. Je to taký relax od sedavého zamestanania. Pracujem ako softvérová dizajnérka, manžel je projektový vedúci." Aj Marčekovci môžu ostatným manželským párom tanec len odporučiť. „V každom prípade je to niečo, čo manželia môžu robiť spolu, teda nie že - on je na futbale a manželka na aerobiku. Sú spolu a môžu si to spolu užívať."

SkryťVypnúť reklamu

Laco Gažo (25) a Lucia Krížová (21) sú na parkete nielen najvyšší, ale aj najmladší. Laco má firmu, Lucia študuje medicínu. On sa sem prihlásil z recesie, z túžby po zmene prostredia, ona preto, že na strednej škole zmeškala povinnú tanečnú a strašne chcela tancovať. Sú dôkazom toho, že v tanečnej škole môžete nadviazať aj vážnejší vzťah. Laco a Lucia sa totiž stali partnermi nielen pri tanci, ale aj v živote. „Hlavne môžeme byť spolu. A je to aj zábava. Zároveň taký iný druh odreagovania," vraví Laco. „Je to niečo tvorivé, na čom sa dá pracovať a prináša to výsledky," myslí si Lucia.

Paradoxne jeden z najmladších je tu učiteľ. Peter Jasovský má len 21 rokov, ale tancu sa venuje už desiaty rok, čiže od detstva. „Ide im to vynikajúco. Majú veľké sebavedomie, chuť s tancom žiť. Ide im to naozaj veľmi dobre," chváli svojich žiakov. Aj on považuje tanec za perfektné ozvláštnenie života. „Určite áno. Je to niečo nové. Každý, kto sem prišiel, si to zatiaľ len pochvaľoval. Že konečne nie sú doma, nepozerajú telku, konečne športujú. Je to také spestrenie života do ružova."

SkryťVypnúť reklamu

Urobiť si emóciu pre seba

„To je len dobre, ak o akýkoľvek druh tanca stúpa záujem. Preto rád prijímam pozvania do Let´s dance," vraví choreograf a režisér Ján Ďurovčík. „Tým, že jeden z páru je profesionál, nedehonestuje táto šou tanec, ako niektoré iné súťaže." Na spoločenskom tanci je podľa neho príťažlivé to, čo na tanci vôbec. „Na jednej strane neskutočná estetika a krása z ladnosti. Diváci vidia krásne sa hýbať ľudí a pochopia, že aj spoločenský tanec môže o niečom vypovedať. Oproti iným druhom tanca má jednu veľkú výhodu - azda iba folklór by sa mu v tom mohol priblížiť, aj keď Slováci trošičku hlúpo na folklór zanevreli. Diváci si zrazu uvedomujú, že aj oni si môžu takto zatancovať, na plese alebo inde. Spoločenský tanec nie je vždy len nositeľom nejakej myšlienky, ale je nositeľom vnútornej emócie medzi dvomi ľuďmi. A je možné, aby si ľudia tú emóciu urobili sami pre seba, kdekoľvek, kde hrá hudba, valčík, tango alebo čača. Toto je to rajcovné. V balete idete každé ráno k tyči, makáte, ale to okrem javiska nikde nevyužijete. Preto je taký populárny spoločenský tanec a je dobre, že je populárny."

SkryťVypnúť reklamu

Niekto musí dať impulz

Aj Ďurovčík sa za tanec medzi partnermi prihovára. „S Petrom Modrovským máme tanečnú školu Dansovia. Chodia tam páry od dvadsiatnikov po šesťdesiatnikov, inžinieri, docenti, doktori. Prídu s manželkou a berú to ako spoločenskú udalosť. Veľmi ich to zbližuje a dá to nové napätie, novú emóciu do vzťahu." Každý sa síce nemôže naučiť tancovať tak, aby sa prezentoval na javisku, ale tancovať pre zábavu môže každý. „Tak, ako si môžem spievať v sprche a mať z toho neskutočnú radosť, aj najväčšie drevo si môže zatancovať na plese v Opere. Ide len o to, aby ste sa cítili dobre." Vďaka televíznym súťažiam sa pozdvihol tanec. „Ľudia nechcú vyzerať ako barbari, aby na valčík netancovali waltz, aby tango bolo tango. V tomto súťaže pomohli." Keďže Ján Ďurovčík tancuje odmala, od klasickej tanečnej bol oslobodený. Rád sa díva na rumbu alebo na passo doble. „Mám rád tieto emočné veci." Ak máte pocit, že latinsko-americké tance súvisia s erotikou, nemýlite sa. „Samozrejme, veď rumba má v svojom podtexte zvádzanie. Rumba je o zvádzaní muža ženou, passo doble je ako súboj toreadora s býkom. To máva vyslovene takéto vzrušujúce elementy. Je to aj v našich ľudových tancoch, len my Slováci sme v tomto zakomplexovaní. Prídete do Mexika a mladí ľudia v texaskách idú na salsa diskotéku. A nie na jednu, je ich tam plno. Keby ste u nás urobili „čardáš bar", asi by to bolo trápne." Ján Ďurovčík na plesy nechodí, dva však režíruje - Ples v Opere a Zemplínsky valal. Ale vraví, že sa to s tancom lepší, ľudia sa učia. „Chytá to troška noblesu." Na tom, že sú to skôr ženy, ktoré nahovárajú svojich mužov do tanečných škôl, nevidí nič zvláštne. „To je na tom krásne. Niekto musí dať impulz."

SkryťVypnúť reklamu

Jarmila Hargašová: Zbožňujem latinskoamerické tance

Chodili ste do tanečnej?

Do tanečnej som nechodila, lebo práve v tom období som mala obrovský komplex zo svojej výšky. Bola som presvedčená, že všetci chlapci sú odo mňa nižší, a tak som sa radšej neprihlásila, aj keď mi to bolo ľúto. Pamätám si, že prvé valčíky a polky som tancovala na svadbe svojej tety ako sedemročná. Neskôr to boli klasické dedinské tanečné zábavy.

Aké teda boli vaše tanečné začiatky?

Žene vždy stačí, aby sa nechala viesť skúseným tanečným partnerom. Tým som sa vždy riadila. Pravdou je, že som takých veľa vo svojom živote nemala možnosť stretnúť. Musela som si počkať až na manžela...

Ste dobrá tanečnica?

Neviem, snažím sa. Vzhľadom na deficit tanečnej niektoré kroky neovládam. V každom prípade však tanec milujem!

Aký tanec vám ide najlepšie?

Tak, aby som sa ním prezentovala na verejnosti, asi nijaký. Zbožňujem latinskoamerické tance, na profesionálnych tanečníkov by som sa mohla pozerať celé hodiny. Samotný rytmus ma fascinuje, mam pocit, že som tam kdesi prežila a pretancovala svoj predchádzajúci život.

Čo manžel? Tancuje rád?

Manžel je prvým mužom v mojej blízkosti, ktorý tancuje dobre a rád. Snažíme sa využiť každú možnosť zatancovať si, žiaľ, v poslednom čase je tých príležitostí hriešne málo a veľmi nám to chýba.

Kde si zatancujete najčastejšie?

Tento rok to bol len jediný ples. Predtým nejaká rodinná oslava a svadba. Ale potom už neodchádzame z parketu. Domov sa vraciame ako po náročnom športovom výkone. Pred pár rokmi sme si občas vyšli aj na diskotéku, teraz by to naše dcéry už asi ťažko znášali.

Ozvláštni spoločenský tanec partnerský život?

Poznám starší manželský pár, ktorý sa rozhodol začať chodiť do tanečnej teraz. Tvrdia, že je to výborný relax a šport súčasne, navyše na plesoch im to ide nádherne. Tak som si povedala, že keď raz budeme mať čas, aj my to skúsime. Všetko, čo manželia radi robia spoločne, ozvláštňuje a spríjemňuje vzťah. V našom prípade tanec túto úlohu hrá.

Patrí podľa vás k bontónu ovládať aspoň polku a valčík?

Z môjho pohľadu patrí. Aj keď poznám „drevá", z ktorých nikto parketových levov neurobí a myslím, že prežijú spokojný život. Pre mňa osobne je „tancujúci" partner veľmi dôležitý. Nemám rada situácie, keď hrá hudba a ja musím sedieť. Dôvod na rozvod to však určite nie je.

Sledujete televízne tanečné šou?

Sporadicky. Kedysi som rada pozerala prenosy zo svetových tanečných súťaží, kde ide o špičkové športové výkony. Celkovo televízne tanečné šou hodnotím pozitívne. Za výkonmi ich účastníkov je veľká drina, ktorú oceňujem.

Na začiatku bol ragtime

Spoločenské tance vznikli z dvoch odlišných typov tancov - zo štandardných a z latinskoamerických. Štandardné tance sa objavili na scéne ako prvé. Za svoju existenciu vďačia novým melódiám, pôvodom z Ameriky. Odtiaľ sa dostali ďalej do sveta, ktorý začiatkom 20. storočia celkom očarili. Nové melódie afroamerického pôvodu dostali názov ragtime. Americké tanečné publikum okamžite reagovalo na vzrušujúcu hudbu vytvorenú z mnohých divokých neznámych tancov, ktoré dostali také nezvyčajné mená ako Grizzly Bear, Turkey Trot, Bunny Hug, Shimmy, Black Bottom, Charleston. Charleston sa stal za krátky čas módnym hitom, ale ostatné tance skoro vyšli z módy. Napriek tomu ragtime a ďalšie rafinované hudobne štýly, ktoré vznikli o niekoľko rokov po ňom, priniesli revolúciu do základnej štruktúry spoločenských tancov na celom svete. Dovtedy učili francúzski taneční majstri tance založené na piatich pozíciách nohy, ktoré sa používali aj v klasickom balete. Ragtime znamenal začiatok "spoločného" tanca partnerov založeného na prirodzenom pohybe ako pri chôdzi.

Základ spoločenskej tanečnej scény teraz tvorí desať tancov, ktoré sú zároveň zaraďované do medzinárodných súťaží. Sú to štandardné tance, teda anglický valčík, viedenský valčík, slowfox, quickstep, tango a latinskoamerické tance, čiže samba, cha-cha, rumba, passodoble a jive.

Viedenský valčík

Je to druh valčíka. Tancuje sa v páre, pričom jeden z páru vždy uhýba druhému, ktorý ide dopredu a počas prvého kroku sa otočí celý pár. Bol prvým tancom, ktorý sa tancoval v tesnom uzavretom štandardnom držaní. Valčík vznikol v Alpách, kde sa vyvinul spolu s ďalšími podobnými tancami z ľudového vzoru. Objavil sa v rade diel významných skladateľov, napríklad Johanna Straussa staršieho, Johanna Straussa mladšieho, Josefa Lannera. Typickým príkladom valčíkovej melódie je pieseň Pásla ovečky.

Anglický valčík

Anglický valčík alebo waltz (vyslov vals) je druh valčíka. Svoju životnú púť začal ako starý rakúsky a juhonemecký ľudový tanec. Tancuje sa proti smeru hodinových ručičiek. Atraktívny ladný pohyb a náhle zmeny v rýchlosti sú dosiahnuté silným švihom tela počas prvej doby každého taktu a využitím energie z neho pri ťahu okolo centra otáčania a zhvihu na špičky nôh počas druhej a tretej doby v takte.

Slowfoxtrot

Slowfoxtrot je pomalý foxtrot. Foxtrot bol po prvý raz uvedený v Európe tesne pred prvou svetovou vojnou. Názov tanca údajne pochádza z mena tanečníka a komika Harryho Foxa, ktorý ako prvý predviedol špeciálne bežané kroky. Na počiatku bol slowfox vášnivý tanec s rýchlymi a pomalými pohybmi. Európskym lektorom sa však nepáčil jeho divoký charakter a začali ho štandardizovať a spomaľovať. Je často označovaný za najťažší štandardný tanec.

Quickstep

Boston a onestep boli prvé dva tance založené na kroku alebo viacerých krokoch vpred, potom krok vzad a nakoniec dva a viac krokov vpred na špičkách. V dvadsiatych rokoch minulého storočia tieto dva tance vystriedal quickstep, ktorý sa ako jeden zo štandardných tancov vyvinul do podoby schopnej vyjadriť elegantnejšiu hudbu v rýchlejšom tempe. Svieža hudba, prekvapujúce kroky a dobrá bezstarostná nálada - to je quickstep. Je to dynamický tanec založený na chôdzi a postupovej premene.

Rumba

Je jedným z najstarších latinskoamerických tancov, jej začiatky siahajú do 16. storočia - do čias, keď z Afriky na Kubu privážali čiernych otrokov. Tance otrokov využívali menej pohybu nôh a viac pohybu zvyšku tela. Ich rumba bola pôvodne pantomímou, znázorňujúcou pytačky zvierat a vtáctva pred párením. To, že pri tanci zostávajú plecia stále v rovnakej výške, môže byť odvodené od držania tela otrokov nesúcich ťažké bremená. Rumba je pomalá, romantická, nežná, plná citov. Je to najzmyselnejší latinskoamerický tanec. Právom sa nazýva aj „tanec lásky", pretože partneri si hľadia hlboko do očí. Rumba rozpráva príbeh zvodnej ženy, ktorá sa pokúša privábiť vyvoleného muža. Zvyknú sa objavovať ženské prvky ľahkého výsmechu a unikanie partnerovi. Muž je najprv objektom túžby, aby ho neskôr partnerka odmietla. Na zmyselné a erotické lákanie ženy odpovedá muž vyjadrením a predvedením svojej mužnej sily, usilujúc sa získať jej priazeň.

Pasodoble

Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1918 ako o španielskom onestepe. Známejším sa stáva v prvej polovici dvadsiatych rokov, keď sa viac rozšíril. Štandardizovali ho francúzski taneční učitelia. Jeho pôvod je v Španielsku v ľudových tancoch oslavujúcich víťazného toreadora. Za súťažný tanec bolo pasodoble prijaté po 2. svetovej vojne.

Samba

Pochádza z Brazílie. V Európe sa objavila v prvej polovici dvadsiatych rokov (1923 - 1925). Samba je moderná verzia brazílskeho ľudového tanca „maxixe" (mejčiča), ktorú upravili učitelia tanca vo Francúzsku. Pre tento tanec je typický tzv. sambový pohup a pohyby panvou. Dnes existuje veľmi veľa verzií samby, ktoré sa líšia rytmom, tempom a náladou.

*****

Štandard a latina

Spoločenský tanec delíme na:

súťažný tanec

- štandardný tanec (štandard)

- latinskoamerický tanec (latina)

nesúťažný tanec

- foxtrot

- polka

- flamenco

- salsa

- mambo

- merengue

- argentínske tango

- two-step

- mazurka

- swing

- hustle


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu